Domovní ČOV na klíč šetří váš čas a starosti

Publikováno: 07. 01. 2024 15 minut čtení
tapety-9-1024x727.png
Realizace domovní čistírny odpadních vod (ČOV) je běh na dlouhou trať. Musíte si vybrat tu správnou čističku, oslovit projektanta, získat všechna potřebná povolení a nakonec čistírnu na svém pozemku postavit. Služba domovní ČOV na klíč celý proces podstatně zjednodušuje a ušetří vám čas a starosti. Kolik vás ale to bude v roce 2024 stát v porovnání s realizací svépomocí?

Co je domovní ČOV na klíč

Domovní čistírnu odpadních vod neboli ČOV lze realizovat dvěma způsoby – buď svépomocí, nebo takzvaně na klíč. Většina majitelů rodinných domů volí první variantu, ačkoliv je pro ně časově i administrativně mnohem náročnější. 

Do hry proto vstupuje stále oblíbenější služba domovní ČOV na klíč. Vy si v takovém případě pouze vyberete čistící zařízení, o vše ostatní se postará zprostředkovatel služby. Ten za vás vyřídí nejen veškerou administrativu (projekt a povolení ČOV), ale i stavbu, zapojení a kolaudaci čističky.

Výhody služby domovní ČOV na klíč

Hlavní výhodou služby na klíč jsou ušetřené starosti a čas, který byste jinak trávili na úřadech sháněním posudků, stanovisek, vyjádření a povolení. To oceníte především v situaci, kdy čističku odpadních vod povolujete společně se stavbou domu, se kterou se i tak pojí značná byrokracie. 

domovní čov na klíčDomovní ČOV na klíč šetří váš čas i starosti. Dodavatel služby za vás vyřeší vše od nákupu čistírny přes získání povolení až po finální stavbu a zapojení ČOV.

Určitou výhodu lze spatřovat i v tom, že realizaci domovní čističky odpadních vod má od začátku až do konce na starosti jedna společnost. To usnadňuje jednak komunikaci v průběhu celé realizace (vždy víte, na koho se obrátit), jednak vyřízení připomínek nebo dokonce reklamací. Reklamace totiž můžete adresovat jedné konkrétní osobě, se kterou jste v průběhu realizace jednali. Navíc nehrozí obvyklé přehazování odpovědnosti za chybu mezi jednotlivými dodavateli.

Čistička odpadních vod na klíč je služba, která zahrnuje vše od projektové dokumentace a hydrogeologického posudku až po stavbu čistírny a její kolaudaci.

Shrnutí výhod služby ČOV na klíč:

  • Ušetříte velké množství času – odpadne vám běhání po úřadech i komunikace s mnoha dodavateli

  • Vždy víte, na koho se obrátit – komunikujete pouze s jedinou realizační firmou

  • ČOV na míru vašim požadavkům – realizační firma přesně ví, jaké jsou vaše přání a požadavky, a přizpůsobí jim kroky realizace

  • Snadnější vyřízení připomínek nebo reklamací – vyhnete se situaci, kdy si jednotliví dodavatelé mezi sebou přehazují zodpovědnost za vzniklý problém

  • Profesionální přístup – máte jistotu, že o každý krok realizace vaší domovní čistírny se starají odborníci se zkušenostmi

Pokud se rozhodnete realizovat ČOV na klíč se ZAKRA, postaráme se o vás od A do Z. Zajistíme hydrogeologa, vypracujeme projekt, zařídíme povolení a postaráme se i o kompletní realizaci ČOV. Domluvte si s námi bezplatnou úvodní kozultaci a zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá!

Nevýhody služby domovní ČOV na klíč

Největší nevýhodu představuje bezesporu vyšší cena v porovnání s realizací svépomocí. Vzhledem k tomu, že celý proces realizace domácí čistírny sestává z relativně nesourodých činností, jako je projekt, vyřízení povolení, výkopové práce a instalace ČOV, ztrácíte možnost vyjednat si lepší cenu na dílčích dodávkách. Při koupi domovní čistírny odpadních vod na klíč vám nezbývá nic jiného, než akceptovat stanovenou cenu.

Nevýhodou je také omezený výběr dodavatelů této služby. Ne každý výrobce, potažmo prodejce, vám dokáže nabídnout kompletní realizaci čistírny na klíč. Konkurence v tomto oboru proto není závratně vysoká, což někdy přispívá k vyšším cenám, které si dodavatelé stanovují. 

Realizace na klíč se může zkomplikovat také v případě, že chcete přečištěnou vodu akumulovat v retenční nádrži, na jejíž pořízení byste rádi využili dotaci – takzvanou Dešťovku. Narazit totiž můžete na to, že služba na klíč tuto položku vůbec nezahrnuje a vám pak stejně nezbyde nic jiného, než sami poptat dalšího zprostředkovatele. Od září 2023 už navíc Dešťovka není samostatným dotačním titulem a lze ji čerpat pouze v kombinaci s jiným opatřením.

Tip: Dotace Dešťovka prošla od září 2023 razantní proměnou. Přečtěte si, co je u Dešťovky nového.

To všechno však odpadá, pokud se rozhodnete pro realizaci ČOV na klíč se ZAKRA. Nabízíme několik variant služby (o nichž se dočtete níže v článku), takže si vyberete tu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám. Ve variantě Premium se postaráme i o stavbu akumulační nádrže, vsaku a vedení kanalizace.

Kdy se do ČOV na klíč nevyplatí investovat?

Z vlastní zkušenosti víme, že se můžete nacházet v situaci, kdy pro vás čistička odpadních vod na klíč není ideálním řešením. A to například v momentě, kdy již máte na pozemku vybudovanou infrastrukturu pro odpadní vody. Co si pod tím představit? Naši klienti se často rozhodnou přebudovat starý a již nevyhovující septik na domácí čističku odpadních vod, což zcela jistě zvládnou svépomocí, aniž by kvůli tomu bylo nutné oslovovat dodavatele služby na klíč.

domovní čistírna odpadních vod

Srovnání cen: domovní ČOV na klíč vs. ČOV svépomocí

Porovnat cenu obou způsobů realizace čistírny odpadních vod není nic jednoduchého. Do hry totiž vstupuje velké množství proměnných, které cenu ovlivňují. Přesto jsme se pokusili dát dohromady alespoň orientační ceníky, které vám mohou pomoci při vašem rozhodování.

cena domovní čov na klíčFinální cena realizace ČOV – ať už na klíč, nebo svépomocí – se nedá jednoznačně stanovit. Roli zde hraje celá řada faktorů, jako je typ čistírny nebo cena dopravy.

Cena domovní ČOV na klíč

Služba domácí čističky odpadních vod na klíč většinou zahrnuje následující položky:  

Kompletní a finální cenu domovní čistírny na klíč zpravidla na internetových stránkách dodavatelů této služby nenajdete, a to z jednoho prostého důvodu – ovlivňuje ji totiž příliš velké množství proměnných. Zásadní vliv na konečnou sumu, kterou zaplatíte, má model domácí čistírny odpadních vod. 

Tip: Nevíte, jaká domovní ČOV je pro vás ideální? Rádi byste se zorientovali v nabídce na trhu? Připravili jsme pro vás velké srovnání domovních ČOV na trhu. Nebo se podívejte, jak nad výběrem ČOV pro rodinný dům přemýšlet.

Pro vaši představu se s vámi podělíme o ukázkové nacenění služby domovní ČOV na klíč s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole. Připomínáme, že se skutečně jedná o orientační výčet a výsledná cena je ovlivněna mnoha faktory od konkrétního typu domácí čistírny až po dopravné.

Nacenění služby domovní ČOV na klíč s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole

Položka

Cena (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Akumulační nádrž

13 600 Kč

Doprava nádrže

2 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

Stavba nádrže

22 000 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

Vsakovací objekt

27 000 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

Celková cena (orientační)

226 100 Kč

Kolik stojí realizace ČOV svépomocí

Druhou variantou, kterou zájemci o domovní ČOV mohou zvolit, je realizace čističky odpadních vod svépomocí. To znamená, že si od výrobce nechají zaslat vybranou čističku, od projektanta vypracovat projekt domovní ČOV, sami (nebo opět prostřednictvím projektanta) si vyřídí všechna potřebná povolení a nakonec si na svůj pozemek pozvou stavební firmu, která se zhostí stavby ČOV. Pokud si povolení čistírny, její montáž a instalaci obstarají sami, dokážou znatelně snížit celkové náklady oproti řešení na klíč.

Při realizaci domácí čistírny odpadních vod svépomocí si zájemce o čistírnu zajišťuje veškeré služby zvlášť. Musí oslovit projektanta, hydrogeologa (pokud je třeba), vyběhat si potřebná povolení na úřadech a nakonec si najmout stavební firmu nebo se instalace ČOV zhostit sám.

Na kolik vás může vyjít stavba ČOV svépomocí? Pojďme se podívat na jednotlivé položky.

Cena domovní ČOV

Zásadní položkou, kterou nelze pominout, je samozřejmě pořizovací cena samotné ČOV. Ta se v současné době pohybuje od 30 tisíc do 80 tisíc korun v závislosti na zvoleném modelu. Jednotlivé čistírny se od sebe liší množstvím osob, které dokážou obsloužit, jednoduchostí údržby a obsluhy nebo třeba vhodností k rekreačnímu objektu. 

Tip: Kompletní přehled těch nejoblíbenějších domovních ČOV na trhu najdete v článku Nejlepší domovní ČOV: Recenze, srovnání, ceny.

Výkopové práce

Při stavbě ČOV se neobejdete bez jámy (cca 2 metry hluboké) pro uložení čističky. Zapomenout nesmíte ani na výkop pro uložení potrubí. Na výkopové práce budete pravděpodobně potřebovat bagr, jehož zapůjčení (i s bagristou) vyjde přibližna na 5 000 až 10 000 Kč na jeden den. 

Betonová základová deska

Přestože jsou ČOV většinou samonosné, bude potřeba vylít betonovou základovou desku, na níž čističku postavíte. Výška betonu bývá okolo 15–20 cm. Náklady na betonování se orientačně pohybují okolo 4000 Kč.

Usazení čistírny

Pozor, byť si při usazení čistírny vystačíte se silnými kamarády nebo členy rodiny, počítejte s tím, že manipulace s dvousetkilogramovou čistírnou vyžaduje několik lidí. S ČOV navíc musíte manipulovat opatrně, abyste ji nepoškodili.

Zprovoznění ČOV

I zprovoznění ČOV něco stojí – tedy pokud jej nemáte v ceně samotné čistírny. Počítejte s částkou okolo 3000 Kč.

ČOV na klíč od Zakra

Finální cena ČOV při realizaci svépomocí

Jaká je tedy finální částka za ČOV s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole? Položkový rozpočet při realizaci svépomocí může vypadat třeba takto:

Položka

Orientační náklady na ČOV svépomocí (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Akumulační nádrž

13 600 Kč

Doprava nádrže

2 000 Kč

Stavba ČOV

15 600 Kč

Stavba nádrže

13 200 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

14 400 Kč

Vsakovací objekt

16 200 Kč

Finální úpravy na pozemku

1 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

10 200 Kč

Celková cena (orientační)

178 700 Kč

Nevýhody realizace ČOV svépomocí

S realizací domovní čistírny odpadních vod svépomocí je to stejné jako s jakoukoliv jinou stavbou – úspěch závisí na šikovnosti a přístupu. Jak už jsme řekli, pokud máte chuť a čas koordinovat jednotlivé dodavatele a zařídit si veškerá povolení, téměř jistě se dostanete na nižší náklady než u služby ČOV na klíč. Zároveň však buďte připravení na možné zádrhely, které stavba tohoto vodního díla může přinést. 

Pozor zejména na:

  • Jílovité podloží

  • Správnou základovou desku

  • Postupné obsypávání ČOV a dopouštění vodou

  • Optimální sklon potrubí

  • Správný typ štěrku, pokud realizujete čistírnu se vsakem

Domovní ČOV na klíč od Zakry

S realizací domácí čističky odpadních vod na klíč vám rádi pomůžeme. Budeme vás doprovázet od samého začátku – poradíme vám s výběrem domovní čistírny odpadních vod, jejím umístěním a instalací. Vezmeme si na starost projekt domácí ČOV, oběháme za vás úřady a získáme povolení ke stavbě. Jestliže chcete veškeré starosti s realizací čistírny nechat na nás, poptejte službu domovní ČOV na klíč.

ČOV na klíč – ale podle vašich potřeb

U nás v ZAKRA si můžete vybrat hned ze tří variant služby ČOV na klíč, které pokrývají nejčastější scénáře zájemců o domovní ČOV. Na své si přijdou ti, kteří chtějí nechat celý proces zcela na nás, i ti, kteří potřebují pomoct pouze se stavebními úpravami. 

Varianta Basic od 39 900 Kč

V základní variantě služby ČOV na klíč se postaráme o veškeré stavební úpravy na pozemku: zařídíme dopravu strojů, výkop i uložení čističky. Tento typ služby zvolte, pokud máte čističku zakoupenou, stavbu povolenou a potřebujete provést pouze zemní práce.

Varianta Standard od 99 900 Kč

Ve standardní variantě služby ČOV na klíč se postaráme kromě zemních prací také o dodání čističky podle vašeho výběru a veškerou administrativu. Co tedy zbyde na vás? Především vybudování kanalizace dům-ČOV-likvidace, případně vybudování vsaku a stavba akumulační nádrže.

Varianta Premium od 179 900 Kč

Tato varianta služby ČOV na klíč vás zbaví všech starostí, zahrnuje totiž veškerý servis, který si lze v případě domovní čistírny odpadních vod představit. Postaráme se o projekt, povolení, výběr, instalaci a zprovoznění ČOV, stavbu kanalizace, vsakovacího objektu i akumulační nádrže.

Varianty služby ČOV na klíč od ZAKRAVyberte si variantu služby ČOV na klíč, která vám nejvíce vyhovuje.

Cena je vždy individuální

Jak už jsme v článku několikrát zmínili, finální cena realizace ČOV – ať už na klíč, nebo svépomocí – je vysoce individuální. Do hry totiž mnohdy vstupují nepředvídané faktory jako vysoká hladina podzemní vody či jílovité podloží. I ty ovlivňují náklady na realizaci ČOV. Stejně tak je zásadní, jaký model čistírny zvolíte – na trhu najdete jak levné, tak dražší high-end varianty. 

Z toho důvodu v ZAKRA cenovou nabídku upřesňujeme vždy až na základě osobní prohlídky v místě realizace. Ohledání pozemku odborníkem ze ZAKRA vás vyjde na 3 900 Kč s DPH. Pokud se nakonec rozhodnete ČOV na klíč realizovat s námi, ohledání máte samozřejmě zdarma a částku vám vrátíme – odečteme ji od celkové ceny za službu.

Průběh služby ČOV na klíč

Zajímá vás, co od služby očekávat? Pokud se rozhodnete realizovat čistírnu odpadních vod na klíč se ZAKRA, čekají vás následující kroky:

1. Osobní schůzka: Abychom vám mohli poskytnout přesné informace o ceně služby a doporučit vhodnou domovní ČOV, potřebujeme vidět váš pozemek. Na osobní schůzce zároveň probereme vaše představy a přání. 

2. Tvorba rozpočtu: Nyní, když známe váš pozemek a požadavky, můžeme navrhnout ideální řešení čističky odpadních vod. To se samozřejmě neobejde bez podrobného položkového rozpočtu.

3. Projekční práce: Jakmile rozpočet odsouhlasíte, pustíme se do tvorby projektu pro vaši budoucí ČOV. Tuto službu nemusíme zadávat žádné třetí straně, jsme totiž autorizovaní inženýři vodohospodářských staveb. Vše zvládneme sami a rychle.

4. Povolení ČOV: Protože je domovní čistírna odpadních vod vodním dílem, je k její stavbě nutné získat povolení úřadů. I o to se dokážeme postarat.

5. Doprava ČOV na místo: Vámi zvolenou ČOV (nebojte, s výběrem vám samozřejmě poradíme) přivezeme na váš pozemek.

6. Stavba ČOV: Konečně se pustíme do samotné stavby ČOV. Ta zahrnuje dopravu veškeré techniky, výkopové práce, instalaci a umístění ČOV. Stavební práce obvykle zaberou nanejvýš tři dny.

7. Zprovoznění a údržba: Domovní čistírnu nakonec samozřejmě zprovozníme a vysvětlíme, jak se o ČOV starat. A rádi zajistíme i budoucí pravidelný servis.

ČOV na klíč od Zakra

Stále váháte? Využijte služby inženýringu

Pokud stále váháte, máte ještě třetí možnost – našim klientům nabízíme služby takzvaného inženýringu. Co přesně to znamená? Že se postaráme o projekt domovní ČOV a následně o získání povolení k její stavbě. O stavební práce už se následně postaráte sami, buď svépomocí, nebo objednáním stavební firmy. 

Shrnutí – Vyplatí se domovní ČOV na klíč?

Jak to tedy je? Vyplatí se investovat do služby domovní čistírny na klíč, nebo raději zvolíte levnější variantu a čistírnu si obstaráte svépomocí? Finální rozhodnutí záleží především na tom, čeho si považujete víc – chcete ušetřit čas a starosti (pak volte domovní ČOV na klíč), nebo peníze (pak je jasnou volbou realizace ČOV svépomocí)? 

Pokud si přesto nejste jistí, využijte konzultaci zdarma. Společně najdeme nejlepší řešení pro vaší situace. 

Nezávazně nás kontaktujte