Dotace na čističku odpadních vod: Jak ji získat?

Publikováno: 07. 03. 2025 11 minut čtení
micheile-henderson-ZVprbBmT8QA-unsplash-768x512-1.jpeg
Dotační programy určené na výstavbu domovních čistíren odpadních vod teoreticky existují rovnou tři. Do každého z nich se však může zapojit někdo jiný. Pojďme si jednotlivé dotace na čističku odpadních vod představit podrobněji. Dozvíte se, kdo o ně může aktuálně žádat, za jakých podmínek a kolik činí dotační příspěvek.

Tři možnosti dotace na čističku odpadních vod

V článku si posvítíme na tři varianty dotace, díky nimž můžete získat podporu na stavbu domovní čistírny odpadních vod.

  1. Dotace od MŽP a Státního fondu pro životní prostředí určená na výstavbu soustavy domovních čistíren v obci (aktuálně otevřená výzva č. 6/2025 je k dispozici od 14. března 2025).

  2. Dotace poskytovaná obcí na individuální výstavbu domovní čistírny.

  3. Dotace Dešťovka, konkrétně její třetí varianta, která zahrnuje využití nejen dešťové, ale také odpadní vody. 

Dotace od MŽP a Státního fondu životního prostředí ČR

Dotační program Ministerstva životního prostředí a Státního fondu pro životní prostředí je určen pro výstavbu soustavy domovních čistíren v obci. O dotaci tak mohou žádat výhradně obce, městské části, dobrovolné svazky obcí nebo společnosti vlastněné z více než 50 % obcemi či městy.

dotace na čističku odpadních vod

Dotace aktuálně (2025)

Aktuálně vypsalo MŽP novou dotaci na soustavu domovních čistíren odpadních vod. Obce o ni mohou žádat od 14. března 2025. Spolu s dotací navíc MŽP připravilo novou metodiku, která by měla zastupitelům pomoci s rozhodováním, jaký způsob likvidace odpadních vod je pro jejich obec nejvhodnější.

Ministr Hladík se k metodice vyjádřil následovně:

Cílem metodické podpory je, aby obce mohly efektivně plánovat investice do infrastruktury, která bude dlouhodobě udržitelná a maximálně efektivní z hlediska ochrany vodních zdrojů. Metodika slouží pro sídla do 1000 obyvatel a vodoprávní úřady či starostové obcí si mohou díky ní vypočítat, jestli je lepší do obce přivést centrální čistírnu, nebo vybudovat právě systém domovních čistíren.

Jaké jsou podmínky pro získání dotace

Dotace bude žadateli přidělena pouze v případě, že se soustava domovních čistíren postará o likvidaci odpadních vod minimálně 30 % ekvivalentních obyvatel (EO = osoba, která denně vyprodukuje cca 150 litrů odpadních vod). Ti navíc musí mít v dané oblasti trvalé bydliště. 

Budovy, u nichž se má ČOV postavit, musejí být vedeny v katastru nemovitostí jako:

  • Rodinný dům

  • Bytový dům

  • Stavba pro rodinnou rekreaci (podmínkou je využití k trvalému rodinnému bydlení)

  • Objekt k bydlení

  • Zemědělská usedlost

Jestliže se na daném území vyskytují domy s více bytovými jednotkami, na domovní čistírnu odpadních vod se musí napojit všichni obyvatelé. V opačném případě nebude žádost o dotaci schválena.

Nemovitosti sloužící ke komerčním účelům (ubytovací zařízení, restaurační zařízení), ale také rekreační zařízení, jako jsou chalupy a chaty, nelze do projektu zahrnout. 

Jaká je výše dotace

Dotace na čističku odpadních vod nesmí přesáhnout 100 % způsobilých výdajů projektu. Do nich lze započítat nejen nákup čistíren, ale také náklady na projektovou dokumentaci, instalaci čistíren a související stavební práce nebo náklady na monitoring systému.

V případě jedné domovní čističky odpadních vod závisí výše dotace na počtu ekvivalentních osob (EO), které budou na čističku napojeny.

  • Domovní čistírna s kapacitou 1–15 EO – dotace ve výši až 150 000 korun

  • Domovní čistírna s kapacitou 16–50 EO – dotace ve výši až 300 000 korun

Veškeré podmínky najdete v kompletním textu výzvy (v PDF).

Jak postupovat při žádosti o dotaci

  1. Začněte diskusí na zastupitelstvu a ujistěte se, že panuje shoda na řešení odpadních vod. S rozhodováním o jejich optimální likvidaci vám pomůže metodika MŽP.

  2. Oslovte odborníka, ideálně vodohospodáře, který představí výhody a nevýhody decentrálního čištění. V Zakra s vámi možnosti rádi prodiskutujeme v rámci nezávazné a bezplatné konzultace.

  3. Nechte zpracovat technicko-ekonomickou studii, která porovná možnosti likvidace odpadních vod z hlediska nákladů a dopadu na životní prostředí.

  4. Seznamte s projektem občany a začněte sbírat zájemce o domovní čistírny.

  5. Pokud se zapojí alespoň 30 % domácností (přesněji EO), připravte podklady k žádosti – posudky, vyjádření kraje a vodoprávního úřadu.

  6. Následují výběrová řízení na projektanta, technologii a realizátora.

Jak lze o dotaci žádat

Žádosti o dotaci na čističku odpadních vod mohou obce či městské části zasílat přímo Státnímu fondu životního prostředí prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR. K žádosti je třeba přiložit jeden návrh za dané území, jehož součástí by měl být seznam všech parcel dotčených realizací projektu, a projektovou dokumentaci.

Žádosti je možné posílat do 6. 1. 2027 do 14:00 nebo do vyčerpání alokace. Alokovaná suma činí 300 milionů korun. Projekty, které dotaci získaly, musí být zrealizovány do 31. 12. 2029.

Dotace poskytovaná obcí na individuální výstavbu domovní čistírny

Čas od času se můžete setkat také s obecní dotací, o níž mohou žádat fyzické osoby, které vlastní nemovitost v daném katastrálním území. Dotace se poskytuje na výdaje spojené s vybudováním domovní čistírny odpadních vod pro nemovitosti, které se nacházejí na území obce a u kterých není vybudována splašková kanalizace napojená na centrální čistírnu odpadních vod.

dotace na čističku odpadních vod

Aktuálně lze o dotační příspěvek žádat například v těchto obcích a městech:

  • Obec Plešnice – U zařízení již provozovaných a povolených, které byly dokončeny před 1. 1. 2019, činí dotace 25 000 Kč. U zařízení vybudovaných a povolených po 1. 1. 2019 činí dotace 60 000 Kč. U zařízení vybudovaných a povolených po 1. 1. 2019, kde technické řešení neumožňuje zaústění výtoku přečištěné vody do kanalizace či otevřené vodoteče činí dotace 70 000 Kč. Plánovaný výhled poskytování dotace je do 31. 12. 2025.

  • Obec Pšov – Žádost lze podávat od 3. 2. 2025 do 28. 11. 2025. Výše dotace může dosáhnout na jedno číslo popisné činí maximálně 130 000 Kč, současně 90 % vynaložených nákladů.

  • Obec Rybí – Žádost lze podávat průběžně od 1. 5. 2024. Výše dotace činí 50 % z uznatelných nákladů a odvíjí se od velikosti domovní ČOV: do 4 ekvivalentních obyvatel činí nejvýše 30 000 Kč, u ČOV pro 5–8 ekvivalentních obyvatel činí nejvýše 35 000 Kč, u ČOV pro 9 a více ekvivalentních obyvatel je to nejvýše 40 000 Kč. Žádost o dotaci na realizaci ČOV může být podána nejvýše do jednoho roku pro vydání kolaudačního rozhodnutí vodoprávního úřadu o povolení k užívání ČOV.

Dotace Dešťovka: Využití odpadních vod

Dotační program Dešťovka vznikl pod záštitou Ministerstva životního prostředí za účelem podpory využívání dešťové vody a šetření zdrojů vody pitné. V posledních letech prošla Dešťovka (i celý program Nová zelená úsporám) razantní proměnou a nyní lze tento typ dotace čerpat pouze v kombinaci se zateplením nebo s výměnou a instalací zdrojů energie. Také už není potřeba odborný posudek – stačí doložit zprávu o instalaci zařízení či realizaci opatření. 

Tip: Veškeré detaily o Dešťovce a dalších novinkách roku 2025 jsme vám sepsali v samostatném článku.

Využití přečištěné odpadní vody se současným využitím srážkové vody

Od února 2025 existují dvě varianty Dešťovky. Druhá přitom podporuje využití takzvané šedé vody (odpadní voda ze sprchy, vany a umyvadla), která je po zbavení nečistot v domovní čistírně použita ke splachování toalety. Zároveň je nutné v domácnosti využít i vodu srážkovou. Dotace může dosáhnout až k 100 000 korun.

dotační program Dešťovka – třetí varianta

Kdo může o dotaci žádat

O dotaci může požádat pouze fyzická osoba, která:

  • je vlastníkem nemovitosti, na kterou žádá o podporu,
    (nemovitost nesmí být spoluvlastněná právnickou osobou ani spravovaná fondem),

  • nevlastní víc než dvě nemovitosti určené k bydlení (včetně bytů nebo podílů v bytových domech či družstvech) – platí to pro žadatele i všechny členy jeho domácnosti,

  • nemá žádné dluhy po splatnosti vůči finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, Státnímu fondu životního prostředí ani jiným úřadům,

  • má plné právo s nemovitostí nakládat (zástava kvůli hypotéce nevadí),

  • není uveden na mezinárodním sankčním seznamu a nebrání mu v žádosti jiné právní předpisy.

Jaké jsou podmínky pro získání dotace

Kromě toho, že dotací smějí čerpat pouze majitelé obytných domů, kteří jsou finančně solventní, musí být dodrženy také následující podmínky:

  • K jednomu domu lze dotaci dostat jen jednou.

  • Podpora (bez bonusů) na jednotlivá opatření v žádosti nesmí přesáhnout doložitelné přímé realizační výdaje.

  • Podporována jsou pouze opatření, která byla realizována a uhrazena ne dříve, než 12 měsíců před podáním žádosti o podporu. 

  • V případě podporovaných systémů pro hospodaření se srážkovou vodou musí systém zajišťovat odvodnění plochy odpovídající min. 50 % půdorysného průmětu střechy podporované nemovitosti.

  • V případě využití dešťové vody musí být minimální velikost akumulační nádrže na dešťovou vodu 2 m³.

  • Akumulační nádrže musí být umístěny a zabezpečeny tak, aby byla zajištěna vyhovující kvalita akumulované vody. 

Jaká je výše dotace

Jako akumulační nádrž lze využít také stávající vyčištěné a těsné podzemní jímky (např. žumpy, které původně sloužily pro zachytávání odpadní vody) či speciálně upravená tělesa studní.

Výše finanční podpory dotace Dešťovka od února 2025 – rodinné domy

Typ řešení

Popis

Fixní složka

Variabilní složka

Maximální výše

Dešťová voda

Systém pro využití akumulované dešťové

vody pro zálivku, popř. také jako vody

užitkové.

20 000 Kč

objem nádrže v m3 x 3 000 Kč

50 000 Kč

Šedá voda

Systém pro využití vyčištěné /dočištěné

odpadní vody jako vody užitkové,

případně také pro zálivku zahrady, včetně

využití dešťové vody.

70 000 Kč

objem nádrže v m3 x 3 000 Kč

100 000 Kč

Aktuální podmínky dotace pro rodinné domy najdete v Závazných pokynech pro žadatele.

Jak lze o dotaci žádat

Prvním krokem je konzultace s projektantem – ideálně autorizovaným vodohospodářem, který má zkušenost s vyřizováním dotací a přípravou projektové dokumentace. Druhým krokem je samotné podání žádosti, které lze učinit online přímo na stránkách dotačního programu. K žádosti je nutné připojit další nezbytné dokumenty.

Hledáte spolehlivou firmu, která vám poradí, jak na úspěšné vyřízení dotace? Kontaktujte nás – s dotačním programem Dešťovka máme bohaté zkušenosti.

Projekt domovní ČOV

Pro získání některých výše zmíněných dotací na čističku odpadních vod budete potřebovat odborný posudek a projektovou dokumentaci. Tu vám smí vypracovat pouze autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb, jakým je například naše projekční kancelář Zakra. Neváhejte nás proto kontaktovat, rádi vám poradíme a vytvoříme nabídku na míru.


Autor článku: Mgr. Michal Kraus, obchodní ředitel Zakra s.r.o.

O nás: Naše vodohospodářská projekční kancelář za 7 let působení na českém trhu připravila víc než 4 tisíce úspěšných projektů a obsloužila tisíce spokojených zákazníků. Specializujeme se na domovní čističky odpadních vod, studny, septiky s filtrem, ale rádi vám pomůžeme i s dalšími vodohospodářskými stavbami.  

Máte k článku dotazy nebo připomínky? Ozvěte se nám.

E-mail: [email protected]

Tel.: +420 725 884 133


Užitečné odkazy:

Nezávazně nás kontaktujte

  • Vyberete službu
  • Lokalita