Domovní čistírna odpadních vod je podle zákona vodním dílem, k její realizace proto skutečně potřebujete povolení ke stavbě a také povolení k nakládání s odpadními vodami, které získáte na základě projektové dokumentace. Přesto existuje řešení, jak se obíhání úřadů vyhnout.
Našim klientům nabízíme kromě vypracování projektu domovní ČOV také vyřízení veškerých potřebných povolení. Vy si pouze vyberete čistírnu a způsob likvidace přečištěných vod a starost s projektem a povolením přenecháte nám.
Co vás čeká, pokud se rozhodnete zařídit si povolení domácí čistírny na vlastní pěst? Samotnému povolení předchází několik zásadních kroků, jako je například výběr čističky, volba způsobu likvidace přečištěných vod a poptání projektanta. Pojďme si jednotlivé kroky popsat podrobněji, ať vás na vaší cestě za čistírnou odpadních vod nic nezaskočí.
Rozhodli jste si zařídit povolení domovní ČOV sami? Připravte se na obíhání úřadů a zdlouhavé papírování.
Ze všeho nejdříve si udělejte jasno v tom, jakou domácí čistírnu si chcete pořídit. Výběr by se měl řídit několika zásadními parametry:
Jaký objekt bude čistírna obsluhovat (rodinný dům, chatu, nebo třeba celý penzion)
Kolik osob bude obsluhovat
Způsob likvidace přečištěných vod
Náklady na pořízení a údržbu
TIP: Přečtěte si, jak vybrat domovní ČOV.
Při výběru domovní čistírny dbejte hlavně na to, aby byla schopná obsloužit celou vaši domácnost včetně návštěv a případných přírůstků do rodiny.
Dopředu si také rozmyslete, jak budete chtít nakládat s přečištěnou vodou z čistírny. Zajímat to bude jak projektanta, tak úředníky. Jaké možnosti se vám nabízí?
Likvidace do povrchových vod (rybník, potok) – potřebovat budete souhlas správce vodního toku
Likvidace do podzemních vod (vsak) – potřebovat budete kladný hydrogeologický posudek, který potvrdí, že váš pozemek je ke vsakování vhodný a že nehrozí kontaminace podzemních vod
Likvidace do podzemních vod (vsak se zálivkou) – potřebovat budete kladný hydrogeologický posudek a navíc také akumulační nádrž, ve které se bude přečištěná voda shromažďovat, abyste ji následně mohli využít k zálivce zahrady
Likvidace do kanalizace neukončené centrální čističkou odpadních vod – v tomto případě se obejdete bez povolení k vypouštění přečištěných vod, nesmí však dojít k překročení limitu znečištění daného kanalizačním řádem příslušné kanalizace
V tuto chvíli už byste měli hledat vhodného projektanta, který vám vypracuje projektovou dokumentace k domovní ČOV. Jednat se přitom musí o autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb.
Obrátit se samozřejmě můžete na naši projekční kancelář Zakra. Můžete si být jistí, že od nás obdržíte projekt, se kterým na úřadech uspějete. Navíc vám dokážeme poradit i s výběrem čistírny, jejím umístěním a vhodným způsobem likvidace přečištěných vod. Stačí využít konzultaci zdarma.
Projekt domovní ČOV smí vypracovat pouze autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb – například naše projekční kancelář Zakra s.r.o.
Samotný projekt vám ale k získání povolení nestačí. Sehnat si musíte další nezbytné dokumenty – a to stanoviska dotčených orgánů, jako je například stanovisko správce vodního toku nebo stanovisko správce povodí.
Konkrétní stanoviska, která vyžaduje váš příslušný stavební a vodoprávní úřad, se mohou v rámci republiky lišit. Proto si tuto informaci raději zjistěte přímo na daném úřadě.
Nejčastěji budete shánět tato stanoviska:
Stanovisko správce vodního toku/kanalizace. Potřebujete ho pouze v případě, že je správcem toku někdo jiný než příslušné povodí.
Souhrnné závazné stanovisko odboru životního prostředí (OŽP). Na OŽP podáte žádost, ke které přiložíte projektovou dokumentaci. OŽP se k tomu vyjádří z pohledu ochrany lesa, ochrany ovzduší atd.
Koordinované stanovisko. Koordinované stanovisko celého úřadu se někdy podává na odbor územního plánování a někdy na odbor životního prostředí. Potřebovat ho budete v případě, že se chystáte čistírnu stavět mimo zastavěné území obce.
Stanovisko správce povodí. Ačkoliv je toto stanovisko vyžadováno zpravidla jen při ohlášení stavby, může se stát, že ho po vás budou vyžadovat i v případě klasického řízení.
Stanovisko obce. Obecní úřad vás ve stanovisku oficiálně informuje o tom, zda není možné napojit vaši nemovitost k obecní kanalizaci nebo zda není naplněna kapacita obecní ČOV. Pokud byste při stavbě čistírny křížili obecní komunikaci, je potřeba na obci žádat ještě o "souhlas s uložením sítí do komunikace".
Souhlas majitelů všech pozemků, na kterých se stavba nachází. Se stavbou musí logicky souhlasit všichni, kteří budou záměrem dotčeni. Když jde stavba přes cizí pozemky, je nutné uzavřít buď smlouvu o věcném břemenu (obec, státní pozemkový úřad, jiná státní organizace), nebo si zajistit souhlas vlastníka pozemku.
Stanovisko odboru územního plánování. Stavební úřad v něm posoudí, zda je váš záměr v souladu s územním plánem obce.
Ještě donedávna byste stáli před rozhodnutím, jakou formu povolení domovní čistírny zvolit: zda klasické vodoprávní řízení, nebo ohlášení. Novela stavebního zákona však dilema vyřešila tím, že zrušila možnost povolení ohláškou. Do budoucna se tedy budou všechny čistírny povolovat vodoprávním řízením – ať už mají certifikát CE, nebo nikoliv.
Od roku 2024 lze domovní čistírnu povolit pouze prostřednictvím vodoprávního řízení. Paragraf §15a, který upravoval povolení ohláškou, z vodního zákona zmizel.
Vodoprávní řízení je klasickým způsobem legalizace domovní čističky, na jehož vyřízení má vodoprávní úřad ze zákona 60 dní. Vydává se s omezenou platnosti maximálně na 10 let a přináší klientům povinnost 2× do roka poslat na vodoprávní úřad rozbor vzorků přečištěné vody. Na druhou stranu je administrativně méně náročný a neukládá vám povinnost zakoupit čistírnu s certifikací.
Dokumenty, které budete dokládat k žádosti o povolení:
Přehled okolí podle katastrální mapy v měřítku 1:10 000/50 000 (toto by měl obsahovat každý autorizovaný projekt)
Kopii katastrální mapy se zakreslením polohy jednotlivých objektů
Vyjádření správce vodního toku NEBO vyjádření správce kanalizace NEBO vyjádření hydrogeologa
Souhlas obecného stavebního úřadu
Doklad prokazující vlastnické právo k dotčenému pozemku
Vyjádření správců podzemních a nadzemních vedení a zařízení
Plná moc k zastupování (v případě, že řeší projektant)
Speciální stanoviska
Výhody vodoprávního řízení:
Menší administrativní náročnost
Možnost povolit vsakování přečištěných vod bez certifikace čistírny
Nevýhody vodoprávního řízení:
Omezená platnost rozhodnutí
Povinnost zasílat 2× ročně vzorky
Ohlášení se často prezentovalo jako "zjednodušená forma povolení", ovšem administrativně šlo o mnohem náročnější proces. Přesto byla ohláška mezi zájemci o ČOV oblíbeným způsobem povolení, neboť na jejím konci bylo povolení s platností na dobu neurčitou. Konec ohlášky s platností od 1. 7. 2024, který přinesla novela stavebního zákona, znamená, že se délka řízení sice zásadně nezmění, ale provoz čistírny bude o něco přísnější.
Čistírnu bude možné povolit pouze na dobu určitou (maximálně 10 let), posléze bude nutné povolení prodloužit. Jak jsme už psali výše, vodoprávní řízení navíc ukládá povinnost pravidelného odběru vzorků, nejčastěji 2× ročně.
Dokumenty, které budete dokládat k žádosti o povolení (pouze do 30. června 2024, poté možnost ohlášky definitivně končí):
Přehled okolí podle katastrální mapy v měřítku 1:10 000/50 000
Kopii katastrální mapy se se zakreslením místa vypouštění
Vyjádření správce vodního toku NEBO vyjádření správce kanalizace NEBO vyjádření hydrogeologa
Souhlas obecného stavebního úřadu
Doklad prokazující vlastnické právo k dotčenému pozemku
Vyjádření správců podzemních a nadzemních vedení a zařízení
Plná moc k zastupování
Speciální stanoviska
Vyjádření správce povodí (občas úřad požaduje i u vodoprávního řízení) – jedná se buď o povodí Labe, Vltavy, Moravy, Ohře nebo Odry
Písemný souhlas vlastníků sousedních pozemků – v případě ohlášení ČOV si jednání se sousedy musíte zajistit sami a na úřad následně doložit jejich souhlas se stavbou čistíny. Pokud byste narazili na neochotu sousedů, nezbyde vám nic jiného, než se pokusit získat povolení cestou vodoprávního řízení.
Provozní řád domovní ČOV – zpravidla vám ho dodá výrobce domovní ČOV, případně se obraťte na nás.
Informaci o tom, kdo bude dozorovat stavbu – jestliže si budete čističku budovat sami, úřad po vás bude chtít prohlášení stavbyvedoucího, který na proces stavby dohlédne.
Výhody ohlášení:
Správní řízení trvá jen 30 dnů
Rozhodnutí o povolení čistírny je zpravidla na dobu neurčitou
Revize čistírny 1× za 2 roky
Nevýhody ohlášení:
V roce 2024 (30. 6.) možnost ohlášení končí, do budoucna jej nebude možné využít
Vyšší administrativní náročnost
Pokud chcete přečištěnou vodu vsakovat, musíte koupit čistírnu s certifikátem CE
Zajímá vás, za jak dlouho budete držet povolení k domovní ČOV v rukou? Vzhledem k tomu, co vše potřebujete zařídit ještě před samotným podáním žádosti o povolení na vodoprávním úřadě, pro jistotu počítejte s minimálně 6 měsíci. Ještě o něco realističtější odhad jsme zpracovali do následující tabulky:
Sehnání podkladů pro projektanta | 1–2 týdny |
Hydrogeologický posudek (je-li třeba) | až 2 měsíce |
Vypracování projektu od Zakry | 3 týdny |
Sehnání všech vyjádření pro řízení | 2–3 měsíce |
Správní řízení | až 3 měsíce |
Doručení ČOV a stavební práce | 3 týdny |
Celkem | cca 7–10 měsíců od prvního kroku |
Konec ohlášky není jedinou novinkou, kterou novela stavebního zákona přinesla. Změnila se také výše správního poplatku za povolení domovních čistíren (a studní). Nově za povolení vodoprávním řízením zaplatíte částku 10 tisíc korun. S tímto nákladem je tedy nutné počítat, když plánujete rozpočet na realizaci domovní ČOV.
Tip: Přečtěte si, co přinesla novela stavebního zákona, když chcete řešit vodu v domě.
Jednání s úřady nepatří k vašim silným stránkám nebo se bojíte, že byste na něco zapomněli? Svěřte se do našich rukou. K projektu domovní ČOV si od vás necháme vystavit plnou moc, oběhneme za vás všechny úřady a získáme potřebná povolení. Vy se zatím můžete věnovat své rodině a koníčkům a starosti s domovní čistírnou pustit z hlavy.
Varianta | Cena (s DPH) | Další náklady k projektu |
---|---|---|
inženýring ke všem typům projektů ČOV | 15 490,- | správní poplatky |
S povolením domovní čistírny odpadních vod máme bohaté zkušenosti, dobře také známe jednotlivé úřady. Postaráme se o to, aby vše proběhlo hladce a vy jste nemuseli zbytečně trávit čas byrokracií.
Pokud u nás navíc společně s povolením objednáte také projekt, dáme vám slevu 2 tisíce korun na pořízení domovní ČOV z našeho e-shopu. Díky tomu můžete většinu starostí s čističkou pustit z hlavy, a ještě ušetříte.
Na našem e-shopu najdete domovní čistírny za stejné ceny jako u výrobce. Navíc vám pomůžeme získat snížené 12% DPH a poradíme také s výběrem příslušenství.
Na e-shopu Zakra zakoupíte například inovativní domovní čistírnu SBR Mad od polské společnosti Delfin. V Zakra jsme distributory této ČOV v České republice a zajišťujeme také servis. Máte tak jistotu, že se o vaši ČOV postaráme i v případě jakýchkoliv problémů.
Domovní čistírnu u nás můžete objednat i na klíč. V takovém případě zařídíme veškeré záležitosti okolo vaší budoucí čističky, od projektu přes povolení až po realizaci a zprovoznění. Díky tomu si ušetříte stres s koordinováním jednotlivých dodavatelů i dny dovolené strávené zařizováním ČOV. O všechno se postaráme my v Zakra, od A do Z.
Máte zájem o projekt k čistírně odpadních vod společně s inženýringem (vyřízením povolení)? Chcete k tomu poradit s výběrem vhodné ČOV? Nebo byste byli nejraději, abychom vše zařídili v rámci služby ČOV na klíč? Neváhejte se na nás obrátit a my vám připravíme individuální nabídku.
Domovní čistírna se postará o likvidaci odpadních vod v oblastech, kde není k dispozici obecní kanalizace. K její stavbě a provozu je ale zapotřebí úřední povolení, které vydává příslušný vodoprávní úřad. Jak povolení domovní čistírny odpadních vod získat? A jak se změnily podmínky povolení v roce 2024?
Publikováno: 30. 01. 2024Dotace Dešťovka, která slouží k efektivnímu hospodaření s dešťovou vodou, získává stále větší oblibu. Proto jsme pro naše klienty připravili službu Dešťovka na klíč, která vám zajistí kompletní řešení: od odborného posudku až po samotnou realizaci na místě.
Publikováno: 12. 06. 2023Uvažujete nad pořízením domovní čistírny odpadních vod? V tom případě budete potřebovat oslovit autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb, který vám zpracuje projekt domovní ČOV. Pojďme se podívat na to, kde najít zkušeného projektanta, co vše musí obsahovat projektová dokumentace a kolik za ní zaplatíte?
Publikováno: 27. 04. 2021