Domovní čistička odpadních vod na klíč: Cena a jak na to

Publikováno: 10. 10. 2023 13 minut čtení
domácí čov pro rodinný dům
Domovní čistírnu odpadních vod (ČOV) lze realizovat dvěma způsoby. Buď si vše zařídíte sami (od hydrogeologického posudku přes projektovou dokumentaci a povolení až po samotnou stavbu a instalaci čistírny), nebo využijete služby na klíč. Takovou nyní nabízí i naše společnost Zakra – pojďme se proto podívat na to, co vám domovní čistička odpadních vod na klíč přinese a proč se vyplatí do ní investovat.

Co je domovní čistička odpadních vod na klíč 

Domovní čistička odpadních vod na klíč je služba, v rámci které za vás zprostředkovatel zařídí veškeré úkony spojené s realizací čistírny – od hydrogeologického posudku, projektu, povolení až po stavbu, instalaci a zapojení čistírny. V ceně jsou zahrnuty veškeré nezbytné komponenty, které jsou potřeba k používání domácí čističky. 

Co z toho plyne? Jedinou vaší starostí je najít spolehlivého zprostředkovatele, vše ostatní můžete pustit z hlavy a ušetřený čas si užít se svou rodinou. 

 

Co zahrnuje služba na klíč

Realizace ČOV svépomocí rozhodně není žádná utopie, rozhodně se ale nejedná o snadný a rychlý proces. Pokud si vše zařizujete sami, sice ušetříte peníze, na druhou stranu vám přibyde kvantum starostí, které si vyžadují vaši plnou pozornost a spoustu času.

Z toho důvodu jsme se rozhodli vám pomoci a celý proces maximálně zjednodušit. Ještě donedávna jsme vám nabízeli pomoc s prvními kroky na cestě za vlastní čistírnou odpadních vod – konkrétně s hydrogeologickým posudkem, projektem (na něž se specializujeme) a získáním povolení k ČOV. 

domovní čistička odpadních vod na klíč

Od ledna 2021 jsme ale naše služby ještě o něco rozšířili a nyní jsme vám schopni pomoci s celým procesem realizace ČOV od A do Z. Pojďme se proto podívat, co vše za vás umíme zařídit – a co si tím pádem můžete s klidným svědomím škrtnout ze svého vlastního to-do listu. 

 1. Sehnání projektanta a návrh řešení

 2. Zajištění hydrogeologického posudku, je-li potřeba

 3. Vytvoření projektové dokumentace k ČOV

 4. Oběhávání úřadů a vyřízení povolení k čistírně, které leckdy zabere až 6 měsíců

 5. Objednání vámi vybrané čistírny

 6. Doprava čistírny k vám na pozemek

 7. Stavba domácí čističky

 8. Zprovoznění čističky

To vše pro vás rádi zařídíme v kdekoliv v Čechách, na Moravu a do Slezska to máme bohužel daleko. Rádi vám čistírnu na klíč postavíme například v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Čistírna odpadních vod na zahrádce

Kolik stojí domovní čistička odpadních vod na klíč

Cenu domovní čističky odpadních vod na klíč nelze jednoznačně stanovit – roli zde hraje příliš mnoho faktorů. Hlavní proměnné, které ovlivňují výslednou cenu, jsou vzdálenost, vybraný typ čistírny a její příslušenství, případný odvoz zeminy z výkopu nebo například lokální podmínky (typicky se jedná o přítomnost spodní vody, což vede k nutnosti čističku obetonovat). 

Abyste si ale mohli udělat alespoň přibližnou představu o ceně služby na klíč, připravili jsme pro vás orientační ceník hned dvou variant služby ČOV na klíč.

Domovní čistírna odpadních vod s likvidací do vodního toku – ukázková kalkulace (2024)

Položky

Orientační cena (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

Výustní objekt

27 000 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

Celková cena (orientační)

188 500 Kč

Domovní čistírna na klíč s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole – ukázková kalkulace (2024)

Položky

Orientační cena (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Akumulační nádrž

13 600 Kč

Doprava nádrže

2 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

Stavba nádrže

22 000 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

Vsakovací objekt

27 000 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

Celková cena (orientační)

226 100 Kč

Nabídka je to skutečně orientační, každou situaci posuzujeme individuálně po návštěvě stavbyvedoucího. Neváhejte nás proto kontaktovat – zodpovíme vám veškeré vaše dotazy a případně se domluvíme na dalším postupu. 

Jak probíhá realizace ČOV na klíč

Jak jsme slíbili, služba domovní ČOV na klíč vás zbavuje veškerých starostí spojených s realizací čistírny. Jediné, co od vás budeme potřebovat, je součinnost při prvotní analýze situace, kdy se seznámíme s vašimi požadavky a vy si zvolíte typ čistírny. Dále od vás budeme potřebovat plnou moc pro komunikaci s úřady za účelem získání povolení ČOV. O všem vás přitom budeme informovat e-mailem, takže budete neustále vědět, v jaké fázi procesu se aktuálně nacházíme. 

domovní čistička odpadních vod na klíč

Pojďme si nyní společně projít jednotlivé kroky vedoucí k instalaci ČOV na vašem pozemku:

Analýza situace a návrh řešení

Nejprve s vámi probereme vaši současnou situaci a navrhneme ideální řešení. Bude nás zajímat, jak chcete nakládat s přečištěnou odpadní vodou, kolik osob žije trvale v jedné domácnosti nebo jaký typ čistírny jste si vybrali. Potom si s vámi domluvíme termín návštěvy našeho technika. 

Osobní obhlídka pozemku, na němž by měla ČOV stát, je nezbytná, abychom mohli vytvořit nezávaznou cenovou nabídku. Ohledání pozemku stojí u nás v Zakra 3 900 Kč, ovšem pokud se rozhodnete ČOV na klíč realizovat, máte ohledání samozřejmě v ceně služby.

Připravíme nezávaznou cenovou nabídku

V momentě, kdy budeme vědět vše podstatné, vám připravíme nezávaznou cenovou nabídku a společně s ní vám pošleme smlouvu o dílo. Jen na vás záleží, zda si na konec plácneme. Předešlý krok – analýza situace a návrh řešení – je zcela nezávazný. 

Zajistíme hydrogeologický průzkum

V případě, že přečištěné odpadní vody budete chtít vsakovat nebo využít pro zálivku zahrady, bude nezbytné zajistit hydrogeologický posudekPošleme k vám proto hydrogeologa, který posoudí, zda je vsak možný a zároveň vhodný.

hydrogeologický posudek k čov

Připravíme projekt domovní čistírny

S hydrogeologickým posudkem v ruce už nic nebrání tomu, aby se naši projektanti pustili do práce. Projekt ČOV bude hotový nejpozději do 3 týdnů a jeho finální verzi vám zašleme k nahlédnutí.

Vyřídíme povolení k ČOV

S projektem v ruce a s plnou mocí od vás se pustíme do oběhávání úřadů. Tady na rovinu přiznáváme, že povolení domovní čistírny občas zabere více času než klienti očekávají. Občas se povolovací proces protáhne až na 6 měsíců.

Proto jsme v Zakra vyvinuli systém, který hlídá veškeré správní termíny za nás. Po každém našem zásahu, jednání s úřady apod. vám přijde e-mail. V každý moment tak víte, v jaké fázi se vaše povolení nachází. Obě strany tak mají jistotu, že povolení nezabere ani o den déle, než by muselo.

domovní čistička odpadních vod na klíč

Domluvíme si termín stavby čistírny a zprovoznění

Po úspěšném vyřízení byrokratického kolečka se s vámi znovu spojíme a domluvíme si termín stavby a doručení čistírny. Čistírnu dovezeme a typicky během 2 dnů ji postavíme. Na konci celého procesu přijede náš autorizovaný technik a čističku spustí.

Které čistírny odpadních vod nabízíme ve variantě na klíč a proč 

V rámci služby na klíč nabízíme hned několik typů čistíren odpadních vod. Všechny modely prošly naším pečlivým výběrem i testem spokojenosti našich zákazníků. Můžete si tak být jistí, že získáte ten nejlepší poměr ceny a výkony. 

TIP: Přečtěte si našeho kompletního průvodce těmi nejlepšími ČOV na trhu.

Vybrat si můžete z následujících ČOV:

 • Variocomp 5K

 • Monocomp 4

 • Topas R a S

 • AT6 (Plus)

Pojďme si jednotlivé modely představit blíže:

Variocomp 5K

Variocomp 5K je jedna z nejlevnějších čistíren, zároveň však přináší skvělé užitné vlastnosti. Oceníte ji zejména tehdy, pokud je pro vás důležitá nízká cena a jednoduchost. Variocomp 5K je skvělá volba také pro ty, kteří pořizují ČOV jako dočasné řešení – například když se v obci do budoucna plánuje výstavba kanalizace. Z těchto důvodů patří ke stálicím na trhu.

Parametry

Variocomp 5K (ASIO)

Cena (bez DPH)

39 900,-

Počet osob (EO)

3–7

Příkon

60 W

Četnost vývozu kalu

2x ročně

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

vodoprávní řízení

Rozměry v mm (výška x půdorysné rozměry)

2020x1250x1250

Váha

170 kg

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Monocomp 4

Domácí čistírna Monocomp 4 nabízí hned několik výjimečných parametrů. Patří se moderní technologie čištění SBR, řídicí jednotka v ceně a také usnadněná údržba díky jutovým košům, do nichž tato ČOV shromažďuje přebytečný kal. Jedná se zkrátka o špičkový produkt v segmentu domácích čistíren. Jen musíte počítat s vyšší cenou, která však odpovídá kvalitě.

Parametry

Monocomp 4 (ASIO)

Cena (bez DPH)

51 500,-

Počet osob (EO)

2–5

Příkon

100 W

Četnost vývozu kalu

2x ročně

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry v mm (výška x půdorysné rozměry)

2020x1250x1250

Váha

150 kg

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit ČOV

Zakra shop

Topas S

Stejně jako Monocomp výše, i Topas S patří k high-end modelům na trhu. Pyšní se moderním typem čištění SBR, variabilním nátokem, díky němuž odpadá pořízení komínku, i řídicí jednotkou s režimem "chata". Díky tomu se hodí jak pro rodinný dům, tak pro rekreační objekt. Za zmínku stojí také možnost dokoupení odvodňovacího boxu, do něhož můžete automaticky odčerpávat přebytečný kal.

Parametry

Topas S (TopolWater)

Cena (bez DPH)

60 000,-

Počet osob (EO)

1-5

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

2300 x 1200 x 1200

Váha

180

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

AT6 Plus

Čistírna AT6 ve variantě Plus patří k nejprodávanějším ČOV z našeho portfolia. Její obliba je pochopitelná. Díky technologii čištění VFL a řídicí jednotce vydrží až 3 měsíce bez zatížení, můžete tak bez problému odjet na dovolenou či tuto čističku pořídit na chalupu. Potěší také několik velikostních variant a certifikace CE. Zkrátka a dobře, AT6 Plus nabízí vynikající poměr ceny a výkonu.

Parametry

AT6 Plus (ABPlast)

Cena (bez DPH)

50 900 Kč

Počet osob (EO)

1-6

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

1800 x 1400 x 1400

Váha

90

Obetonování

Ne

Záruka

10 let na vodotěsnost skeletu, 2 roky na technologii

Kde koupit čističku

Zakra shop

TIP: Přečtěte si, jak vybrat domovní čistírnu odpadních vod, ať zvolíte tu nejvhodnější pro vás a vaši rodinu. Nebo nás kontaktujte a my vám s výběrem čističky rádi poradíme.

Kde službu na klíč nabízíme

Službu domácí čističky odpadních vod na klíč aktuálně nabízíme v Čechách, zejména v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Vzhledem k tomu, že sídlíme v Plzni, jsou pro nás realizace na Moravě a ve Slezsku příliš vzdálené, což by se výrazně promítlo do ceny za dopravu, a tím pádem i do celkové ceny za službu na klíč. 

Pokud máte přesto zájem o nezávaznou cenovou kalkulaci, rádi vám nabídku připravíme, ať jste odkudkoliv. Ostatně úvodní schůzku a další komunikaci zvládneme online, takže se nemusíte bát žádného složitého dojíždění k nám na pobočku. Což neznamená, že se nemůžete stavit, dát si s námi kávu a probrat s námi své představy o domovní čistírně – vždy vás rádi uvidíme. 

Domovní čistička odpadních vod na klíč – nejčastější otázky 

domovní čov faq

Co když budu chtít vsak, ale hydrogeologický posudek mi to neumožní?

Ani v takovém případně není nic ztraceno. Přečištěné vody lze vypouštět do jednotné dešťové kanalizace nebo do povrchových vod. Pokud ani to není možné, protože dešťová kanalizace v obci chybí nebo se ve vašem okolí nenachází vhodný vodní objekt, pak je třeba situaci řešit jímkou. 

Mohu si objednat jen jednotlivé části z dodávky na klíč – například jen projekt?

Ano, můžete. Standardně nabízíme samostatné vypracování projektu ČOV, případně se postaráme o následné povolování čističky. Nic vás nenutí k tomu, abyste plně využili službu domovní ČOV na klíč. Ozvěte se nám a my se s vámi rádi individuálně domluvíme. 

Pro orientaci níže najdete základní varianty služby ČOV na klíč. Jednotlivé "režimy" se liší rozsahem činností, které pro vás obstaráme.
ČOV na klíč od Zakra

Platí se nějaká záloha, případně jak velká?

Ano, záloha bývá v rozpětí 30–50 % z celkové ceny služby na klíč. Platí se ale až poté, co si odsouhlasíme nezávaznou cenovou kalkulaci. 

Kdy je splatná celková cena za realizaci na klíč?

Cena za realizaci čistírny na klíč je splatná po dokončení všech prací – v momentě, kdy bude čistírna na svém místě a bude zapojena. 

Mohu si vybrat jinou domovní čistírnu odpadních vod? 

Ano, můžete. Jen v takovém případě nejsme schopni zajistit dopravu a v některých případech ani zprovoznění. Máte-li vybranou jinou čistírnu odpadních vod, stačí nám dát vědět a my svou nabídku upravíme.

Je možné realizovat na klíč i tříkomorový septik?

Ano, z pohledu zákona je tříkomorový septik totéž co domácí čistička odpadních vod. Není tedy problém si u nás objednat i realizaci septiku. Její průběh bude naprosto totožný jako v případě domovní ČOV.

tříkomorový septik

Závěr

Pokud si chcete ušetřit čas a starosti, je pro vás služba domovní ČOV na klíč ideálním řešením. Zvlášť pokud realizaci čistírny řešíte společně se stavbou domu nebo máte časově náročnou práci, oceníte, že vám ubyde výrazné množství starostí a zároveň vám zbyde čas na podstatnější věci.

Pokud si stále nejste jisti nebo máte nějaké nezodpovězené otázky, neváhejte nás kontaktovat a my se vám do 24 hodin ozveme. Našim klientům se za každých okolností snažíme vyjít vstříc, abychom maximálně splnili jejich očekávání a přání. Přidejte se k nim i vy a my si vezmeme na starost splnění i vašich snů.

Nezávazně nás kontaktujte