Jaká je cena domácí čistírny odpadních vod (ČOV)

Publikováno: 15. 09. 2023 18 minut čtení
tapety-11.png
Rozhodli jste se likvidovat odpadní vody pomocí domovní čistírny a zajímá vás, na kolik vás její pořízení vyjde? V dnešním článku vám přinášíme přehledné shrnutí položek, ze kterých se skládá finální cena domácí čistírny odpadních vod (ČOV) v roce 2024.

Cena domácí čistírny odpadních vod

Běžná cena domovní čističky odpadních vod se na našem trhu pohybuje v rozmezí od 30–80 tisíc Kč. Pozor na to, že výrobci uvádí cenu čističky bez DPH. Při výpočtu konečné ceny záleží na tom, zda si čistírnu pořizujete jako soukromá osoba (DPH = 12 %), nebo jako podnikatel (DPH = 21 %). 

Porovnání cen domácích čističek odpadních vod (2024)

Typ ČOV

Pro kolik osob se hodí

Řídící jednotka v ceně

Cena bez DPH

Hodí se na chatu?

AT6

1-5

Ne

37 900 Kč

Ne

Variocomp 5K

3-7

Ne

39 900 Kč

Ne

BC4 Optima

1-4

Ano

44 450 Kč

Ne

AT6 Plus

1-5

Ano

50 900 Kč

Ano

Monocomp

2-5

Ano

51 500 Kč

Ne

Topas R

2-5

Ano

57 800 Kč

Ne

TOPAS S

2-5

Ano

60 735 Kč

Ano

AT6 Plus/Control

1-5

Ano

64 900 Kč

Ano

Kde koupit domovní ČOV

Na tom, kde domovní čistírnu odpadních vod koupíte, záleží. Stejnou ČOV totiž můžete pořídit za velmi různé ceny. Koupě domácí čistírny navíc obvykle vyžaduje také příslušenství, na které se často zapomíná. Sem patří například komínek, kterým se nastavuje výška nátoku, řídicí jednotka nebo jutové koše. Z toho důvodu doporučujeme, abyste se při koupi ČOV obrátili na nás. 

Jak nakoupit na Zakra?

 1. Jste na samém začátku? Pak si u nás objednejte projekt ČOV a na čistírnu vám dáme slevu. Pokud projekt máte hotový, stačí nám jej poslat.

 2. Na základě projektu a vašich potřeb sestavíme správný balíček příslušenství k vaší ČOV.

 3. Zařídíme vám zprovoznění a také snížené 12% DPH.

Ve srovnání s běžným e-shopem s námi ušetříte průměrně okolo 4 000 Kč.

Co vše zahrnuje cena domácí čistírny odpadních vod 

Koupě samotného čisticího zařízení ale není jediným výdajem, který vás čeká. Počítat musíte také s dalšími položkami, jako jsou projektová dokumentace, hydrogeologický posudek nebo doprava a instalace čističky na vašem pozemku. Ve finále se tak cena domovní čistírny odpadních vod může blížit až ke 100 000 Kč.  

S jakými konkrétními výdaji počítat, chystáte-li se ke koupi domovní čističky odpadních vod? Pojďme si uvést veškeré položky, které tvoří váš pomyslný nákupní seznam:

Hydrogeologický posudek  

Posudek od hydrogeologa potřebujete pouze v případě, že chcete přečištěné vody z čističky zasakovat na svém pozemku. Hydrogeolog provede průzkum, který má za cíl odhalit, zda je váš pozemek pro zasakování vhodný a zda nehrozí riziko kontaminace podzemní vody. 

Cena hydrogeologického posudku se pohybuje mezi 4–17 tisíci Kč. 

Našim klientům rádi pomůžeme s nalezením hydrogeologa z jejich okolí. Obraťte se na nás i vy.

Projekt domácí čističky odpadních vod (ČOV)

Domovní čistírna odpadních vod je v očích zákona považována za vodní dílo – a to ke svému vzniku potřebuje projektovou dokumentaci s kulatým razítkem. A právě takovou vám v Zakra poskytneme.

Cena projektu domácí čistírny odpadních vod (ČOV) u nás začíná na 9 990 Kč s DPH. Tato cena zahrnuje veškeré dodatečné úpravy a platí se až po dokončení projektu čističky a vašem odsouhlasení.

Jestliže se rozhodnete svěřit projekt domovní čističky do našich rukou, můžete se spolehnout na to, že:

 • Jsme rychlí – Na projekt domovní čistírny nebudete čekat déle než 3 týdny od získání veškerých potřebných podkladů. Na termínu předání projektu se domluvíme na začátku naší spolupráce. A nebojte – pochopení máme i pro klienty, pro které bylo už včera pozdě. 

 • Jsme féroví – Cenu projektu domovní ČOV znáte vždy dopředu a v průběhu naší spolupráce se nijak nemění. Pokud budete potřebovat projekt upravit nebo ho opatří poznámkami úředník, máte tuto předělávku v ceně.

 • Jsme digitální – Pro získání většiny podkladů využíváme digitalizované katastrální mapy, digitální podklady sítí, Google mapy a další nástroje. Navíc jsme vyvinuli vlastní interní aplikaci, která nám pomáhá vyřizovat povolení k domovním čistírnám odpadních vod, díky čemuž pracujeme rychle a efektivně. A to nejlepší nakonec – projekt s námi vyřídíte prakticky celý online z pohodlí svého domova.

 • Umíme také domovní ČOV na klíč – Celý proces realizace domovní čistírny si vezmeme na starost, zatímco vy se budete věnovat své rodině a koníčkům. 

projekční kancelář zakra onlineS námi zvládnete vyřídit celý projekt domovní ČOV online z pohodlí svého domova!

Povolení domovní čistírny

S projektem (a případně hydrogeologickým posudkem) v ruce je nejvyšší čas zamířit na úřady, které vám stavbu čistírny povolí. Zatímco do roku 2024 bylo na výběr ze dvou forem povolení – buď klasickým vodoprávním řízením, nebo takzvaným ohlášením v roce 2024 (formálně od 1. 7. 2024) možnost povolení ohlášením končí. 

Možnost povolit ČOV ohlášením v roce 2024 končí.

cena domácí čistírny odpadních vod

Jak se od sebe tyto dvě varianty liší, můžete vidět v tabulce:

Kritéria

Vodoprávní řízení

Ohlášení (pouze do 30. 6. 2024)

Lhůta úřadů k vyřízení

60 dnů

30 dnů

Platnost povolení

Omezená (na 10 let)

Neomezená

Podmínky k vypouštění vody

Stanoví úřad

Nestanovuje úřad

Rozbor vzorku vypouštěných vod

2× ročně

Revizní kontroly každé 2 roky

Správní poplatek

300 Kč

500 Kč

Tip: Přečetěte si, co o povolení ČOV říká zákon.

Z hlediska ceny, kterou za povolení zaplatíte, se nedá mluvit o propastném rozdílu. Ve výsledku tak zaplatíte buď 500 Kč nebo 300 Kč. Výraznější rozdíly se týkají administrativní náročnosti a důsledků, které z daného typu povolení plynou. 

 • Vodoprávní řízení – Na jeho vyřízení má vodoprávní úřad ze zákona 60 dní. Vydává se s omezenou platnosti maximálně na 10 let a ukládá vám povinnost 2x do roka poslat na vodoprávní úřad rozbor vzorků přečištěné vody. Na druhou stranu je administrativně méně náročný a povolit s ním jde i čistírnu bez certifikace CE. 

 • Ohlášení (v roce 2024 tento způsob povolení končí) – Často se setkáte s prohlášením, že se jedná o "zjednodušenou formu povolení", což je poměrně zavádějící popis. Administrativně je totiž ohlášení mnohem náročnější proces, na jehož konci vás ale čeká povolení s platností na dobu neurčitou. V případě, že chcete přečištěné vody vsakovat, je třeba zvolit čistírnu s certifikátem CE. Vodoprávní úřad má na vyřízení povolení kratší dobu, a to konkrétně 30 dnů od podání žádosti. 

Nemáte s vyřizováním na úřadech mnoho zkušeností, nebo převládají ty negativní? Nevadí – našim klientům nabízíme službu takzvaného inženýringu. Co to v praxi znamená? Že s hotovým projektem se za všemi dotčenými orgány vydáme místo vás a vy tak od nás obdržíte rovnou úřední povolení se stavbou domovní ČOV. Neváhejte nás kontaktovat!

Tip: Přečtěte si, jak získat povolení k domovní ČOV snadno a rychle.

Varianta

Cena (s DPH)

Další náklady k projektu

inženýring ke všem typům projektů ČOV

9 990 Kč

správní poplatky

Koupě ČOV a příslušenství

Jak jsme již zmínili, běžná cena domovních čistíren se pohybuje mezi 30–80 000 Kč. Jedná se o základní cenu, ke které je třeba přičíst DPH – v případě soukromých osob se jedná o 12 %, v případě podnikatelů o 21 %. Kompletní cenové srovnání najdete hned v úvodu článku, níže pak uvádíme zkrácenou verzi, která zahrnuje ty nejprodávanější ČOV na českém trhu.

ČOV

Základní cena (bez DPH)

Monocomp (ASIO)

51 500 Kč

Variocomp (ASIO)

39 900 Kč

AT6 (ABPlast)

37 900 Kč

AT6 Plus (ABPlast)

50 900 Kč

Topas S5 (TopolWater)

60 735 Kč

Základní cena domácí čističky odpadních vod ale většinou zahrnuje pouze skelet. Do ceny se proto často nepromítají náklady za dopravu a zprovoznění. Doporučujeme si také zjistit, jaké příslušenství (typicky víko a dmychadlo) je v základní ceně zahrnuto.

Doprava čistírny na pozemek

Domácí čistírnu už máte objednanou? Nyní je potřeba ji dostat na váš pozemek. Většina prodejců domovních ČOV nabízí dopravu čistírny až k vám zdarma. V opačném případě se ceny za dopravu různí podle toho, z jaké vzdálenosti k vám čistírna míří. Cena za jeden kilometr se standardně pohybuje mezi 10–20 Kč. 

Výkopové, stavební a instalatérské práce

Čistírna je na vašem pozemku a jediné, co zbývá, je její montáž a instalace na určené místo. Velká část našich klientů zvládne tuto fázi svépomocí, případně osloví pár svých známých a kamarádů, kteří jim pomohou s usazením čistírny (nezapomeňte, že váží zhruba 200 kg). 

cena domácí čistírny odpadních vod

 • K výkopu dostatečně hluboké jámy pro uložení čističky (zpravidla 2 × 2 metry) si také můžete pronajmout bagristu i s bagrem, což vás vyjde na 5–10 000 Kč. 

 • Následně je potřeba vybetonovat základovou desku, která bývá 15 až 20 cm vysoká. Počítejme tedy, že jde o 4 m². Cena za takové množství betonu se pohybuje kolem 4 000 Kč.

 • Po usazení čistírny na určené místo, při kterém přijde vhod pár silných rukou, vás čeká už jenom její instalace. Tu vždy přenechte odborníkovi, zpravidla se o ni postará dodavatel čistírny. Často bývá zprovoznění čističky zahrnuto v její pořizovací ceně, v opačném případě za tuto službu zaplatíte 2–3 000 Kč.

Srovnání cen čistíren na českém trhu

Získejte přehled o cenách domovních čistíren odpadních vod na našem trhu. Na základě dlouholetých zkušeností jsme sestavili přehlednou infografiku domovních čističek, které si naši klienti nejčastěji pořizují. Ve velkém srovnání jsme zohlednili nejen pořizovací cenu ČOV, ale také náklady na dopravu, nutnost obetonování nebo možný způsob povolení. 

Tip: Přečtěte si naše velké srovnání domovních čistíren odpadních vod na českém trhu – a to včetně cen, příslušenství a dalších parametrů.

Jak vybrat domovní ČOV diagram

Kolik stojí domovní ČOV na klíč

O službě domovní ČOV na klíč jste ještě neslyšeli? Jedná se o službu, kdy si celý proces realizace domácí čistírny vezme na starost vámi najatá firma. Vaším jediným úkolem je vybrat si konkrétní čističku, vše ostatní za vás zařídí zprostředkovatel služby domovní ČOV na klíč. A když říkáme všechno, myslíme tím skutečně všechno.

Služba domovní ČOV na klíč znamená, že za vás najatá firma vyřídí hydrogeologický posudek (pokud je třeba), projekt i povolení čistírny a postará se také o následné výkopové, stavební a instalatérské práce na vašem pozemku.  

Jestliže je vaší hlavní prioritou ušetřit čas a starosti, služba domovní ČOV na klíč pro vás bude ideální volbou. Počítejte ale s tím, že komplexnost této služby se odrazí ve výsledné ceně, která je v některých případech dvakrát až třikrát vyšší, než když celý proces realizujete svépomocí. Na druhou stranu ušetříte velké množství času a často i nervů (zejména při procesu povolení ČOV a nezbytném byrokratickém kolečku).

Abyste měli jasnou představu, jak může vypadat kalkulace ČOV na klíč, podívejte se na tabulky níže.

Ukázková kalkulace ceny domovní čistírny na klíč s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole

Položka

Cena v rámci služby na klíč (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Akumulační nádrž

13 600 Kč

Doprava nádrže

2 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

Stavba nádrže

22 000 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

Vsakovací objekt

27 000 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

Celková cena (orientační)

226 100 Kč

Ukázková kalkulace ceny domovní čistírny na klíč s likvidací do vodního toku

Položka

Cena v rámci služby na klíč (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

Výustní objekt

27 000 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

Celková cena (orientační)

188 500 Kč

Kolik stojí realizace ČOV svépomocí?

Nyní se pojďme zamyslet, jak vychází cena, pokud byste realizovali čistírnu odpadních vod svépomocí.  

Výkopové práce – Pro svoji ČOV budete muset připravit jámu a také místo pro uložení potrubí. Nejspíše se neobejdete bez bagru, koneckonců rozměry výkopu se budou pohybovat okolo 2 metrů do hloubky i do šířky. Zapůjčení bagru i s bagristou vyjde přibližně na 5 000–10 000 Kč na jeden den.

Betonová základová deska – Ano, většina moderních ČOV je samonosných. Přesto bude nutné betonem vylít základovou desku, na níž bude čistírna stát. Výška betonové vrstvy bývá cca 15–20 cm. Náklady na betonování se tak budou pohybovat okolo 4 000 Kč (orientační cena).

Usazení čistírny – Zde si vystačíte se silnými sousedy nebo členy rodiny – počítejte s tím, že manipulace s 200 kg vážící čistírnou vyžaduje obvykle minimálně tři lidi. Čistírnu musíte usadit opatrně, abyste ji nepoškodili. 

Zprovoznění ČOV – Už máte skoro hotovo, nyní je potřeba čistírnu "jen" zprovoznit. Zprovoznění bývá naštěstí součástí koupě ČOV, tudíž by mělo být zdarma. Pokud však zprovoznění v ceně nemáte, počítejte s částkou zhruba 2 000–3 000 Kč.

ČOV na klíč vs. svépomocí: Srovnání cen

V ukázce níže porovnáváme domovní čistírnu na klíč s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole.

Položka

Cena v rámci služby na klíč (bez DPH)

Orientační náklady při realizaci svépomocí (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

3 000 Kč

Akumulační nádrž

13 600 Kč

13 600 Kč

Doprava nádrže

2 000 Kč

2 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

15 600 Kč

Stavba nádrže

22 000 Kč

13 200 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

14 400 Kč

Vsakovací objekt

27 000 Kč

16 200 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

15 00 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

10 200 Kč

Celková cena (orientační)

226 100 Kč

178 700 Kč

Druhé srovnání se týká domovní čistírny na klíč s likvidací do vodního toku.

Položka

Cena v rámci služby na klíč (bez DPH)

Orientační náklady na ČOV svépomocí (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

3 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

15 600 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

14 400 Kč

Výustní objekt

27 000 Kč

16 200 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

1 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

10 200 Kč

Celková cena (orientační)

188 500 Kč

149 900 Kč

Z našeho srovnání je zřejmé, že realizace ČOV svépomocí vás sice bude stát více času a práce, ale můžete díky ní ušetřit znatelnou část celkových nákladů na ČOV. Přesto berte prosím tabulku výše jako pouhý odhad – finální cenu ovlivňuje celá řada specifických faktorů. 

Domovní ČOV na klíč od Zakra

Ať už se rozhodnete pustit se do realizace ČOV svépomocí, nebo preferujete komfort služby ČOV na klíč, neváhejte se na nás obrátit. Připravíme vám projektovou dokumentaci, hydrogeologický posudek nebo za vás oběháme úřady. Ušetříme vám až 30 hodin starostí a 3 promarněné dny volna.

Navíc si u nás můžete vybrat hned ze tří variant služby ČOV na klíč:

Varianta Basic od 39 900 Kč

Základní a zároveň finančně nejméně nákladná varianta služby ČOV na klíč zarhnuje veškeré stavební úpravy na pozemku – tedy dopravu strojů, výkop i uložení čističky. Basic varianta je proto vhodná tehdy, když máte čističkou zakoupenou, stavbu povolenou a potřebujete pouze provést zemní práce.

Varianta Standard od 99 900 Kč

Služba ČOV na klíč ve standardní variantě zahrnuje jak zemní práce, tak i dodání čističky a zařízení veškeré administrativy spojené s povolením ČOV. Co tedy zůstane na vás? Svépomocí bude třeba zvládnout vybudování kanalizace dům-ČOV-likvidace, popřípadě i vybudování vsaku a stavbu akumulační nádrže.

Varianta Premium od 179 900 Kč

Prémiová varianta služby ČOV na klíč vás zbaví všech starostí, zahrnuje totiž kompletní servis okolo domovní čističky. V ZAKRA se postaráme o projekt, povolení, instalaci a zprovoznění ČOV. A to není všechno, služba Premium zahrnuje také stavbu kanalizace, vsakovacího objektu i pořízení a instalaci akumulační nádrže.

Máte zájem o domovní ČOV na klíč?  Kontaktujte nás s nezávaznou poptávkou a zjistěte, kolik vás bude vaše ČOV na klíč stát.

ČOV na klíč se ZAKRA – režimy služby

Kdy se vyplatí koupit nejlevnější ČOV?

Ačkoliv si neochvějně stojíme za názorem, že cena domácí čistírny odpadních vod by nikdy neměla být rozhodujícím faktorem při jejím výběru, přesto se někdy skutečně vyplatí zvolit tu nejlevnější čističku. Ptáte se, kdy?

Jestliže víte, že se ve vaší obci v dohledné době chystá budování obecní kanalizace a domovní ČOV se tak stává pouze přechodným řešením likvidace odpadních vod, s klidným svědomím sáhněte po levnější čističce. 

Jaká ČOV na českém trhu nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu?

Generalizovat v oblasti domovních ČOV je poměrně složité, neboť každý má jiné preference co se týče vlastností i způsobu užívání své domácí čističky. Proto nelze jednoznačně vybrat jednu TOP čistírnu. Nicméně v tuto chvíli se jako vítězové kategorie "cena/výkon" jeví čističky Monocomp od ASIO a AT6 od Aquatec. 

Shrnutí

Z vlastních zkušeností víme, že šetřit při nákupu domovní ČOV se nevyplácí. Jestliže sáhnete po domácí čistírně od osvědčených výrobců, budete mít jistotu, že za své peníze získáte nejen skvěle fungující čistící zařízení, ale také veškeré nezbytné příslušenství a profesionální servis. 

Nezávazně nás kontaktujte