Čistička odpadních vod na chatu: Cena, srovnání modelů a průvodce realizací

Publikováno: 07. 03. 2024 19 minut čtení
cov-na-zahradce.png
Domovní čistírna účinně zbavuje odpadní vody až 97 % nečistot, což z ní dělá oblíbenou alternativu kanalizační přípojky u rodinných domů. Hodí se ale čistička odpadních vod na chatu? Pokud ano, jaká? A pokud ne, jaké další možnosti se vám nabízí?

Co je čistička odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod (neboli ČOV) slouží jako alternativa k běžné kanalizační síti, která nemusí být dostupná ve všech obcích. Jedná se o plastové zařízení umístěné na pozemku u nemovitosti, kterou má obsluhovat – například rodinný dům, ubytovací zařízení nebo rekreační objekt. 

čistička odpadních vod na chatuDomovní čistička vás zbaví starostí s chybějící kanalizací. Odpadní vody přečistí a vy je následně můžete využít třeba k zálivce zahrady.

Jak funguje čistička odpadních vod a co může být zádrhelem u chaty či chalupy

Většina domovních čistíren se skládá ze tří komor, přičemž v každé z nich probíhá odlišný čisticí proces. Zatímco v usazovací komoře dochází k mechanickému odstraňování pevných látek na základě jejich velikosti, v aktivační komoře se nacházejí bakterie, které za přístupu vzduchu rozkládají organické látky. 

Odpadní vody se v domovní ČOV čistí pomocí mechanicko-biologických procesů, které ji zbaví až 97 % nečistot.  

Přečištěná voda nakonec vtéká do dosazovací komory, odkud odchází buď do kanalizace (neukončené centrální čistírnou odpadních vod), do blízkého vodního toku (rybník, potok), nebo se likviduje vsakem přímo na pozemku. Stále oblíbenějším řešením je využívání přečištěné vody k zálivce zahrady, k čemuž je zapotřebí pořídit retenční nádrž.

Právě zmíněné bakterie jsou důvodem, proč může být v určitých případech pořízení domovní čistírny na chatu či chalupu problém. Pokud totiž bakterie – které jsou pro správné fungování domovní ČOV nezbytné – nemají co jíst, zahynou.

Schéma domovní ČOV

Hodí se čistička odpadních vod na chatu? 

Zůstává tedy otázka – vyplatí se pořizovat domovní čističku odpadních vod na chatu či chalupu? V minulosti byste se možná setkali s kategorickou odpovědí: Ne, čistička se na chatu nehodí! Tento názor byl založen na předpokladu, že příležitostné návštěvy na chatě či chalupě nestačí k tomu, aby vzniklo dostatečné množství kalu, jenž udržuje bakterie v domácí čističce naživu.

Kritiku dále podpořily některé odborné hlasy. Skeptici upozorňovali, že byť mají určité domovní ČOV řídicí jednotku, která by měla zajistit dostatečný přísun kalu i v době nepřítomnosti lidí v objektu, praxe občas pokulhává. 

ČOV u rekreačního objektu

Některé tradiční nebo levnější čistírny totiž nejsou technicky uzpůsobené na dlouhé intervaly nečinnosti, řídicí jednotce navzdory. Ta sice dokáže regulovat přísun kalu, ovšem aby se kal nekazil, je nutné jej pravidelně provzdušňovat. S kalem se tedy kontinuálně pracuje. Po několika dnech nebo týdnech kal nevyhnutelně dojde, bakterie se nemají čím živit, a domovní ČOV tím přichází o jádro svého fungování.

Ovšem technologický pokrok v posledních letech v tomto směru čistírny značně zocelil. Mnohé domácí ČOV dnes už disponují tzv. chytrými jednotkami. 

Inteligentní řídicí jednotky dokážou řídit přísun kalu i po čas vaší nepřítomnosti v objektu, a zabránit tak "smrti" bakterií v čistírně po poměrně dlouhou dobu.

Například společnost TopolWater přidala ke své čistírně Topas kalojem. Ten je oddělený od reaktoru a dmychadlo do něj nepouští vzduch. Jakmile se čistírna uvede do režimu "chata", chytrá řídicí jednotka dávkuje kal z kalojemu do reaktoru pomalu a pozvolna. Díky tomu má čistírna kontinuální příjem "základního paliva" a vydrží i dlouhé období bez nového přísunu kalu. Test Strojírenského zkušebního ústavu Brno dokonce prokázal, že tyto čistírny zvládnou bez přítoku splašků fungovat až půl roku.

Domovní čistírna Topas (TopolWater)

Jak dlouhou nepřítomnost tedy domovní ČOV vydrží?

Vždy záleží především na tom, jak často chatu (případně chalupu či jiné rekreační zařízení) využíváte. 

Jak jsme zmínili, domovní ČOV potřebuje k přečištění odpadních vod bakterie, které ale ke svému životu vyžadují neustálý přísun potravy (tj. odpadních vod). Zatímco s vaší 14denní nepřítomností si mnoho modelů čistíren poradí, opakovaná delší pauza povede k vymření bakterií a vám nezbyde nic jiného než celé čistící zařízení restartovat. 

Hodí se čistička odpadních vod na chatu nebo na chalupu? To záleží především na tom, jak často na chatu či chalupu jezdíte.

Ani chytré řídicí jednotky si neporadí v případě, že na chalupu vyrážíte maximálně jednou za měsíc a v zimě vůbec. Zde se dostáváme na hranici technických možností čistírny. Dokonce i zmíněný rekordman, čistírna Topas, po určitém čase vyčerpá živiny z kalojemu. Pokud tedy navštěvujete svoji chatu nebo chalupu spíše sporadicky, doporučujeme raději septik s filtrem (k alternativám ČOV se dostaneme níže v článku).

Umístění čističky odpadních vod na chatu nemusíte zcela zavrhovat v případě, že se zde rekreujete každý víkend s výjimkou zimních měsíců. Na tuto dobu lze čističku takzvaně zazimovat. Na jaře ji pak opětovně aktivujete pomocí startovních bakterií a znovu ji můžete začít využívat. Praktické, že?

Kdy je čistička na chatu vhodné řešení? 

Pojďme si shrnout, kdy dává instalace domovní čistírny odpadních vod smysl i v případě rekreačních objektů:

 • Svoji chatu/chalupu navštěvujete pravidelně po celý rok

 • Vaše nepřítomnost na chatě/chalupě nebývá nikdy delší než 2 měsíce

 • Chatu navštěvuje přibližně stejné množství osob

 • Existuje možnost, že se na chatu/chalupu přestěhujete natrvalo

Pokud je chata vaším druhým domovem a jezdíte na ni celoročně, s výběrem domovní ČOV si nemusíte dělat přehnané starosti. Na trhu existuje hned několik modelů ČOV, které si s takovým provozem poradí, například:

 • TOPAS R a S

 • Monocomp

 • AT6 Plus

Dokonce i v případě, že na chatu či chalupu vyrážíte několikrát do měsíce (minimálně 1x za dva týdny), ale zato pravidelně, je pořízení domovní čistírny odpadních vod pořád zajímavou alternativou. Musíte však počítat s tím, že čistírna bude vyžadovat určitou péči a výpomoc se zajištěním živin pro bakterie v době vaší nepřítomnosti. To ale není nijak složité. Některé babské rady doporučují nalít do čistírny mléko nebo rozlámat chléb.

Jaké domovní ČOV se hodí na chatu?

Pokud jste na základě doporučení výše dospěli k závěru, že domovní ČOV je pro váš rekreační objekt vhodné řešení, zbývá to nejdůležitější: vybrat tu správnou čistírnu.

Dle našich zkušeností jsou ideálními čistírnami k rekreačním objektům tyto domovní ČOV:

 • Domácí čističky Aquatec ve variantě Plus a Control

 • Topas S od Topol Water

Domovní ČOV Aquatec Plus a Control: Ideál každého chataře

Čističky Aquatec na chataře myslí. Tato zařízení fungující na klasickém principu mechanicko-biologického čištění se ve variantách Plus a Control dodávají s chytrou řídicí jednotkou. Ta disponuje už předem naprogramovaným režimem "Chata", který zpomaluje dávkování existujícího kalu a podstatně tak prodlužuje životnost bakterií v čistírně i v období, kdy na chatě nikdo není. 

Pokud chcete mít s čistírnou skutečně minimum starostí, doporučujeme variantu Control. Sama automaticky pozná, že v objektu nikdo není, a přepne se do "chatového" režimu. 

Naopak varianta Standard čistírny Aquatec se k použití na chatách nehodí. Neumožňuje totiž regulovat přísun kalu.

Varianta

Vhodnost na chatu a chalupu

Způsob regulace programů

Standard

Ne

-

Plus

Ano

Ruční (mechanický)

Control

Ano

Automatický

Domovní ČOV AT6 Plus

Parametry

AT6 Plus od ABPlast

Cena (bez DPH)

50 900 Kč

Počet osob (EO)

1-6

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

1800 x 1400 x 1400

Váha

90

Obetonování

Ne

Záruka

10 let na vodotěsnost skeletu, 2 roky na technologii

Kde koupit čističku

Zakra shop

Domovní ČOV Topas S: Pokročilé řešení pro nepravidelný provoz

Pokud vás lákají domovní ČOV s pokročilou technologií SBR (jedná se o tzv. sekvenční čištění, které probíhá ve speciální nádrži v rámci jednoho cyklu), pak i pro vás máme variantu: čistírnu Topas S od Aquatec.

Tato moderní domovní ČOV má variabilní nátok, takže ji oceníte i v případě, že na chatě nemáte ideální terénní podmínky. Dalším plusem je odvodňovací box, kam lze kumulovat přebytečný kal – díky tomu vám odpadají starosti s jeho vývozem. Samozřejmostí je pak chytrá řídicí jednotka s režimem "Chata", kterou lze navíc ovládat skrz mobilní aplikaci.

Tip: Přečtěte si naše kompletní srovnání domovních čistíren odpadních vod.

Domovní ČOV Topas S5

Parametry

TOPAS S5 od TopolWater

Cena (bez DPH)

60 000 Kč

Počet osob (EO)

1-5

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

2300 x 1200 x 1200

Váha

180

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

Kdy se domovní ČOV na chatu rozhodně nehodí?

Jak už jsme řekli, domovní čistička si celkem bez problému poradí i s několik týdnů trvajícím výpadkem provozu. U rodinného domu nebo hojně využívané chaty tak instalace ČOV není problém. Ten nastává u chat, kam se se jezdí nepravidelně, nárazově a v různorodém počtu osob.

Proč je to problém? Když dmychadlo přestává do čistírny vhánět vzduch, bakterie nemají dostatek "potravy". Mikroorganismy zodpovědné za čištění tak umírají, kal zahnívá a ČOV přestává správně fungovat. Řešením je reaktivace ČOV pomocí nových bakterií. Takový styl provozu vám však přinese jen starosti – budete muset neustále kontrolovat, zda čistírna dobře funguje, a v opačném případě dokupovat nové bakterie.

Proto se instalaci ČOV ke svému rekreačnímu objektu vyhněte, pokud:

 • Na chatu jezdíte sami nebo ji pravidelně navštěvuje pouze jediná osoba

 • Chatu využíváte velmi nepravidelně (různá frekvence, různý počet osob)

 • Na chatu jezdíte jen přes léto

Domovní ČOV na chatě

Jak si pořídit domovní ČOV na chatu nebo chalupu?

Domácí čistírna je dle zákona považována za vodní dílo, proto k její stavbě a k nakládání s odpadní vodou potřebujete nejprve získat úřední povolení. A to vám úřady vydají pouze na základě vypracované projektové dokumentace, jejíž součástí musí v některých případech být i hydrogeologický posudek.

Tip: Přečtěte si, jak získat povolení domovní ČOV krok za krokem. Nebo nás rovnou kontaktujte – nabízíme konzultace zdarma, vypracování projektu a získání povolení. Vše s námi vyřídíte rychle, snadno a za rozumnou cenu. 

Kdy je potřeba hydrogeologický posudek

Hydrogeologický posudek je nezbytný u rekreačních objektů, u nichž plánujete přečištěnou vodu z domovní ČOV vsakovat, případně akumulovat do nádrže a využívat pro zálivku zahrady. Zejména vsak se zálivkou pro vás může být vzhledem k rostoucím cenám vody velmi výhodný. 

Jak vsakování funguje? Za čistírnu odpadních vod se umístí akumulační nádrž, která zadržuje přečištěnou vodu z ČOV. Z ní pak můžete vodu čerpat k zalévání zahrady. Pokud byste vodu delší dobu nepotřebovali (například v době nepřítomnosti nebo během deštivého období), nemusíte se bát, že nádrž přeteče – přebytečná voda putuje do vsakovacího objektu.

Pokud si objednáte projekt u naší kanceláře Zakra, zajistíme pro vás i hydrogeologický posudek – budete tak mít o starost míň. V opačném případě doporučujeme shánět hydrogeologa včas, jejich kalendáře bývají nabité. 

Jak na projekt domovní ČOV

Dalším krokem je projekt domovní čistírny odpadních vod. Jeho vypracování nelze svěřit komukoliv, ze zákona jej smí vytvořit pouze autorizovaný projektant vodohospodářských staveb – třeba naše kancelář Zakra. S projekty k domovním čističkám máme bohaté zkušenosti a úvodní konzultace je u nás nezávazná a bezplatná. Stačí se ozvat. 

Tip: Veškeré detaily o náležitostech projektové dokumentace domovní ČOV, včetně doby dodání a ceny, jsme pro vás sepsali v článku Projekt na čističku odpadních vod: Otázky a odpovědi.

Projekt domovní ČOV od Zakra

Jak získat povolení domácí čističky

Jakmile máte v ruce projekt k domovní čistírně odpadních vod, můžete se pustit do procesu povolení domácí ČOV ze strany úřadů. Ve starších článcích můžete narazit na informaci o dvou způsobech povolení čistírny: klasickým vodoprávním řízením, nebo ohlášením. V roce 2024 však došlo je změně zákona a ohlášení jako způsob povolení už není možné. Nezbývá tedy než se vydat cestou vodoprávního řízení. 

Pokud administrativa nepatří k vašim oblíbeným činnostem, rádi se byrokratických formalit zhostíme za vás v rámci služby inženýringu.

Tip: Přečtěte si aktuální informace o možnostech povolení domácí čistírny odpadních vod.

Kde koupit domovní čistírnu na chatu

Poslední fází realizace domovní ČOV je zakoupení čističky, zajištění dopravy na váš pozemek a nakonec její instalace a zprovoznění. Na internetu existuje velké množství e-shopů, ovšem pokud chcete mít jistotu, že objednáte správný model a nezapomenete na žádné příslušenství, doporučujeme zakoupit ČOV u nás v Zakře. Domovní čistírnu u nás pořídíte za stejnou cenu jako u výrobce, dokážeme vám poradit s výběrem správného modelu i příslušenství, a pokud budete mít zájem, postaráme se i o veškeré stavební práce.

Tip: Pokud chcete domovní čistírnu realizovat skutečně bez starostí, zvolte službu domovní čistírny odpadních vod na klíč. V Zakře nabízíme hned několik režimů služby, takže si vybere skutečně každý.

Další možnosti likvidace odpadu na chatě

Co dělat, jestliže na chatě či chalupě pobýváte pouze nárazově? Asi už tušíte, že v takovém případě by vám čistička odpadních vod akorát přidělávala starosti. Na výběr tak máte z následujících variant.

Jímka 

Bezodtoká jímka (nebo také lidově žumpa) je stále k vidění u mnoha starších nemovitostí. Jestliže svou chatu či chalupu využíváte skutečně sporadicky, dá se uvažovat i o této variantě. V opačném případě by vás vývoz jímky stál zbytečné peníze. 

Bezodtoká jímka na vyvážení

Splašky z jímky musí totiž jednou za čas vyvážet fekální vůz. Cena jednoho vývozu se pohybuje mezi 1 000 až 5 000 Kč v závislosti na objemu žumpy a dopravném, a každý rok navíc roste. Pokud na chatě trávíte hodně času, vaříte, perete a sprchujete se, pak vězte, že budete fekální vůz volat opravdu často. Pojďme si uvést příklad:

 • Jste 4členná rodina a máte chatu s jímkou o objemu 8 kubíků. Na chatě trávíte přibližně třetinu roku, tedy 120 dní. 

 • Pokud denně každá osoba vyprodukuje 100 litrů odpadních vod (což je běžný průměr), denně vznikne 400 litrů splašků. Za 120 dní je to 48 tisíc litrů.

 • Když celkovou spotřebu vydělíme objemem žumpy, vyjde nám, že budete volat fekální vůz alespoň 6krát ročně.

S cenou jednoho vývozu až 5 000 korun se dostáváme na roční náklady na žumpu ve výši 30 tisíc korun. Jímka proto není ekonomické ani ekologické řešení a skutečně se hodí pouze pro sporadicky využívané objekty.

Fekální vůz

K nevýhodám žumpy patří také povinnost schraňovat pod hrozbou pokuty doklady o vývozu žumpy licencovanou společností, a to až 2 roky zpětně. Úřady tak chtějí mít možnost kontroly nad provozem žump. K českému chatařskému folkloru totiž bohužel patřívala praxe "prokopnutí" septiku nebo žumpy. Odpadní vody se tak vsakovaly do země, případně se dostávaly do povrchových vod. To mělo samozřejmě velmi negativní dopad na životní prostředí, nemluvě o riziku pro studny v okolí.

Septik

Tříkomorový septik představuje moderní alternativu jímky. Jedná se o nádrž, do které natékají odpadní vody a kde dochází k jejich mechanickému čištění. Jestliže si za septik pořídíte také filtr (biologický nebo pískový), nemusíte se starat o vývoz odpadních vod – filtr je totiž zbaví nečistot natolik účinně, že je můžete nechat zasakovat přímo na svém pozemku. 

Tradičně je tříkomorový septik bezodtoký, ale může být doplněn o filtr, díky kterému je možné vody vsakovat přímo na pozemku a vám tak odpadá povinnost obsah septiku vyvážet.

Hlavní výhodou septiku je, že funguje bez spotřeby elektřiny a hravě si poradí i s nepravidelným provozem. Právě to z něj dělá ideální řešení likvidace odpadních vod u rekreačních zařízení, jako je chata nebo chalupa. 

Septik s filtrem

A jak si tříkomorový septik s filtrem pořídit? Stejně jako v případě domovní ČOV, i kvůli umístění septiku na svůj pozemek budete potřebovat projektanta a následně získat úřední povolení, s čímž vám rádi pomůžeme. 

Kanalizační přípojka 

Připojení ke kanalizační síti představuje nejjednodušší řešení likvidace odpadních vod. Pokud se vám nabízí možnost vybudovat u vaší chaty či chalupy kanalizační přípojku, většinou není třeba uvažovat o jiné alternativě.

Samozřejmě to má své háčky: v obci musí být tato inženýrská síť zbudovaná a musí být možné se k ní připojit, což u rekreačních oblastí není vždy pravidlem. Tyto informace ověříte na místním stavebním úřadě nebo elektronicky pomocí tzv. vyjádření k existenci sítí.

Tip: Sepsali jsme pro vás návod, jak zřídit přípojku odpadu a vody.

kanalizační přípojkyKanalizační přípojka je nejjednodušší způsob, jak likvidovat odpadní vody z vaší nemovitosti.

Shrnutí 

Už víte, jak vyřešíte likvidaci odpadních vod na vaší chatě? Ať už se rozhodnete pro domovní čističku, nebo pro tříkomorový septik, rádi vám poradíme s konkrétním výběrem a zařídíme pro vás jak projekt, tak povolení. 

Nezávazně nás kontaktujte