Jímka na vyvážení nedává ekonomický smysl. Známe lepší řešení!

Publikováno: 07. 11. 2021 5 minut čtení
2-(2).png
Jímka na vyvážení je tradičním způsobem likvidace odpadních vod, který však v dnešní době nedává ekonomický smysl. Celou situaci navíc komplikuje nový zákon o žumpách. Jak si spočítat, zda se vám jímka vyplatí? A kdy je nejvyšší čas investovat do tříkomorového septiku nebo domovní čistírny?

Co je jímka na vyvážení

Žumpa neboli bezodtoká jímka je plastová či betonová nádoba, která se od nepaměti používá u starších nemovitostí nebo rekreačních objektů. Slouží k akumulaci odpadních vod, které z ní ale nikam neodcházejí a jednou za čas je třeba nechat je vyvézt fekálním vozem.

jímka na vyvážení

Kolik stojí vývoz jímky

Na vývoz jímky je třeba najmout společnost s licencí na odvoz fekálií, což má samozřejmě svou cenu. Za jednu návštěvu fekálního vozu zaplatíte zhruba 800–3 500 korun v závislosti na objemu vaší jímky. Pokud má jímka dvojnásobný objem než fekální vůz, pak vám budou naúčtovány rovnou dva vývozy.

Jak často je třeba jímku vyvážet

Ještě důležitějším údajem je četnost vyvážení jímky. Ta závisí jednak na velikosti jímky, jednak na počtu osob, které ji používají. 

Vzhledem k tomu, že jedna osoba denně vyprodukuje zhruba 100 litrů odpadních vod, jímku o obsahu 4 kubíků (4 000 litrů) zvládne naplnit za 40 dní. Ve dvou lidech se interval vývozu zkrátí na 20 dní a čtyřčlenná rodina už bude muset fekální vůz volat každých 10 dnů. Jen za vývoz jímky tak za pouhý měsíc zaplatíte 2 400–9 000,-. 

K rodinným domům se standardně doporučují jímky o objemu 8 až 15 m³, k rekreačním objektům pak stačí menší nádrže o objemu 3 až 8 m³. 

jímka na vyvážení

Nový zákon o žumpách

Od ledna 2021 má každý vlastník bezodtoké jímky povinnost uchovávat si doklady o tom, kolik odpadu z jejich žumpy fekální vůz odvezl, a to až dva roky zpětně. V případě, že požadované potvrzení nebude schopen doložit, hrozí mu pokuta až ve výši 100 tisíc korun. Účelem nově přijatého zákona je zamezit tomu, aby splašky z domácích jímek končily například na polích.

nový zákon o žumpách

Kam se hodí jímka na vyvážení

Možná se teď ptáte, zda se i přesto jímka na vyvážení někam hodí. Z našeho pohledu je vhodným řešením pouze k objektu, který je minimálně používaný, a tudíž se k němu nevyplatí pořizovat tříkomorový septik, nebo dokonce domovní čistírnu odpadních vod

Kdy jímka na vyvážení nedává ekonomický smysl

Uvažujete-li nad pořízením žumpy, pak vám doporučujeme spočítat si, na kolik vás pravidelné vývozy jímky vyjdou v horizontu 10 let. Jestliže konečná částka přesáhne pořizovací náklady na alternativní řešení (tříkomorový septik nebo domovní ČOV), pak pro vás pořízení jímky bude finančně nevýhodné.

Jaké jsou alternativy jímky

Žumpa slouží od nepaměti k akumulaci splašek. V současnosti ji však nahrazují modernější způsoby likvidace odpadních vod, jako je domovní čistička a tříkomorový septik, které odpadní vody zbavují až 97 % nečistot. Jedná se tak o ideální řešení v případě, že k nemovitosti nelze přivést kanalizační přípojku.

Zajímá vás víc? Přečtěte si, jak se od sebe liší žumpa, septik a domovní čistírna.

Tříkomorový septik

Jak název napovídá, tříkomorový septik je nádrž, uvnitř které se nacházejí tři komory. Těmi postupně protékají odpadní vody z domácnosti, které jsou průběžně zbavovány nečistot a kalu. Sám o sobě se tříkomorový septik příliš neliší od již zmíněné bezodtoké jímky. Jakmile za něj ale umístíte filtr, účinnost čištění odpadních vod se výrazně zvýší.

tříkomorový septik s filtrem

Na rozdíl od žumpy je septik vodním dílem, proto k jeho stavbě potřebujete projekt a stavební povolení. Jestliže hodláte přečištěné odpadní vody likvidovat vsakem na pozemku nebo je chcete využít k zálivce zahrady, musíte si sehnat také kladný hydrogeologický posudek

Domovní čistírna odpadních vod

domácí čistírna odpadních vod pro rodinný dům

Domovní čistička odpadních vod se, podobně jako septik, skládá ze tří komor, v nichž probíhá mechanicko-biologické čištění odpadních vod. Ty jsou nejprve zbaveny pevných nečistot a následně i organických látek, jejichž rozklad mají na starosti aerobní bakterie sídlící v čističce. Z nádrže poté vytéká voda zbavená až 97 % nečistot.

Ani v případě domovní ČOV se neobejdete bez projektu a povolení stavby. Uvažujete nad vsakem přečištěných odpadních vod? Pak rovnou volejte i hydrogeologa – jeho posudek bude také nutnou součástí celého administrativního procesu.

Nezávazně nás kontaktujte