Kolaudace domovní čistírny odpadních vod: Krok za krokem

Publikováno: 28. 06. 2022 3 minut čtení
kolaudace-domovni-cov.png
Od vaší první návštěvy projektanta uběhl nějaký ten týden a domovní čistírna odpadních vod se konečně vyjímá na vašem pozemku. Od jejího užívání vás však dělí ještě jeden krok, a tím je kolaudace. Jak při kolaudaci domovní ČOV postupovat?

Co je kolaudace?

S pojmem kolaudace jste se nejspíše setkali už při pořizování bydlení. Jedná se o poslední část stavebního řízení, po které již lze začít nemovitost legálně užívat, a to dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb.

Možná vás ale překvapí, že kolaudace se týká stavby nejen domu či bytu, ale také vodního díla. Tím je mimo jiné domovní čistírna, tedy zařízení určené k likvidaci odpadních vod, které nahrazuje klasickou kanalizační přípojku.

kolaudace domovní ČOV

Kdy zkolaudovat domovní ČOV?

Kolaudace domovní čistírny odpadních vod (ČOV) je výsledkem povolení stavby vodního díla. Ať už čistírnu povolujete klasickým vodoprávním řízením, nebo na ohlášení, v konečné fázi procesu dochází k jejímu zkolaudování.

Tip: Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi ohlášením a vodoprávním řízením.

Kolaudace domovní ČOV neprobíhá automaticky, ale musíte o ni zažádat. K tomu slouží formulář, který zpravidla naleznete na webových stránkách vodoprávního či stavebního úřadu.

Jak postupovat při kolaudaci domovní ČOV?

Kolaudace domovní ČOV není nijak složitý proces. Zvlášť pokud si přečtěte náš návod, jak postupovat krok za krokem.

Po dokončení stavby

Po dokončení stavby domovní čistírny odpadních vod příliš dlouhou neotálejte. Co nejdříve se obraťte na místně příslušný vodoprávní úřad, kterému doručíte vyplněnou žádost o kolaudaci domovní ČOV.

Tip: Stáhněte si formulář Oznámení o užívání stavby vodního díla.

Po podání žádosti

Po podání žádosti mají úředníci ze zákona 30 dnů na to, aby vaši žádost projednali a následně ji buď vyhověli, nebo z odůvodněných důvodů zamítli. Pokud vaši žádost schválí, oznámí vám termín, kdy dojde ke kontrolní prohlídce vodního díla

Úředníci vás informují mimo jiné i o tom, co vše budou během prohlídky kontrolovat. Pokud ale máte jakékoliv pochybnosti, nebojte se úřad kontaktovat a případné nesrovnalosti si včas vyjasnit.

Při kontrolní prohlídce

Ke kontrolní prohlídce si připravte následující dokumenty:

Doporučujeme si přečíst náš článek o povolení domovní ČOV. Nebudete se pak vůbec bát kolaudace, protože všechny tyto dokumenty již budete mít u sebe.

Kolaudací domovní ČOV to nekončí

Jakmile od vodoprávního úřadu získáte kolaudační souhlas, můžete čistírnu odpadních vod začít konečně legálně užívat. Nezapomeňte ale, že čistička ke své správné funkci vyžaduje vaši pozornost a péči, která zahrnuje mimo jiné  kontrolu činnosti dmychadla, výměnu filtrů nebo třeba odčerpání nahromaděného kalu. Kromě toho vás neminou pravidelné revize ČOV, které mají za úkol zjistit, zda čistička funguje tak, jak má.

Zajímá vás více? Přečtěte si, jak se správně starat o čističku odpadních vod nebo jak probíhají revize domovní ČOV.

kolaudace domovní ČOV

Kolaudace domovní ČOV: Shrnutí

Kolaudace představuje poslední krok na cestě za vaší domovní čistírnou, kterou následně můžete začít legálně používat a konečně tak hodit starosti s likvidací odpadních vod za hlavu.

Pokud se kolaudací a obecně celým procesem získávání povolení nechcete zabývat, obraťte se na nás. Zpracujeme vám projekt domovní ČOV a získáme všechna nezbytná povolení, zatímco vy se můžete věnovat své práci, rodině či koníčkům.

Nezávazně nás kontaktujte