V článku se dozvíte:
Co bývá v ceně domovní čistírny
Komínek: K čemu slouží a kdy jej pořídit
Šachta na dmychadlo a řídicí jednotku
Projekt a povolení: Základ každé realizace domovní ČOV
Když pořizujete domovní čistírnu odpadních vod, základní příslušenství máte samozřejmě v ceně. Co ovšem znamená základní příslušenství? To se liší model od modelu. Většinou sem však spadá dmychadlo a pochůzný poklop. Co se týče řídicí jednotky, některé domovní ČOV ji v ceně mají, jiné nikoliv.
Když si pořizujete domovní ČOV, vždy si pečlivě pročtěte specifikace konkrétního modelu. Dozvíte se zde, jaké příslušenství je v ceně čistírny a jaké je případně nutné dokoupit zvlášť.
Pokud se obáváte, že při koupi domovní čistírny na něco zapomenete, obraťte se na nás v ZAKRA. Rádi vám na základě projektu poradíme, jaké příslušenství je k vámi vybrané domovní čistírně potřeba. Pokud si projekt a povolení domovní ČOV objednáte přímo u nás, získáte navíc slevu až 2000 Kč na pořízení vámi vybrané čistírny z našeho e-shopu.
Nejčastější chybou, které se lidé při objednávání domovní čistírny odpadních vod dopouštějí, je chybějící komínek. Ano, domovní ČOV skutečně vyžaduje v některých případech tzv. komínek, ale s ohněm to nemá nic společného.
Komínek domovní ČOV je externí nástavec, který se používá, když nesedí výška vašeho odpadu s nátokem čistírny. Uveďme si hypotetický příklad: Odpady jsou z vašeho domu vyvedené v určité hloubce – většinou 60 nebo 90 cm pod zemí. Aby voda bez problému tekla z domu do domovní čistírny, je samozřejmě nutné, aby tekla směrem dolů (jak velí gravitace).
U některých pozemků by to však znamenalo, že ČOV by musela být celá zakopaná pod zemí. To je ovšem praktický nesmysl – k ČOV je nutné mít přístup, ať už kvůli kontrole, revizím nebo servisu. Proto se v některých případech u ČOV využívá právě komínek, který koriguje výšku nátoku a zajišťuje, že je poklop ČOV nad zemí.
U komínku tím pádem hraje důležitou roli jeho výška. S tou vám ovšem v ZAKRA rádi poradíme, stačí nám poslat projekt vaší domovní ČOV. Pokud jej ještě nemáte, tím lépe – můžete jej objednat u nás zároveň s čistírnou a dostanete slevu 1000 korun na pořizovací cenu ČOV. Pokud si objednáte projekt i s povolením, sleva na čistírnu bude činit 2000 Kč.
Komínek domovní ČOV je externí nástavec, který umožňuje umístit čističku tak, jak vyžaduje nátok odpadu.
Další velmi častou chybou bývá, že zákazníci zapomenou objednat šachtu či box na dmychadlo a řídicí jednotku. Externí box je potřeba, protože většina domovních čistíren má tyto dvě komponenty uložené mimo samotnou konstrukci ČOV.
Ke zmatku ovšem přispívá fakt, že některé modely domácích čističek mají šachtu v ceně – například domovní ČOV AT6 Plus od ABPlast. Výjimkou je také čistička Topas S5, která má dmychadlo i řídicí jednotku uložené přímo v těle čistírny.
U ostatních domovních ČOV (například Monocomp či Variocomp) máte obvykle na výběr z několika variant:
Úložný box do země
Samostatně stojící box (pilíř nebo technický domek)
Nástěnná skříň
Pokud je domovní čistírna umístěna blízko nemovitosti, můžete uložit dmychadlo a řídicí jednotku do interiéru, například do technické místnosti. Jen by to nemělo být dál než 8 metrů od ČOV.
Na obrázku je pilíř k čistírně Monocomp, který nabízí společnost ASIO. U pilířů ASIO mají klienti na výběr jak z plastového, tak dřevěného designu.
Takto vypadá skříňka na dmychadlo pro čistírny Variocomp od značky ASIO.
Při výběru správného příslušenství je nezbytné, aby byly díly kompatibilní s vámi vybraným modelem čistírny. Zásadní informace o potřebném příslušenství (například výšce nátoku) by měly jít vyčíst z projektu domovní ČOV. Není však od věci poradit se s odborníky, abyste při nákupu ČOV a výběru příslušenství neudělali chybu. Každý model ČOV a každá nemovitost mají totiž trochu jiné nároky: U čistírny Monocomp je třeba myslet na dokoupení zásoby jutových košů, u některých nemovitostí si možná připlatíte za uzamykatelné víko ČOV.
V ZAKRA vám poradíme nejen s výběrem správného příslušenství, ale rádi vypracujeme i samotný projekt čistírny a postaráme se i o povolení. Jsme autorizovaní vodohospodáři a s realizacemi domovních čistíren máme mnoho let zkušeností.
Pokud čistírnu, projekt a povolení objednáte na našem e-shopu, získáte čistírnu se slevou 2000 Kč.
Chcete-li na svém pozemku vybudovat jakýkoliv vodní zdroj nebo vypouštět dešťové či odpadní vody do vod podzemních, musíte si nejprve nechat zpracovat hydrogeologický posudek. Ten projektantovi studny nebo domovní ČOV napoví, kde se nachází vodní zdroj nebo jak řešit vsakování. Zjistěte, kolik stojí hydrogeologický posudek a jak ho sehnat.
Publikováno: 09. 06. 2022Domovní čistírna odpadních vod EKO SBR BIO si právem vysloužila uznání odborníků i majitelů domácích ČOV, a to díky minimálním nárokům na provoz, snadné údržbě a automatické řídicí jednotce. Co dalšího byste o EKO SBR BIO měli vědět, než si ji pořídíte?
Publikováno: 17. 06. 2024Retenční nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí z betonu, sklolaminátu a plastu. Zatímco betonové nádrže se hodí do míst s výskytem spodní vody a sklolaminátové nádrže mají tendenci praskat, plastové nádrže často představují univerzální řešení. Jaký materiál retenční nádrže tedy zvolit s ohledem na vaši situaci?
Publikováno: 13. 01. 2022