Domovní čistírna odpadních vod se instaluje na pozemek, a to zpravidla k rodinnému domu. V průběhu dne do ní natékají odpadní vody z domácnosti, ze kterých jsou postupně odstraňovány nečistoty.
S přečištěnou vodou lze naložit různým způsobem. Buď se rozhodnete vodu vypouštět do nedalekého vodního toku, do dešťové kanalizace, nebo ji necháte zasakovat přímo na svém pozemku. Kromě toho máte možnost přečištěnou vodu akumulovat v retenční nádrži a následně ji používat například k zálivce zahrady, nebo dokonce ke splachování toalety.
Proč se domovní ČOV příliš nehodí na chatu či chalupu? V čističce se nacházejí bakterie, které potřebují neustálý přísun odpadních vod k tomu, aby přežily. Nemusíte se ale bát – vaši dvoutýdenní dovolenou u moře bakterie v pořádku přečkají. A pokud se chystáte odjet na delší dobu, čističku stačí zazimovat a poté opětovně uvést do chodu.
Instalace domovní ČOV je jedním z posledních kroků před tím, než čistírnu začnete skutečně používat. Záleží jen na vás, zda budete čističku instalovat svépomocí (respektive ty úkony, které svépomocí dělat lze), nebo oslovíte specializovanou firmu. Pro vaši představu – instalace domácí čistírny odpadních vod zahrnuje následující úkony:
výkopové práce
realizace základové desky
uložení potrubí
uložení čistící nádrže
zásyp (a případně betonování) čističky
umístění a napojení dmychadla
zaškolení obsluhy
Výběr vhodného místa pro uložení ČOV – tento krok za vás většinou vyřeší již hydrogeolog v prvních fázích plánování stavby. Důležité je, aby čistička byla dobře přístupná pro pravidelné kontroly a odčerpávání kalu.
Výkopové práce pro umístění potrubí
Uložení nátokového a odtokového potrubí – pokud chcete přečištěnou vodu likvidovat vsakem, pak nebudete budovat odtokové potrubí, ale vsak.
Výkopové práce pro uložení čističky – rozměry jámy by měly být ve všech směrech minimálně o 20 cm větší než rozměry samotné nádrže.
Příprava betonové základové desky – minimální tloušťka základové desky je 15–20 cm. Cílem je dosáhnout rovného povrchu, na který se následně instaluje nádrž.
Usazení čističky na betonový základ
Připojení nátokového a odtokového potrubí – připojení musí být zcela vodotěsné. V případě nátokového potrubí je nutné vsunout ho do otvoru v nádrži jen tak hluboko, aby nebránilo vyjímání nátokového koše.
Umístění dmychadla – zpravidla se umísťuje maximálně 5 metrů od samotné nádrže a to tak, aby bylo chráněno před povětrnostními vlivy, mělo zabezpečený přísun vzduchu a zároveň aby neobtěžovalo hlukem při provozu.
Zapojení dmychadla – dmychadlo se napojuje pomocí hadice a je vedeno skrze ochranné potrubí (chránička).
Zahájení napouštění nádrže vodou – čistička se postupně napouští vodou do výšky odtokového potrubí a to tak, aby při napouštění byl rozdíl hladiny mezi jednotlivými komorami maximálně 0,5 metru.
Obsypání nádrže – k tomu se používá buď štěrková drť, nebo tříděná zemina bez ostrých kamenů. Obsypání se provádí rovnoměrně, po cca 30 cm vrstvách.
Obetonování nádrže (pouze v případě, že to vyžaduje situace – vysoká hladina spodní vody, jílovitá zemina, odpadní potrubí uložené více než 1 m pod úrovní terénu).
Finální terénní úpravy – zahrnují urovnání a vyspádování terénu v okolí čističky tak, aby se v její blízkosti nezdržovala nebo k ní nestékala povrchová voda, která by nádrž mohla zaplavit. Vrchní okraj nádrže musí okolní terén přesahovat o 5–10 cm.
Nastavení řídící jednotky a finální zapojení domovní čistírny.
Na to, jak instalace čistírny odpadních vod probíhá, se můžete podívat na tomto videu:
Přemýšlíte, zda zvládnete instalovat čistírny odpadních vod bez asistenci odborníků? Velkou část práce zvládnete jistě sami nebo s pomocí pár přátel – konkrétně se jedná o výkopové práce, betonování a usazení čistírny do připraveného otvoru.
Náročnější úkony je ale vhodné přenechat zkušenějším – například nastavení řídící jednotky a finální zapojení čistírny má na starosti vždy odborná obsluha, která vás zároveň poučí o chodu čisticího zařízení, jeho pravidelných kontrolách a revizích.
Samotné instalaci domácí čistírny předchází několik důležitých kroků – vypracování projektu domovní ČOV, získání povolení ke stavbě čistírny a v některých případech také zhotovení hydrogeologického posudku.
Hydrogeologický posudek k domovní čistírny odpadních vod potřebujete pouze v případě, že plánujete přečištěné vody likvidovat vsakem na svém pozemku. Platí to i pro situaci, kdy budete přečištěnou vodu používat k zálivce zahrady.
Posudek vám vypracuje hydrogeolog, který určí, zda lze přečištěné vody na vašem pozemku skutečně vsakovat. Kladný posudek je třeba doložit společně s projektem domovní ČOV na stavební úřad, kde budete žádat o povolení ke stavbě ČOV.
Další osobou, kterou je třeba kontaktovat, je projektant – respektive autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb. Ten vám vypracuje projektovou dokumentaci k ČOV, která slouží jako podklad pro získání stavebního povolení.
Víte, že zkušený projektant by vám měl pomoci také s výběrem domovní čistírny, jejím umístěním na pozemku nebo se způsobem likvidace přečištěné vody? My v Zakra vám poradíme s čímkoliv – stačí nám napsat nebo zavolat.
Jakmile máte v ruce projekt, čeká vás obíhání úřadů za účelem získání několika stanovisek a vyjádření příslušných úřadů. Konkrétně se jedná o následující dokumenty:
Stanovisko správce vodního toku či kanalizace
Souhrnné závazné stanovisko odboru životního prostředí (OŽP)
Koordinované stanovisko
Stanovisko správce povodí
Stanovisko obce
Souhlas majitelů pozemků
Odbor územního plánování
Měli byste také zvážit, jakou formou budete chtít povolení čističky odpadních vod získat. Vodoprávní úřad vám udělí povolení buď na základě klasického vodoprávního řízení, nebo na takzvané ohlášení. Obě dvě možnosti mají výhody i nevýhody, které podrobněji rozebíráme v přehledné tabulce:
Kritéria | Vodoprávní řízení | Ohlášení |
---|---|---|
Lhůta úřadů na vyřízení žádosti | 60 dnů | 30 dnů |
Platnost řízení | Omezená na dobu 10 let | Neomezená |
Podmínky k vypouštění vody | Stanoví úřad | Nestanovuje úřad |
Rozbor vzorku vypouštěných vod | 2x ročně | Revizní kontroly po 2 letech |
Správní poplatek | 300 Kč | 500 Kč |
Potřebujete domovní čistírnu odpadních vod, ale nechcete trávit volný čas sháněním stanovisek, vyjádření a obíháním úřadů? Skvělým řešením je realizace domovní ČOV na klíč, kdy za vás veškeré úkony vyřídí zhotovitel – od projektu přes povolení až po výslednou instalaci domovní čističky a její kolaudaci.
Rádi byste si pořídili plastový sklep, ale nejste si jistí, co všechno to obnáší a kolik peněz vás bude sklep stát? Tápete, na kolik vyjde samotná realizace? V dnešním článku si pořízení plastového sklepa projedeme krok za krokem a přiblížíme vám, s jakou cenou samotného sklepa včetně realizace můžete počítat.
Publikováno: 17. 11. 2022Zajímá vás, jak funguje domovní čistička odpadních vod (ČOV), jelikož právě uvažujete nad její koupí? Nebo už patříte k majitelům čistírny a zdá se vám, že nepracuje tak, jak by měla? V obou případech je vhodné seznámit se nejprve s tím, z jakých částí se čistírna skládá a na jakých principech funguje.
Publikováno: 24. 04. 2021Výkopové práce jsou pro svou zdánlivou banálnost často v pozadí jiných, pokročilejších služeb. Přitom se jedná o službu, bez které se neobejde drtivá většina stavebních úkonů – ať už stavíte podzemní sklep, domovní čistírnu odpadních vod či nádrž na dešťovku, nebo potřebujete novou přípojku. Nabízíme výkopové práce v Plzni a okolí a poradíme vám, co byste měli o této službě vědět.
Publikováno: 23. 10. 2023