Komu se vyplatí domovní čistička odpadních vod (ČOV) na klíč?

Publikováno: 14. 06. 2022 7 minut čtení
4.jpeg
Službu domovní ČOV na klíč nabízí stále více firem. Ty za vás vyřídí nejen veškerou administrativu spojenou s projektem a povolením čistírny odpadních vod, ale také její stavbu, zapojení a kolaudaci. Komu se domovní čistička odpadních vod na klíč vyplatí a kdo by si ji měl raději dobře rozmyslet?

Co je domovní čistička odpadních vod na klíč

Domovní čistírnu odpadních vod neboli ČOV lze realizovat dvěma způsoby – buď svépomocí, nebo takzvaně na klíč. Většina majitelů rodinných domů volí první variantu, ačkoliv je pro ně časově i administrativně mnohem náročnější. 

Do hry proto vstupuje stále oblíbenější služba domovní ČOV na klíč. Vy si v takovém případě pouze vyberete čistící zařízení, o vše ostatní se postará zprostředkovatel služby. Ten za vás vyřídí nejen veškerou administrativu (projekt a povolení ČOV), ale i stavbu, zapojení a kolaudaci čističky.

Co z toho plyne? Jedinou vaší starostí je najít spolehlivého zprostředkovatele, vše ostatní můžete pustit z hlavy a ušetřený čas si užít se svou rodinou. 

domovní čov na klíč

Kdy se vyplatí domovní ČOV na klíč

Pro službu domovní ČOV na klíč je charakteristické, že šetří váš čas i starosti, na druhou stranu si za ni připlatíte. Komu a v jaké situaci se tedy skutečně vyplatí?

Nemáte času nazbyt

Pokud si vážíte svého času nebo ho prostě jen nemáte nazbyt, služba domovní ČOV na klíč vám zaručeně vytrhne trn z paty. Jediné, co musíte udělat, je najít vhodnou firmu, která za vás následně obstará vše potřebné. Díky tomu ušetříte čas, který byste strávili sháněním a komunikací s projektantem, jednáním s úřady a hledáním stavební firmy.

Nechcete jednat s úřady

Službu domovní ČOV na klíč oceníte také v případě, že si ještě více než svého času vážíte svých nervů. Se zastupující firmou totiž stačí podepsat dohodu o plné moci a rázem vám tak odpadá jakákoliv komunikace a jednání s projektantem, stavebním úřadem, výrobcem či dodavatelem čistírny i stavební firmou.

Nemáte hluboko do kapsy

Tak trochu nutným předpokladem pro využití služby domovní ČOV na klíč je dostatek financí. Za kompletní servis si holt připlatíte. Cena domovní ČOV na klíč se může vyšplhat až na dvojnásobek oproti ceně, kterou byste zaplatili za realizaci čističky odpadních vod svépomocí.

Pro vaši představu pro vás máme orientační srovnání ceny za domovní ČOV na klíč versus ceny za ČOV svépomocí:

Položka

Orientační cena (bez DPH)

Materiál

Domovní ČOV Variocomp

31 500,-

Beton

3 300,-

Šalování

2 000,-

Napojení do 5 bm nátoku

1 800,-

Napojení do 2 bm nátoku

900,-

Napojení vzduchu 5 bm (bez bourání přístupů do objektu)

500,-

Podsyp potrubí

1 000,-

Práce

Bagrování

18 000,-

Betonování

14 000,-

Napojování

3 000,-

Doprava do 20 km

Bagr

4 000,-

Materiál

3 000,-

Osoby

2 000,-

Celková orientační cena (bez DPH)

85 000,-

Kdy se nevyplatí domovní ČOV na klíč

Za určitých okolností se služba domovní ČOV na klíč skutečně nevyplatí. V jakých případech byste si proto její sjednání měli raději dvakrát rozmyslet?

Chcete ušetřit

Jak jsme již zmínili, služba domovní ČOV na klíč vás vždycky vyjde dráž než ČOV svépomocí. Jestliže tedy už nyní víte, že vám napjatý rozpočet nedovoluje zbytečně vysoké výdaje, bude vhodnější vydat se sice krkolomnější, zato levnější cestou. Tedy vše kolem realizace čistírny odpadních vod řešit sami bez zprostředkovatelské firmy.

ČOV je pouze přechodným řešením

Možná se nacházíte v situaci, kdy pro vás domovní čistírna představuje pouze přechodné řešení likvidace odpadních vod. Jestliže víte, že v dohledné době bude vaše nemovitost napojena na kanalizační řád, není třeba do čistírny investovat více, než je nezbytně nutné. Služba domovní ČOV na klíč je v takovém případě zbytečné vyhazování peněz oknem.

Plánujete využít dotaci Dešťovka

Chcete-li domovní čistírnu používat k čištění šedých vod a ty po vyčištění dále používat, budete potřebovat akumulační nádrž. Na její pořízení se i letos vztahuje dotační program Dešťovka. Abyste ale dotaci získali, musíte mít nejprve vypracovaný projekt a odborný posudek. Narazit však můžete na to, že služba domovní ČOV na klíč tyto položky vůbec nezahrnuje. Vám v takovém případě stejně nezbyde nic jiného, než sami poptat dalšího zprostředkovatele, který vám dotaci zařídí.

dotace dešťovka

Domovní čistička odpadních vod na klíč od Zakry

Nově vám s realizací domácí čističky odpadních vod na klíč pomůže i naše projekční kancelář Zakra. Aktuálně ji nabízíme u dvou výrobků společnosti ASIO – konkrétně u čistíren Variocomp a Monocomp. Naše společnost je navíc oficiálním servisním střediskem společnosti ASIO, v případě poruchy se proto můžete obrátit přímo na nás.

Proč si vybrat domovní ČOV na klíč od Zakry

  • Budeme vás doprovázet od samého začátku – poradíme vám s výběrem domovní čistírny odpadních vod, jejím umístěním a instalací.

  • V případě, že přečištěné odpadní vody budete chtít vsakovat nebo využít pro zálivku zahrad, zajistíme hydrogeologický průzkum na pozemku.

  • Vezmeme si na starost projekt domácí ČOV, který bude hotový do 3 týdnů od zahájení spolupráce.

  • Oběháme za vás úřady a získáme povolení ke stavbě. Čistírnu odpadních vod umíme povolit jak vodoprávním řízením, tak na ohlášení.

  • Nakonec se postaráme o výkopové práce na pozemku, instalaci a montáž čističky i její zapojení.

Službu domácí čističky odpadních vod na klíč aktuálně nabízíme v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském a částečně také Ústeckém kraji. Vzhledem k tomu, že sídlíme v Plzni, ostatní kraje jsou příliš vzdálené, což by se výrazně promítlo do ceny za dopravu, a tím pádem i do celkové ceny za službu na klíč. Pokud máte přesto zájem o nezávaznou cenovou kalkulaci, rádi vám nabídku připravíme, ať jste odkudkoliv. Ostatně úvodní schůzku a další komunikaci zvládneme online, takže se nemusíte bát žádného složitého dojíždění k nám na pobočku.

Stále váháte? Využijte služby inženýringu

Pokud stále váháte, máte ještě třetí možnost – našim klientům nabízíme služby takzvaného inženýringu. Co přesně to znamená? Že se postaráme o projekt domovní ČOV a následně o získání povolení k její stavbě. Samotnou stavbu a instalaci čistírnu už ale necháme na vás – buď ji zvládnete svépomocí, nebo ji přenecháte vámi zvolené firmě.

Shrnutí: Komu se vyplatí domovní ČOV na klíč?

Jak to tedy je? Komu se vyplatí investovat do služby domovní čistírny na klíč a kdo by měl raději zvolit levnější variantu a vše kolem čistírny si zařídit bez pomoci zprostředkovatele?

  • Domovní ČOV na klíč se vám vyplatí v případě, že chcete ušetřit čas a starosti a zároveň vám nedělá problémy vyšší cena služby.

  • Domovní ČOV svépomocí je ideální způsob realizace čistírny pro každého, komu nevadí obětovat svůj čas výměnou za finanční úsporu.

Nezávazně nás kontaktujte