Jak se starat o ČOV? Vše, co potřebujete vědět

Publikováno: 22. 12. 2021 6 minut čtení
Jak-funguje-proces-cisteni-u-domaci-cisticky-1024x537-1.png
Společně s domovní čistírnou odpadních vod obdržíte od výrobce také provozní řád. V něm se mimo jiné dozvíte, jak se starat o ČOV, aby fungovala přesně podle vašich představ. Co když ale nad pořízením čistírny teprve uvažujete a chcete si udělat představu o tom, co konkrétně vás čeká? Pak čtěte dál – prozradíme vám, jak vypadá taková běžná údržba ČOV.

Jak domovní čistička odpadních vod funguje

Abyste snáze pochopili, proč a jak se starat o ČOV, ze všeho nejdříve si pojďme přiblížit, na jakém principu vlastně čistírna odpadních vod funguje.

Čistírnu odpadních vod (ČOV) si můžete představit jako tříkomorovou nádobu, do které v jednom místě vtékají odpadní vody z domácnosti a na druhém místě vytéká voda zbavená až 97 % nečistot. Mezi tím v čističce probíhá hned několik mechanicko-biologických procesů, které vodu zbavují nečistot.

jak funguje čistička odpadních vod

Čištění odpadních vod probíhá v následujících krocích: 

 1. Odpadní vody vtékají do usazovací nádrže, kde dochází k jejich hrubému mechanickému přečištění.

 2. V následující aktivační části probíhá biologický čistící proces. Ten mají na starosti mikroorganismy, které za přístupu vzduchu rozkládají organické látky.

 3. V dosazovací části se odděluje aktivovaný kal od vyčištěné vody.

 4. Vyčištěná voda následně odtéká z čističky buď do retenční nádrže (kde je připravená na další využití), nebo pryč z vašeho pozemku.

 5. Zahuštěný kal se automaticky vrací zpět do aktivace.

Jak se starat o ČOV: Návod krok po kroku

Jakmile tušíte, jak čistička odpadních vod funguje, můžete si začít klást otázku: Jak se starat o ČOV, aby mi vydržela co nejdéle? Základem je správný výběr domovní čistírny – ta by měla pocházet od autorizovaného výrobce a svou kapacitou by měla vyhovovat počtu osob v domácnosti.

To ale není vše. Málokdo si uvědomuje, že vzhledem k přítomnosti živých mikroorganismů v čističce, je nutné udělat pár změn v domácnosti. Jestliže budete nadále používat agresivní čisticí přípravky, riskujete, že bakterie v ČOV zahubíte a celý čisticí proces tím zastavíte.

Neméně důležité jsou pravidelné kontroly funkce ČOV, údržba jednotlivých komponent a odčerpání přebytečného kalu. Nevyhnete se ani odborným revizím, které však zpravidla zajišťuje revizní technik.

Přizpůsobení chodu domácnosti

Aby čistička pracovala tak, jak má, nesmí dojít k zastavení biologických procesů. Jakmile k tomu dojde, nerozložené organické látky začnou v domovní čističce hnít a stanou se zdrojem nepříjemného zápachu.

Biologické procesy mají na starosti bakterie, které jsou náchylné k jakékoliv změně v zásobení odpadní vodou a také v samotném obsahu odpadní vody. Na co si tedy dát pozor, aby bakterie neutrpěly žádnou újmu?

 • Dezinfekční, antibakteriální a antimikrobiální čisticí přípravky z logiky věci zabíjejí nejen “zlé bakterie” v záchodové míse, ale také prospěšné bakterie v čističce. Vyměňte je proto za ekologickou alternativu, která bakteriím nijak nevadí.

 • Toxické látky, jako jsou léky, barvy, ředidla a chemické postřiky, bakteriím rovněž nesvědčí. Žádná z těchto látek by proto neměla končit v domovní čističce odpadních vod. Nepoužité léky vraťte do lékárny, nebezpečný odpad (barviva, ředidla atd.) lze odevzdat ve sběrném dvoře.

 • Saponáty a tenzidy se do čističky dostávají v nadměrném množstvím při nárazovém praní velkého prádla. Praní si proto raději rozvrhněte do několika dnů, abyste domovní ČOV nezahltili.

 • Živočišné a rostlinné oleje byste v žádném případě neměli vylévat do odpadu. Mají totiž tendenci usazovat se v kanalizaci, kde se mohou stát zdrojem zápachu. Pokud by se dostaly až do čističky, narušily by pH tamního prostředí, což má opět negativní dopad na bakterie. Použité oleje proto slijte do pet láhve, kterou buď vyhoďte do speciálního kontejneru (černý kontejner s oranžovým víkem), nebo odvezte do sběrného dvora.

 • Odpadky z drtiče by rovněž neměly končit v čističce odpadních vod. Příliš velké kusy odpadu totiž bakterie nejsou schopny rozložit. Jestliže tedy máte drtič odpadků, postarejte se o to, aby neústil do kuchyňského odpadu.

 • Voda z kondenzačního kotle má kyselý charakter, proto byste ji předtím, než ji vypustíte do čističky odpadních vod, měli neutralizovat.

jak se starat o čov

Přísun odpadních vod

Je důležité si uvědomit, že organické látky rozpuštěné v odpadní vodě představují pro bakterie v ČOV potravu nutnou pro jejich život a funkci. Proto nezáleží pouze na tom, co je v nich obsaženo, ale také, zda do čističky přitékají kontinuálně.

Například na chatě či chalupě, kde netrávíte tolik času, se proto doporučuje používat k likvidaci odpadních vod odpadní jímku nebo tříkomorový septik. Na druhou stranu ani nadměrné množství odpadních vod není ideální – bakterie nestíhají větší množství organických látek rozkládat, což poznáte podle nepříjemného zápachu linoucího se z čističky. V nejhorším případě může větší přísun vody dokonce vyplavit bakterie z čistírny ven.

Pravidelná kontrola funkce ČOV

Nedílnou součástí údržby ČOV je také kontrola jejího chodu a jednotlivých komponent. Jednou týdně byste si měli vyšetřit čas na:

 • kontrolu přítoku odpadních vod,

 • kontrolu provzdušnění nátoku a aktivace,

 • kontrolu funkce dávkovacího filtru,

 • kontrolu propustnosti filtru před dosedací komorou,

 • kontrolu funkce vzduchového čerpadla,

 • kontrolu chodu dmychadla,

 • vyčištění přelivných hran od případných nečistot.

Jednou za delší časový úsek se zaměřte také na:

 • kontrolu a údržbu dmychadla, která spočívá v čištění filtru (1× za tři měsíce) a výměně  membrán (1x za rok),

 • vyčištění dávkovacího filtru, a to preventivně 1× za rok nebo při ucpání,

 • vyčištění filtru před přítokovou komorou, a to preventivně 1× za rok nebo při ucpání,

 • odčerpání přebytečného kalu (1–2× za rok).

jak se starat o čov

Odčerpání přebytečného kalu

V čistírně odpadních vod se přirozeně hromadí kal, který je proto třeba jednou za čas odčerpat. Jak poznáte, že je nejvyšší čas nechat kal vyvézt? 

Do nádoby si naberte přibližně 1 litr vody z aktivační komory čističky a nechte ji 30 minut odstát. Jestliže kal tvoří více než polovinu obsahu nádoby, je na čase ho z čističky odčerpat. Počítejte s tím, že 1–2× ročně se odkalení nevyhnete.

Jestliže jste si vzali výše uvedené rady k srdci a začali jste doma používat pouze odbouratelné čisticí přípravky šetrné k životnímu prostředí, pak můžete kal vyvézt na kompost. Organické látky se rozloží na hnojivo, které můžete využít na svém pozemku.

Pravidelné revize ČOV

Každého majitele domovní čistírny odpadních vod dříve či později čeká podrobná revize jejího chodu. Jak taková revize bude vypadat,  záleží na tom, zda jste čističku povolovali v rámci klasického vodoprávního řízení nebo v rámci ohlášení.

 • Z vodoprávního řízení vám plyne povinnost nechat jednou ročně odebrat a analyzovat vzorek vody z vaší čistírny. Cena rozboru vody se odvíjí od způsobu, jakým s přečištěnou vodou nakládáte – zda ji vypouštíte do povrchových, či podzemních vod.

 • Ohlášení vám ukládá povinnost jednou za dva roky přivítat na svém pozemku technického komisaře, který zkontroluje chod čistírny a váš provozní deník.

jak se starat o čov

Existuje bezúdržbová čistička odpadních vod?

Jednoduchá odpověď zní: Ne, bezúdržbová čistička odpadních vod neexistuje. Ale abychom vás od domovních čističek příliš neodradili, pravdou je, že na trhu existuje mnoho modelů ČOV, jejichž údržba je nějakým způsobem usnadněna. Přesto je nutné si uvědomit, že se jedná o zařízení, které má důležitou úlohu a je "v akci" každý den. Už jen proto si zaslouží pravidelnou kontrolu a čas od času také údržbu.

Pokud tedy narazíte na zaručeně "bezúdržbovou" domácí čistírnu odpadních vod, zpozorněte a raději dvakrát ověřte, co taková "bezúdržbovost" znamená.

Tip: Přečtěte si, jak vybrat domovní ČOV pro rodinný dům. A poradíme vám také, jestli je ČOV je vhodná pro vaši chatu či chalupu.

Shrnutí

Už víte, jak se starat o ČOV, aby vám sloužila dlouhé roky? Pokud jsme nezodpověděli všechny vaše dotazy, neváhejte se nám ozvat. S domovními čistírnami máme bohaté zkušenosti, a navíc jsme v kontaktu se servisními pracovníky, se kterými vás můžeme propojit.

Nezávazně nás kontaktujte