Jak na zápach z čističky odpadních vod

Publikováno: 05. 12. 2021 6 minut čtení
2-1.png
Také znáte ten typický zápach z čističky odpadních vod, který se objeví při náhlé změně počasí nebo při vyšších teplotách? Na vině bývá nedostatečné provzdušnění a kapacita čistírny nebo její nesprávná obsluha. Nemusíte se ale bát – v žádném případě se nejedná o neřešitelný problém.

Zápach v domě? Na vině nemusí být čistička

Jestliže nepříjemný zápach cítíte přímo v domě, na vině vůbec nemusí být domovní čistírna odpadních vod. Mnohem pravděpodobnějším viníkem je příliš tenká větev potrubí vedoucí například ke kuchyňskému dřezu, vaně nebo toaletě. 

Při každém vypouštění dřezu a vany nebo spláchnutí toalety tak v potrubí vznikne podtlak, hladina vody v sifonu v ten moment zákonitě poklesne a zápach je na světě. Řešení je přitom skutečně jednoduché. K sifonu stačí instalovat přivzdušňovací ventil, který slouží k vyrovnání tlaků a brání tak snížení vody v sifonu.

zápach z čističky odpadních vod

No jo, ale co když přece…

Pravdou ale je, že vyrovnávání tlaků v potrubí částečně ovlivňuje odvětrávání, které je nedílnou součástí domovní čistírny odpadních vod. Jeho primární funkcí je odvádět z čističky nežádoucí a zapáchající plyny, které se v ní přirozeně tvoří. Na odvětrávání proto myslete včas a trvejte na jeho zanesení do projektové dokumentace. 

Tip: Odvětrávání domovní čistírny odpadních vod doporučujeme nechat vyvést až nad střechu domu. Díky tomu vás případný zápach nebude obtěžovat na zahradě ani v domě.

Zápach z čističky odpadních vod: Příčiny a řešení

Méně často se setkáte s tím, že by se zápach šířil přímo z čističky odpadních vod. Pokud se tak ale stane, je třeba hledat příčinu buď v chodu domácnosti nebo v mechanice samotné domovní ČOV.

zápach z čističky odpadních vod

Provzdušnění domovní čistírny

Důležitou součástí každé čističky odpadních vod je dmychadlo. To přivádí vzduch do aktivační části čističky, kde se nacházejí aerobní (na vzduchu závislé) bakterie, které mají na starosti rozklad organických nečistot.

Ve zkratce lze říci, že aby rozkladné procesy probíhaly tak, jak mají, musí být čistička dostatečně provzdušněna. Často se přitom stává, že prodejce dodá čistírnu nastavenou na úsporný režim a zapomene to zmínit. Jak asi tušíte, výsledkem je příliš nízká koncentrace v aktivační části, což vede ke zpomalení rozkladných procesů. Kal, který zde přirozeně vzniká, v důsledku toho zahnívá a stává se zdrojem zápachu. 

Tip: Při kontrole nastavení dmychadla se zaměřte také na jeho filtry. I ty mohou být příčinou zápachu,  a to v případě, že jsou zanesené nečistotami, které snižují množství vzduchu proudícího do aerobní části domovní čističky.

Kapacita čističky

Každá čistírna odpadních vod zvládne obsloužit jen určitý počet takzvaných ekvivalentních osob (za ekvivalentní osobu neboli EO označujeme osobu, která denně vyprodukuje cca 150 litrů odpadních vod). Při výběru domácí čističky se jedná o jeden z nejdůležitějších údajů, který není radno přehlížet.

Sáhněte si proto do svědomí a zeptejte se sami sebe, zda kapacita vaší čističky skutečně odpovídá počtu osob žijících ve vaší domácnosti. Poddimenzovaná čistírna totiž nebude schopna odbavit větší množství odpadních vod, v důsledku čehož se zpomalí rozkladné procesy a nahromaděné splašky snadno začnou zapáchat.

Navíc se může stát, že větší přísun odpadních vod v krátkém časovém úseku (například několik praček prádla za den) doslova vyplaví bakterie z čističky ven a vy můžete pořizovat novou násadu mikroorganismů.

Přemnožené sirné bakterie

Některé prací a čistící prostředky obsahují sloučeniny s obsahem síry, které mohou v prostředí domovní čistírny posloužit jako potrava sirným bakteriím. Ty se pak rychle množí a produkují plyn sirovodík, který svým pachem připomíná zkažená vejce.

Zda jsou na vině skutečně sirné bakterie, poznáte i po otevření čističky – bakterie totiž na hladině vody vytvoří povlak připomínající plovoucí látkový hadr. Nejlepší, co v takové situaci můžete udělat, je přivolat technika, který vám poradí, jak dále postupovat.

Pachotěsný uzávěr

Některé modely domovních čistíren odpadních vod se dříve vyráběly s pachotěsným poklopem nebo uzávěrem usazovací nádrže, který bránil úniku zápachu. Jestliže jím disponuje i vaše čistička, jednou za čas zkontrolujte jeho gumové těsnění. To po čase ztrácí pružnost, takže se zápach z čističky odpadních vod může vesele šířit do okolí.

Chod domácnosti

Málokdo ví, že aby čistírna fungovala tak, jak má, je třeba provést několik změn v chodu domácnosti. Hlavní je uvědomit si, co vše společně s odpadními vodami do čistírny dennodenně vypouštíte. 

Vzhledem k tomu, že o rozkladné procesy se v čistírně starají živé mikroorganismy, odpadní vody by neměly obsahovat zejména antibakteriální, antimikrobiální a dezinfekční přípravky, které se často používají k úklidu.

zápach z čističky odpadních vod

Jaké konkrétní čističe by se tak ve vaší domácnosti měly objevit jen zřídka, nebo dokonce vůbec? 

 • Dezinfekční přípravky na bázi chloru,

 • závěsné WC bloky obsahující agresivní látky,

 • běžné tablety do myčky obsahující soli,

 • chemikálie na bázi hydroxidu sodného nebo kyseliny chlorovodíkové, které výrazně mění pH,

 • prací prášky s obsahem uhličitanů,

 • prací prášky či gely určené na bílé prádlo.

Tip: Stejně tak mohou bakteriím uškodit toxická barviva, chemikálie a zbytky léků, které jste možná zvyklí splachovat do záchodové mísy.

Pravidelnou péčí proti zápachu z čističky 

Pojďme si znovu připomenout, že čistírna, která je správně provozována (a řádně odvětrána) nezapáchá. Z toho vyplývá, že zápachu z čističky lze často zabránit už jen tím, že ji pravidelně kontrolujete. Některé komponenty stačí zkontrolovat jednou nebo dvakrát ročně, jiné si o vaši pozornost budou říkat každý týden.

Jednou týdně byste si měli vyšetřit čas na:

 • kontrolu přítoku odpadních vod

 • kontrolu provzdušnění nátoku a aktivace

 • kontrolu funkce dávkovacího filtru

 • kontrolu propustnosti filtru před dosedací komorou

 • kontrolu funkce vzduchového čerpadla

 • kontrolu chodu dmychadla

 • vyčištění přelivných hran od případných nečistot

Jednou za delší časový úsek se zaměřte také na:

 • kontrolu a údržbu dmychadla, která spočívá v čištění filtru (1× za tři měsíce) a výměně  membrán (1x za rok)

 • vyčištění dávkovacího filtru, a to preventivně 1× za rok nebo při ucpání

 • vyčištění filtru před přítokovou komorou, a to preventivně 1× za rok nebo při ucpání

 • odčerpání přebytečného kalu (1–2× za rok)

Kdy je třeba odčerpat veškerý obsah čistírny?

Někdy se bohužel dostanete do bodu, kdy vám nezbyde nic jiného, než odčerpat veškerý obsah čistírny, zařízení důkladně vyčistit a znovu ho napustit čistou vodou. Doporučujeme nepřidávat žádné bakterie, aktivní kal by se vám mělo podařit vybudovat pravidelným používáním čistírny.

K tomuto razantnímu kroku je vhodné přistoupit v případě, že příčinu zápachu nelze jednoznačně určit. Jestliže je navíc voda v čistírně odpadních vod spíše šedá, nebo dokonce černá (správně by svou barvou měla připomínat kakao), pak je vyčerpání obsahu čistírny zpravidla nevyhnutelné.

Shrnutí

Pokud vše provádíte podle provozního řádu ČOV a zápach stále přetrvává, odeberte vzorky vody z čistírny a nechte je otestovat v laboratoři. Výsledky by měli upozornit na vysoký obsah látky způsobující zápach.

Jestliže si nevíte rady, jak postupovat konkrétně ve vaší situaci, neváhejte se na nás obrátit s dotazem. Pokusíme se vám poradit, jak nejlépe dovedeme, případně vás odkážeme na specialisty z oboru.

Nezávazně nás kontaktujte