Srovnání domovních ČOV na českém trhu

Publikováno: 01. 02. 2023 22 minut čtení
untitled-design(8).png
Sháníte v roce 2024 domovní čističku odpadních vod (ČOV) k rodinnému domu, ale v široké nabídce se jen těžko orientujete? Abychom vám výběr čistírny usnadnili, sesbírali jsme zkušenosti našich klientů a dali dohromady podrobné srovnání domovních ČOV pro 4–6 osob.

Domovní ČOV pro rodinný dům

Možná právě řešíte stavbu rodinného domu a narazili jste na to, že se v dané lokalitě nenachází splašková kanalizace, ke které byste svou nemovitost připojili. Domovní ČOV je v takovém případě ideálním řešením likvidace odpadních vod – nejen že odpadní vody zbaví až 97 % nečistot, takže je můžete použít na zahradě nebo v domácnosti, navíc si ale poradí i s větší a pravidelnou zátěží, což se o jímce nebo tříkomorovém septiku říci nedá. 

srovnání domovních čov

TIP: Tříkomorový septik s filtrem doporučujeme umístit k rekreačním objektům, jako je chata a chalupa. Narozdíl od domovní čistírny funguje bez spotřeby elektrické energie a nevadí mu ani delší období nečinnosti. A co klasická bezodtoká jímka? Vzhledem k nákladným vývozům dává smysl pouze u nemovitostí, které obýváte naprosto minimálně. 

Jak funguje čistička odpadních vod 

Už jsme nakousli, že domácí čistírna dokáže odpadní vody přečistit téměř dokonale. Jak to ale dělá? Většina čistíren funguje na principu mechanicko-biologických procesů, to znamená, že v ní jednak dochází k filtraci větších mechanických nečistot, jednak také k rozkladu organických látek pomocí aerobních bakterií. Jak přesně domovní čistička odpadních vod funguje, můžete vidět na názorném videu:

Mechanicko-biologické čištění je klasika

Než se se pustíme do srovnání domovních ČOV na českém trhu, je dobré mít základní přehled o jejich fungování. V zásadě existují dva typy domovních ČOV. Prvním typem je klasické mechanicko-biologické čištění. V tomto případě využívá čistírna několik oddělených komor, z nichž každá plní svůj specifický úkol. Tento způsob najdeme např. u čistíren Variocomp či AT.

V první, nátokové komoře (A) se oddělují pevné částice, kal se částečně sedimentuje a odpadní voda se předčišťuje. Tato fáze je anaerobní, tedy rozklad probíhá bez přístupu vzduchu, podobně jako u septiku.

Druhá komora (B) se nazývá aktivační. Do komory se za pomoci dmychadla vhání vzduch a s pomocí důležitých bakterií se z odpadu odstraňují nežádoucí látky – tento proces se nazývá aerobní čištění. 

Poslední fázi představuje tzv. dosazovací komora (E). Zde se opět odděluje kal od přečištěné vody. Zatímco kal klesá ke dnu, přečištěná voda může "ven" – tedy lze ji nechat vsáknout či pustit do povrchových vod nebo jednotné kanalizace.

schéma domovní ČOV

Modernější, ale nákladnější SBR čištění

Vedle klasického mechanicko-biologického čištění existuje i modernější (ovšem také nákladnější) čištění typu SBR. Zkratka SBR značí anglický termín "Sequencing Batch Reactor". Do češtiny bychom jej mohli přeložit jako "sekvenční dávkový reaktor". Jedná se o proces čištění odpadních vod, který probíhá ve speciální nádrži, kde se odpadní voda postupně podrobuje několika fázím čištění v jednom cyklu – a v jedné nádrži, která je rozdělena pomocí přepážek na několik oddělených prostorů. Celý proces SBR čištění vypadá nějak takto:

 1. Plnění: Odpadní voda se shromažďuje v nádrži čistírny. Na začátku cyklu je nádrž plná nečištěných odpadních vod.

 2. Biologická fáze spojená s provzdušňováním: Ve fázi biologického čištění se odpadní voda provzdušňuje, což aktivuje mikroorganismy (bakterie a další mikroby), které se živí organickými látkami ve vodě. Tyto mikroorganismy rozkládají znečištění a přeměňují ho na látky, které jsou méně škodlivé.

 3. Sedimentace: Po dokončení biologické fáze se odpadní voda nechá odstát. Díky tomu se aktivovaný kal usadí na dně nádrže.

 4. Odsávání čisté vody: Čistá voda na povrchu nádrže se pak odsaje do jiné nádrže nebo odtokového systému.

 5. Odpadní kal: Zbylý kal na dně nádrže, který obsahuje nežádoucí látky a mikroorganismy, se následně odtahuje do kalového prostoru.

 6. Začátek nového cyklu: Po vyčištění nádrže začíná nový cyklus a proces se opakuje.

Celý proces se řídí pomocí automatizovaného systému, který sleduje a reguluje jednotlivé fáze čištění s cílem dosáhnout co nejlepší účinnosti a kvality čištění odpadních vod. SBR systém umožňuje flexibilitu a efektivní čištění v různých podmínkách.

Rozdíl mezi klasickým a SBR čištěním tkví především v tom, že zatímco klasické biologické čističky využívají trvalého toku odpadní vody, jež prochází několika oddělenými nádržemi, při SBR čištění se proces čištění odehrává v jedné nádrži.

To přináší čističkám typu SBR určité výhody – jsou totiž schopné rychle reagovat na změny v množství a kvalitě odpadní vody. To přináší účinnější čištění, dokonce i při výkyvech v jejím složení nebo frekvenci dávkování.

TIP: Přečtěte si, jak vybrat ČOV – podle čeho se orientovat a na co si dát pozor.

Cena domovních čistíren odpadních vod

Jistě vás zajímá, kolik taková domácí čistička odpadních vod stojí. Cena domovních ČOV se běžně pohybuje v rozmezí od 30–80 tisíc korun. Je totiž třeba si uvědomit, že cena domovní ČOV se odvíjí od jejích funkcí, výbavy, ale také třeba poskytovaného servisu – téměř bezúdržbová čistička odpadních vod bude zákonitě dražší než čistírna, jejíž chod budete muset neustále regulovat.  

cena domovní čov

Nezapomeňte také, že celková cena domovní čističky odpadních vod se bude od té pořizovací výrazně lišit. Co vše byste měli započítat do nákladů spojených s pořízením domovní ČOV?

 • Samotné čisticí zařízení + příslušenství, které není zahrnuto v ceně 

 • Hydrogeologický posudek (pokud je třeba)

 • Projekt domovní ČOV

 • Poplatky spojené s povolením čistírny

 • Doprava čistírny na pozemek (občas je zahrnuta v ceně čistírny)

 • Stavební a výkopové práce na pozemku

 • Montáž a instalace čistírny

 • Zapojení čistírny

TIP: Přečtěte si, na kolik se může vyšplhat finální cena domovní ČOV a co vše ji tvoří.

Srovnání domovních ČOV

Nyní tedy už máte základní představu o možnostech fungování domácí čistírny i o cenové hladině, za níž lze ČOV pořídit. Pojďme se proto konečně pustit do srovnání domovních ČOV na českém trhu.

Do našeho srovnání domovních ČOV jsme vybrali nejčastější favority našich klientů – konkrétně čistírny od společností ASIO, Envi-Pur, Aquatec a TopolWater, které jsou určeny pro 4–6 EO (ekvivalentních osob) obývajících rodinný dům. 

srovnání domovních čov

Domovní čistírna ASIO VARIOcomp-5K

Nejlevnější čistička odpadních vod z nabídky společnosti ASIO a zároveň nejčastější volba našich klientů. Čistírna VARIOcomp-5K je samonosná, to znamená, že se při usazování na pozemku nemusí obetonovávat, a spolehlivě obslouží 3–7 osob (početnější rodiny mohou zvolit VARIOcomp-8K). 

srovnání domovních čov

Rozměry a další parametry

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

ASIO VARIOcomp-5K

3–7

0,75

0,30

1 250 × 1 250

2 020

160

Jak funguje domovní ČOV ASIO VARIOcomp-5K

 

Možnosti povolení

Kvalitou přečištěných vod splňuje VARIOcomp všechny normy pro vodoprávní řízení, jak pro vypouštění do vod povrchových, tak podzemních (vsakem). Povolit na ohlášení ji ale v případě vsaku nelze – pro tyto účely má ASIO připravenou čistírnu MONOcomp s certifikátem CE, které se budeme věnovat záhy.

Cena čistírny VARIOcomp-5K a co je v ní zahrnuto

Čistírnu VARIOcomp-5K pořídíte za 39 900 Kč bez DPH. Se sníženou sazbou daně 12 % se tak dostáváte na cenu 44 700 Kč. Co vše za tuto cenu získáte?

 • veškeré provozní komponenty včetně dmychadla

 • pochůzný poklop a standardní nástavec (500 mm) pro samonosné provedení

 • záruční servis ČOV

Naopak nepočítejte s dodávkou následujících komponent a služeb:

 • stavební práce

 • propojení dmychadla s ČOV (vzduchové vedení PP trubka 1/2″, 1 m cca 9,- Kč)

 • doprava ČOV (oba směry za 18,- Kč/km bez DPH)

 • externí plastová skříň pro dmychadlo s ventilačním komínkem

 • zamykatelné provedení poklopu (příplatek 800 Kč)

Výhody a nevýhody čistírny VARIOcomp-5K

Mezi plusy čistírny VARIOcomp patří bezesporu nízká cena a jednoduchý systém, které zvládnete případně sami zprovoznit. Mezi další výhody patří samonosnost, kvalitní servis značky ASIO a možnost dokoupení značkového příslušenství. 

K mínusům této čističky lze zařadit nemožnost povolení ohlášením do vsaku z důvodu chybějící certifikace. Tuto čistírnu tak budete muset povolit klasickým vodoprávní řízením. V základní ceně také chybí řídicí jednotka.

Verdikt k čistírně VARIOcomp-5K

VARIOcomp je ideální čistírna pro ty, kteří nepotřebují poslední výdobytky techniky, zato hledají hodně muziky za málo peněz (a nevadí jim pravidelná údržba). V takovém případě jednoduchost a nízkou pořizovací cenu zkrátka oceníte. VARIOcomp je také naprostým vítězem v případě, že pořizujete čističku na omezené časové období – například když víte, že v obci se plánuje zbudování kanalizace.

Parametr

VARIOcomp 5K

Cena (bez DPH)

39 900,-

Počet osob (EO)

3–7

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

2020 x 1250 x 1250

Váha v kg

170

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

Domovní čistírna ASIO MONOcomp 4

Zatímco předchozí model od ASIO byl řekněme "nízkonákladový", domácí čistírna MONOcomp 4 se nachází na druhé straně produktového portfolia. Je to vlajková loď společnosti ASIO, která nabízí moderní způsob čištění technologií SBR. Zaujme také zjednodušená udržba pomocí jutových košů, v nichž se shromažďuje kal, a řídicí jednotka v ceně.

Domovní ČOV Monocomp 4

Rozměry a další parametry

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

ASIO MONOcomp 4

2–5

0,3-0,75

0,12-0,3

1 250 × 1 250

2 020

150

Jak funguje domovní ČOV ASIO MONOcomp 4

Možnosti povolení

Vyšší třídu přečištění oproti čistírně VARIOcomp deklaruje ČOV MONOcomp certifikátem CE. MONOcomp tak splňuje ty nejvyšší požadované standardy přečištění. Při povolení se díky tomu můžete bez problémů vydat cestou ohlášení.

Cena čistírny MONOcomp 4 a co je v ní zahrnuto

Domovní čistírnu MONOcomp 4 pořídíte za cenu 51 500 Kč bez DPH. Se sníženou sazbou daně 12 % se tak dostáváte na cenu 57 680 Kč. V této ceně dostanete:

 • veškeré provozní komponenty včetně řídící jednotky a dmychadla pro osazení do budovy

 • pochůzný poklop a standardní vstupní komínek (výšky 500 mm)

 • 1 ks ekologicky rozložitelný pytel do odvodňovacího zařízení

V základní ceně čistírny MONOcomp nenajdete:

 • stavební a výkopové práce (avšak my vám rádi postavíme Monocomp na klíč)

 • propojení ČOV s řídicí jednotkou (vedení vzduchových hadic v chráničce) vč. materiálu

 • dopravu ČOV na místo stavby

 • uvedení ČOV do provozu

Volitelně si navíc můžete zakoupit:

 • dávkování srážení fosforu

 • UV lampa

 • externí kalová nádrž

 • externí skříň nebo samostatně stojící pilíř pro venkovní osazení dmychadla a ŘJ

Výhody a nevýhody čistírny MONOcomp 4

Čistírna MONOcomp 4 patří bezesporu ke špičce na trhu. Nespornými výhodami jsou pokrokový systém údržby pomocí jutových košů, které lze snadno kompostovat, a moderní systém čištění SBR. Výhodou je také široká servisní síť společnosti ASIO.

Naopak lehké mínus si čistírna zaslouží za to, že si neumí dobře poradit s nepravidelným provozem. Pokud hledáte domovní ČOV, která má nestále zatížení v malíčku, pravděpodobně se budete muset podívat jinde. Tím však výčet záporů končí – je to velmi kvalitní produktu za byť vyšší, ale stále rozumnou cenu.

Verdikt k čistírně MONOcomp 4

Hledáte-li spolehlivou moderní čistírnu pro svůj rodinný dům, možná jste našli. MONOcomp nabídne promyšlený proces čištění, jednoduchou údržbu i certifikaci CE. V základní ceně navíc najdete vše, co potřebujete.

Parametr

MONOcomp 4

Cena (bez DPH)

51 500,-

Počet osob (EO)

2–5

Příkon

100 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

2020 x 1250 x 1250

Váha v kg

150

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

Domovní čistírna Envi-Pur Bio Cleaner BC 6 Optima

Za čističku BIO Cleaner BC 6 Optima si sice připlatíte, získáte ale samonosné čisticí zařízení, které si můžete sestavit k obrazu svému z nezávislých komponent. Výhodou je také řídicí jednotka s 10 režimy, která vám usnadní obsluhu ČOV, a možnost UV dezinfekce, která zvyšuje účinnost čištění.

domovní čov

Rozměry a další parametry

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

Bio Cleaner BC 6 Optima

5–8

0,90

0,36

1 600 × 1 600

1 600

165

Jak funguje čistírna BIO Cleaner BC 6 Optima

 

Možnosti povolení

Domovní ČOV BIO Cleaner BC 6 Optima splňuje veškeré požadavky na vypouštění přečištěných odpadních vod do vod povrchových i podzemních. Pokud byste ale chtěli přečištěnou vodu z čistírny zasakovat na pozemku a zároveň jít cestou ohlášení, budete potřebovat dokoupit zařízení pro srážení fosforu. 

Cena čistírny BIO Cleaner BC 6 Optima a co je v ní zahrnuto

Čističku Bio Cleaner BC 6 ve variantě Optima pořídíte za 52 645 Kč bez DPH, se sníženou sazbou DPH 12 % se pak cena domovní ČOV vyšplhá na cca 59 000 Kč. V ceně je zahrnuto:

 • plastová nádrž ČOV + technologická vestavba

 • membránové dmychadlo

 • ovládací jednotka

 • zaškolení obsluhy

K základní výbavě pak máte možnost přikoupit následující sortiment:

 • zařízení na srážení fosforu P-LESS (nutné přikoupit pro vsak do podzemních vod)

 • možnost připojení GSM

 • nástavec pláště (v = 80 cm) 5 950,-

 • zastropení z laminátu – rovné s lemem 4 450,-

 • zastropení z laminátu – vypouklé 3 250,-

 • zastropení z laminátu – imitace kamene 3 930,-

Verdikt k čistírně BIO Cleaner BC 6 Optima

S domovní čistírnou BIO Cleaner BC 6 Optima rozhodně chybu neuděláte. Získáte velmi kvalitní čistírnu s řídicí jednotkou, navíc od spolehlivého výrobce. Díky množství režimů řídicí jednotky můžete provoz snadno uzpůsobit svým potřebám – ať už máte čističku u rodinného domu nebo na chatě.

Domovní čistírna Aquatec AT6

Za relativně malou investici vám společnost AB Plast nabízí komplexní čistírnu odpadních vod s certifikátem CE, kterou lze povolit ohlášením a přečištěné vody likvidovat do vsaku. Oceníte u ní také možnost přizpůsobit výkon čistírny například pro 1 EO, a to díky řídící jednotce, která však ve standardní variantě není zahrnuta v ceně.

jak funguje domovní čistička odpadních vod

Rozměry a další parametry

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

Aquatec AT6

1–5

0,63

0,24

1 400 × 1 400

1 800

90

Jak funguje čistička Aquatec AT6

Možnosti povolení

Čistírny Aquatec se mohou pochlubit certifikátem CE, což znamená, že je lze povolit na ohlášení i v případě, že se rozhodnete přečištěné vody likvidovat vsakem na pozemku. 

Cena čistírny Aquatec AT6 a co je v ní zahrnuto

Domácí čistírnu Aquatec AT6 si pořídíte za 37 900 Kč bez DPH (u společnosti AB Plast), se sníženou sazbou DPH 12 % vás tak čistička vyjde na necelých 42 450 Kč. V ceně základní varianty je zahrnuto: 

 • uzamykatelné víko

 • membránové dmychadlo

 • vzduchová hadice (5 m) a startovací dávka enzymů a bakterií do ČOV

Přikoupit lze následující sortiment a služby:

 • nástavec na ČOV

 • samostatná šachta na dmychadlo

 • mikroprocesorová řídící jednotka

 • uzamykatelné pochozí víko

 • instalace ČOV

 • uvedení ČOV do provozu se zaškolením (cena zahrnuje dopravu)

Verdikt k čistírně Aquatec AT6

Aquatec AT6 je ve standardní variantě nízkonákladová čistírna, která nabízí klasické mechanicko-biologické čištění odpadních vod a hodí se k rodinným domům. Naopak ji nedoporučujeme k rekreačním objektům, nepravidelný provoz tomuto zařízení nedělá dobře. Pokud by se vám líbily parametry i výrobce, ale pokukujete po vyšším standardu, je tady čistírna AT6 Plus. U "plusové" varianty získáte v ceně řídicí jednotku s GSM modulem a mnohem větší svobodu v zátěži. Testy ukázaly, že Aquatec AT6 Plus vydrží bez zatížení až čtvrt roku.

Parametr

AT6

Cena (bez DPH)

37 900,-

Počet osob (EO)

1-5

Příkon

64 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

1800x1400x1400

Váha

95 kg

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

Parametry

AT6 Plus

Cena (bez DPH)

50 900,-

Počet osob (EO)

1-6

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

1800 x 1400 x 1400

Váha

90

Obetonování

Ne

Záruka

10 let na vodotěsnost skeletu, 2 roky na technologii

Kde koupit čističku

Zakra shop

Domovní čistírna Topas S

Toužíte-li po technologicky vyspělé a přitom snadno ovladatelné čistírně, pak vás bezesporu zaujme jedna z vlajkových lodí na českém trhu – čistírna Topas S. Stejně jako MONOcomp funguje Topas S na principu SBR a nabízí tak ten nejvyšší standard přečištění. "Chytrost" této čistírny podporuje také variabilní nátok a mobilní aplikace, v níž lze online sledovat a upravovat jednotlivé čisticí režimy. 

Domovní ČOV TopasRozměry a další parametry

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

Topas S5 

2–5

0,75

0,30

1 200 × 1 200

2 400

180

Jak fungují čistírny Topas

Možnosti povolení

Čistírna Topas S disponuje certifikací podle odstavce 15a Vodního zákona. Tuto domovní čistírnu tak můžete povolit ohláškou (splňuje podmínky kategorie III. výrobku CE dle NV č. 401/2015 Sb. pro vypouštění do vod podzemních).

Cena čistírny Topas S a co je v ní zahrnuto

Čistírna Topas S ve variantě pro maximálně pět osob vás vyjde na necelých 64 000 Kč bez DPH. Včetně daně (snížené DPH 12 %) tedy počítejte s částkou přibližně 71 700 Kč. Jedná se o kompaktní výrobek, v jehož ceně je zahrnutá i řídicí jednotka a variabilní nátok.

V ceně naopak nenajdete odvodňovací box, jenž slouží k autometickému odčerpání přebytečného kalu. Odvodňovací box lze přikoupit separátně.

Výhody a nevýhody čistírny Topas S

Domovní ČOV Topas patří bezesporu k těm nejchytřejším a nejpokročilejším produktům na trhu. Jsou samonosné, maximálně usnadňují práci s kalem, v ceně nabídnou chytrou řídicí jednotku, prostřednictvím mobilní aplikcae je můžete ovládat odkudkoliv a v neposlední řadě fungují na principu SBR čištění, což je činí vhodnými produkty i do nemovitostí s nepravidelným provozem.

To vše s sebou samozřejmě přináší očekávatelný mínus – domovní čistička Topas S patří k těm dražším. Umístění řídicí jednotky přímo v ČOV také nemusí vyhovovat každému.

Verdikt k čistírně Topas S

Topas S je ideální čistírnou pro všechny, kteří nehledají nejlevnější čistírnu na trhu, ale zároveň kladou důraz na dobrý poměr ceny a výkonu. Topas S má v tomto ohledu všechno – je flexibilní, inteligentní a pokročilá. Tomu odpovídá i cenovka. Díky variabilnímu nátoku, chytré řídicí jednotce a vzdálenému ovládání je Topas S také vhodným kandidátem na chatu či chalupu.

Parametry

Topas S5

Cena (bez DPH)

64 000,-

Počet osob (EO)

1-5

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

2300 x 1200 x 1200

Váha

180

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

Srovnání domovních ČOV dle možnosti povolení

Povolit domácí čistírnu odpadních vod šlo v minulosti dvěma způsoby – buď klasickým vodoprávním řízením, nebo takzvaným ohlášením. Možnost ohlášení ovšem od roku 2024 novelou zákona skončila (přesně od 1. 7. 2024). Nově je tedy cesta za povolením domovní ČOV jasná – vodoprávní řízení.

Na základě vodoprávního řízení získáte povolení pouze na 10 let a navíc vám vzniká povinnost 2× ročně kontrolovat kvalitu přečištěné vody. Výhodou je, že s přečištěnými vodami můžete nakládat dle libosti, aniž byste museli vlastnit čistírnu s již zmíněným certifikátem. 

Typ povolení ČOV

VARIOcomp 5K

MONOcomp 4

BioCleaner BC 6 Optima

Aquatec AT6

Aquatec AT6 Plus

Topas S

Vodoprávní řízení – povrchové vody

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Vodoprávní řízení – podzemní vody

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ohlášení – povrchové vody

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ohlášení – podzemní vody

Ne

Ano

Ano, doplníte-li zařízení ke srážení fosforu

Ano

Ano

Ano

Srovnání domovních ČOV dle pořizovací ceny

Nebudeme si nic nalhávat, pořizovací cena je při srovnání domovních čistíren odpadních vod bezesporu důležitým parametrem. Přesto by cena neměla být tím hlavním a jediným faktorem, podle kterého ČOV vybíráte. Přece jen si domovní čistírnu pořizujete na dlouhá léta. 

Čistírny, které pro vás uvádíme ve srovnání, jsou kvalitní produkty od osvědčených výrobců.

ČOV

Základní cena (bez DPH)

VARIOcomp 5K

39 900,-

MONOcomp 4

51 500,-

Biocleaner BC 6 Optima

53 000,-

AT6

37 900,-

AT6 Plus

50 900,-

Topas S5

64 000,-

Nezapomeňte však, že pořízením samotné ČOV náklady zdaleka nekončí.

Srovnání domovních ČOV dle provozních nákladů

Nejen pořizovací náklady, ale i ty provozní hrají při koupi čistírny odpadních vod důležitou roli. Pro vaši představu jsme proto připravili srovnání nákladů, které vynaložíte na provoz domácí čistírny v řádu 10 a 20 let od momentu, kdy ji poprvé zapojíte. Vyčíslení nákladů je samozřejmě pouze orientační a vychází z našich dlouholetých zkušeností. 

Čistírna

ASIO VARIOcomp-5K

ASIO MONOcomp 4

Bio Cleaner BC 6 Optima

Aquatec AT 6 Plus

Cena samotné ČOV (včetně 15% DPH)

45 988 Kč

59 225 Kč

50 141 Kč

58 535 Kč

Cena nezbytného příslušenství

-

Poklop - 4 900 Kč

-

Náklady na vývoz kalu za 1 rok

2 000 Kč

1 800 Kč

2 000 Kč

2 000 Kč

Náklady na elektřinu za 1 rok

1 000 Kč

1 000 Kč

1 200 Kč

1 000 Kč

Finální náklady po 1 roce

48 988 Kč

62 025 Kč

58 241 Kč

61 535 Kč

Finální náklady po 10 letech

75 988 Kč

87 225 Kč

87 041 Kč

88 535 Kč

Finální náklady po 20 letech

105 988 Kč

115 225 Kč

119 041 Kč

118 535 Kč

Co si odnést z našeho srovnání domovních ČOV?

 • Čističku odpadních vod k rodinnému domu pro 4–6 osob vybírejte nejen podle pořizovací ceny, ale také předpokládaných provozních nákladů.

 • Nezapomeňte k základní ceně čistírny připočítat 12% daň, pokud ji kupujete jako fyzická osoba pro rodinný dům, a 21% daň, pokud ji kupujete za účelem podnikání.

 • Pečlivě prozkoumejte, co vše je v uvedené ceně čistírny zahrnuto a co si naopak budete muset přikoupit. 

 • Chcete domovní ČOV povolit na ohlášení a přečištěné vody vsakovat? Kromě hydrogeologického posudku budete potřebovat čistírnu s certifikátem CE.

 • Jestliže víte, že ve vaší obci mají v horizontu několika let vybudovat splaškovou kanalizaci, zbytečně neinvestujte do drahé čističky odpadních vod. Skvěle vám poslouží levná, ale spolehlivá čistírna VARIOcomp-5K. 

Pomohlo vám srovnání domovních ČOV, nebo stále váháte a nejste si jistí s výběrem čistírny odpadních vod? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám odpovíme na vše, co vás ohledně (nejen) domácích čističek zajímá. Pod rukama nám prošly stovky projektů, takže věříme, že zvládneme poradit i vám.

Úvodní fotografie: Free Stock photos by Vecteezy

Nezávazně nás kontaktujte