Proč si pořídit septik na chatu?

Publikováno: 20. 01. 2022 7 minut čtení
domácí čov pro rodinný dům
Vlastníte víkendovou chatu nebo chalupu a řešíte, jak co nejlépe naložit s odpadními vodami? Pořiďte si tříkomorový septik s filtrem. Ptáte se, proč je septik na chatu ideální? Nemusíte jej vyvážet tak často jako žumpu, poradí si i s nepravidelným provozem a navíc funguje bez spotřeby elektrické energie.

Tři způsoby likvidace odpadních vod na chatě

U jakékoliv nemovitosti, kterou nelze napojit na obecní kanalizaci, máte v zásadě tři možnosti, jak naložit s odpadními vodami. Buď zvolíte bezodtokou jímku (žumpu), domovní čistírnu odpadních vod (ČOV) nebo tříkomorový septik. Jak se od sebe jednotlivé možnosti liší?

Bezodtoká jímka

Domovní ČOV

Septik s filtrem

Výhody

nízká pořizovací cena

vysoká účinnost čištění

vysoká účinnost čištění

bez spotřeby elektrické energie

možnost využití přečištěné vody k zálivce

možnost využití přečištěné vody k zálivce

není potřeba projekt ani povolení

vývoz kalu 1–2x ročně

vývoz kalu 1–2x ročně

-

-

bez spotřeby elektrické energie

-

-

nevadí mu nepravidelný provoz

Nevýhody

pravidelný vývoz žumpy

spotřeba elektrické energie

větší rozměry

neekologický provoz

nutnost projektu a povolení

nutnost projektu a povolení

-

vyžaduje pravidelný provoz

-

Bezodtoká jímka neboli žumpa

Od klasického způsobu likvidace odpadních vod se dnes již ustupuje, jelikož se ukazuje jako velmi neekologický a finančně nákladný. Bezodtoká jímka totiž slouží pouze ke shromažďování odpadních vod, které je následně nutné nechat vyvézt fekálním vozem. Za jeden vývoz žumpy přitom zaplatíte klidně 3 500 korun, četnost vývozů pak závisí na objemu jímky.

Jímku proto doporučujeme vybudovat pouze u minimálně obývaných nemovitostí. V opačném případě se vám provoz jímky značně prodraží. 

jímka na vyvážení

Tip: Přečtěte si, proč bezodtoká jímka nedává ekonomický smysl.

Domovní čistírna odpadních vod (ČOV)

Domovní čistírna představuje přesný opak žumpy. Jedná se o celoplastové zařízení, ve kterém dochází k čištění odpadních vod, a to s účinností až 97 %. Avšak vzhledem k tomu, že k provozu čistírny je zapotřebí elektrická energie a také pravidelný přísun odpadních vod, hodí se spíše k trvale obydleným rodinným domům.

domovní ČOV

Tříkomorový septik s filtrem

Tříkomorový septik představuje ideální způsob nakládání s odpadními vodami u rekreačních objektů. To ale pouze za předpokladu, že ho doplníte o zemní nebo biologický filtr. Ptáte se proč? 

Samotný septik se totiž příliš neliší od bezodtoké jímky. Dochází v něm pouze k částečnému čištění odpadních vod, které však není dostatečné. Odpadní vody proto nesmí opustit váš pozemek a místo toho odtékají do jímky. A jak již víte, tu je třeba pravidelně vyvážet. Proto je dobré pořídit k septiku také filtr.

tříkomorový septik na chatu

Kanalizační přípojka

Ve chvíli, kdy je možné připojit se k obecní kanalizaci, jedná se rozhodně o to nejefektivnější řešení likvidace odpadních vod. Pokud si stavem kanalizace v obci nejste jisti, můžete se na současnou nebo plánovanou výstavbu kanalizace zeptat sousedů, starousedlíků či na stavebním úřadě.

Porovnání septiku a domovní ČOV

Váháte mezi septikem a domovní čistírnou odpadních vod? Níže jsme pro vás připravili přehledné porovnání obou řešení.

Parametr

ČOV

Septik

Pořizovací cena

25 až 50 000 Kč

20 až 40 000 Kč

Provozní náklady

4 000 Kč ročně

2 000 Kč ročně

Výhody

Kvalita přečištění, možnost využít přečištěné vody

Nepotřebuje elektřinu k provozu, nevadí mu nepravidelný provoz

Nevýhody

Spotřeba elektřiny

Rozměry

Kam se hodí

Rodinné domy

Chata/Chalupa

Jak funguje tříkomorový septik s filtrem

Tříkomorový septik pracuje na principu průtočnosti. To znamená, že odpadní vody postupně protékají všemi komorami septiku a při tom se z nich odstraňují mechanické nečistoty a organické látky. Celý proces přitom funguje bez spotřeby elektrické energie.

Pro lepší účinnost čištění se za septik standardně umísťuje už zmíněný zemní nebo biologický filtr. Díky němu lze následně přečištěnou vodu likvidovat stejně jako v případě domovní čistírny – to znamená do povrchových či podzemních vod nebo do dešťové kanalizace.

tříkomorový septik na chatu

Proč je septik na chatu ideálním řešením

  • Funguje bez spotřeby elektrické energie, jeho provozní náklady jsou proto minimální.

  • Na rozdíl od domovní ČOV se v něm nenacházejí bakterie, které by vyžadovaly neustálý přísun odpadních vod. Díky tomu si septik poradí i s nepravidelným provozem.

  • Přečištěnou vodu je možné nechat vsakovat na pozemku.

  • I v septiku se postupem času hromadí kal, který je třeba pravidelně odčerpávat. Na rozdíl od jímky je však vývoz septiku mnohem méně častý – zpravidla vás čeká jednou až dvakrát ročně.

  • Odpadá vám nutnost dokládat pravidelné vyvážení žumpy licencovanou společností (až dva roky zpětně) – a tím i hrozba pokuty až 100 000 Kč pro právnické osoby (fyzickým osobám hrozí pokuta 20 000 Kč), pokud správnou likvidaci odpadních vod nemůžete prokázat.

Kolik stojí tříkomorový septik s filtrem

Cena tříkomorového septiku se pohybuje v rozmezí 15–30 000 korun bez DPH a liší se v závislosti na typu, výrobci a příslušenství, které je v ceně zahrnuto. V tabulce vidíte přehled nejznámějších produktů, se kterými se na českém trhu můžete setkat:

Typ septiku

Orientační cena (bez DPH)

Septik samonosný kruhový 4 m3 (NJS-SV-4)

18 000 Kč

Septik samonosný kruhový 3 m3 (NJS-SV-3)

16 400 Kč

Septik dvouplášťový kruhový 4 m3 (NJS-DV-4)

21 500 Kč

SK1–EK 3 m3

16 990 Kč

SK2–EK 5 m3

22 990 Kč

Septik samonosný kruhový 3 m3 (SPA)

16 258 Kč

Septik samonosný kruhový 4 m3 (SPA)

18 120 Kč

Septik samonosný kruhový 5 m3 (SPA)

19 590 Kč

Co ještě započítat do ceny septiku

Cena samotného septiku však není finální. Počítejte s tím, že na konečném účtu za septik se objeví i další položky. Patří sem především:

Nákup filtru

K septiku se rozhodně vyplatí pořídit si filtr (jak jsme už zmiňovali na začátku článku). Filtr může být zemní, nebo biologický a pořídíte jej v rozmezí 20 tisíc až 40 tisíc korun bez DPH.

Hydrogeologický posudek

Hydrogeologický posudek je potřeba pouze v některých případech. Jakých? Především tehdy, když chcete přečištěnou vodu ze septiku likvidovat vsakem na svém pozemku. Počítejte s tím, že posudek hydrogeologa vás bude stát dodatečných 4–17 tisíc korun bez DPH. Pokud se rozhodnete realizovat tříkomorový septik s naší projekční kanceláří, s hydrogeologickým posudkem vám rádi pomůžeme. Získáme pro vás několik cenových nabídek hydrogeologů, a vy si pak sami vyberete tu, která vám nejlépe vyhovuje.

Mohlo by vás zajímat: Přečtěte si vše o ceně hydrogeologického posudku.

Projekt septiku

Máte-li v hledáčku septik s pískovým nebo biologickým filtrem, jedná se dle zákona o vodní dílo. To znamená, že budete k realizaci septiku potřebovat projektovou dokumentaci z rukou autorizovaného projektanta vodních staveb – jako je třeba Zakra! Rádi vám projekt septiku vypracujeme, a to za cenu 11 990 Kč s DPH.

Kde si pořídit septik za nejlepší cenu?

Přemýšlíte, kde se takový septik kupuje? Máme dobrou zprávu: septik si můžete pořídit přímo u nás. Výhodou nákupu septiku se Zakrou je, že vám dokážeme poradit, jaké řešení je nejlepší, připravíme vám projektovou dokumentaci a v případě potřeby i zajistíme septik na klíč. 

Jak si pořídit septik

Chcete si pořídit septik na chatu? Pak si přečtěte, co vše je třeba zařídit před tím, než si septik dovezete na pozemek a začnete ho používat.

  • Hydrogeologický posudek – Jestliže víte, že chcete přečištěné odpadní vody likvidovat vsakem nebo vsakem se zálivkou, je načase zavolat hydrogeologa. Ten zhodnotí, zda je váš pozemek pro vsak vhodný a zda nedojde k ohrožení kvality spodní vody. Pokud bude vše v pořádku, obdržíte od něj kladný hydrogeologický posudek.

  • Projektová dokumentace – Další osobou, kterou je třeba kontaktovat, je autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb, který si vezme na starost projekt septiku. Jestliže ještě svého projektanta nemáte, využijte služeb naší projekční kanceláře Zakra. Nabízíme úvodní konzultaci zdarma.

  • Povolení septiku – Nakonec už nezbývá nic jiného než získat povolení ke stavbě septiku (stavební úřad) a povolení k nakládání s vodami (vodoprávní úřad). I s tím vám umíme pomoci. Stačí nás kontaktovat.

Už máte jasno, proč se právě septik s filtrem skvěle hodí k rekreačním objektům? Nebo máte další otázky? V případě, že vám cokoliv není jasné, neváhejte se na nás obrátit. S projekty septiků máme bohaté zkušenosti a rádi s vámi probereme vše, co vás zajímá.

Nezávazně nás kontaktujte