Plánujete realizovat domovní ČOV, studnu nebo jinou stavbu? Či ji dodatečně legalizovat? Pak se vás dlouho očekávaná novela stavebního zákona rozhodně týká. Přechodné období, během nějž se měli občané, firmy i úřady na změny připravit, je za námi a od 1. 7. 2024 vstupují novinky v platnost. Co konkrétně je nového v případě, že chcete na svém pozemku řešit vodu?
Důležitou zprávou je velká změna v oblasti povolování domovní čistírny odpadních vod. Definitivně totiž končí oblíbená možnost povolení ohlášením.
Paragraf §15a, který upravoval povolení ohláškou, z vodního zákona zmizel.
Proč byla ohláška u budoucích majitelů ČOV populární? Správní řízení trvalo maximálně 30 dní a rozhodnutí o povolení čistírny se vydávalo na dobu neurčitou s povinnou revizí čistírny 1× za dva roky. Bylo ovšem třeba lépe zvážit konkrétní výběr ČOV – pokud chtěl majitel přečištěnou vodu vsakovat, bylo nutné pořídit model s certifikací CE.
Budoucí majitelé domovní čistírny odpadních vod mají tedy jedinou možnost, jak ČOV povolit, a to prostřednictvím vodoprávního řízení. Co to znamená?
Na rozdíl od ohlášky vyžaduje vodoprávní řízení menší administrativu a neomezuje se pouze na čistírny s certifikací CE. Na druhou stranu má na jeho vyřízení úřad delší čas, a to 60 dní. Povolení domovní ČOV se následně vydává s platností maximálně na 10 let. Dvakrát ročně je nutné provést rozbor přečištěné vody.
Mohlo by vás zajímat: Povolení domovní ČOV v roce 2024: Co říká zákon?
Ani druhou zprávou bohužel zájemce o realizaci čistírny odpadních vod nebo studny nepotěšíme. Stavební povolení razantně zdražuje. Zatímco předchozí cena za povolení domovní ČOV či studny činila 300 Kč, nově si budoucí majitelé výrazně připlatí. Cena za povolení vyskočila na 10 000 Kč. To je zdražení o 3 233 %.
Studny a domovní ČOV se legislativně zařazují do nové kategorie „ostatních staveb“, kde jednotná částka za povolení činí právě deset tisíc korun.
Ministerstvo pro místní rozvoj zásadní nárůst poplatku zdůvodňuje větší administrativní náročností a také inflací – poplatky se neměnily desítky let.
Změna je daná a nelze dělat nic jiného než novou realitu přijmout. Zvýšení sazby za povolení se dotklo i dalších staveb, například rodinných domů, garáží či chat (z původní tisícikoruny na 5 tisíc korun). Zákonodárci ale slibují, že pokud se výše poplatku u studen a domovních ČOV ukáže jako zásadní bariéra, cenu za povolení ještě přehodnotí.
Poslední změnou jsou přísnější podmínky pro dodatečnou legalizaci stavby, které se můžou dotknout starých studní nebo čistíren odpadních vod. Ministerstvo pro místní rozvoj odůvodnilo změny tím, že je v Česku na černo postavená zhruba každá desátá stavba.
Nakonec se nepotvrdily původní obavy, že dodatečné povolení stavby bude vyžadovat prokázání „dobré víry“. To by totiž legalizaci značně komplikovalo. Místo „dobré víry“ zákon dle v § 256 odst. 1 písm. a) uvádí podmínku, aby stavba nevyžadovala „rozhodnutí o povolení výjimky ze zákazů podle jiného právního předpisu“.
Podmínky k dodatečné legalizaci stavby najdete v § 256 nového stavebního zákona.
V každém případě se od 1. 7. 2024 podmínky dodatečné legalizace zpřísňují. Bude nezbytné doložit veškeré podklady, které vyžaduje klasické povolení studny nebo domovní ČOV, a uhradit pokutu za přestupek (pokud stavebník stavbu provedl bez povolení nebo v rozporu s ním), jejíž horní hranice se zvyšuje na 2 miliony korun. Zpřísnění spočívá také v nemožnosti povolit černou stavbu (studnu, ČOV či jinou), která vyžaduje povolení výjimek z požadavků na výstavbu, nebo výjimku ze zákazu podle jiného právního předpisu.
Aby bylo možné dodatečně povolit studny a ČOV, bude tedy nutné splnit všechny podmínky, které by vyžadovala stavba nová:
Stavba mimo ochranné pásmo vodního zdroje
V souladu s územním plánem
Objekt bez možnosti napojení na kanalizační přípojku apod.
Nebude-li možné stavbu dodatečně povolit, stavební úřad žádost zamítne a nařídí odstranění stavby.
V ZAKRA vám rádi pomůžeme se vším okolo vody v domě – od kanalizačních a vodovodních přípojek přes studny až po domovní čistírny odpadních vod a septiky s filtrem. Pokud se v zákonech a vyhláškách neorientujete a běhání po úřadech vás děsí, rádi si vezmeme na starost i vyřízení povolení domovní ČOV či studny. Stačí se nám ozvat a všechno probereme v rámci bezplatné a nezávazné konzultace.
O kořenové čistírně jako alternativě ke klasické domovní ČOV jste už možná slyšeli. Jedná se řešení domovní čistírny, které nevyžaduje elektřinu, poradí si i s nárazovým provozem a zvládne dokonce i větší množství chemikálií. Pojďme si proto kořenovou čistírnu alias „kořenovku“ představit podrobněji.
Publikováno: 19. 01. 2023Plánujete v tomto roce realizaci domovní čistírny odpadních vod? Využíváte jímku? Nebo byste rádi investovali do vrtané studny? Pojďme se společně podívat, na jaké novinky se v roce 2025 připravit, pokud řešíte vodu v domě.
Publikováno: 27. 01. 2025Jak vybrat domácí ČOV pro rodinný dům, který nelze napojit na kanalizační řad? Podle kterých kritérií se rozhodovat, proč záleží na počtu osob v domácnosti a kdy se vyplatí pořídit nejlevnější čistírnu na trhu?
Publikováno: 11. 01. 2023