S pojmem kolaudace jste se nejspíše setkali už při pořizování bydlení. Jedná se o poslední část stavebního řízení, po které již lze začít nemovitost legálně užívat, a to dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb.
Možná vás ale překvapí, že kolaudace se týká stavby nejen domu či bytu, ale také vodního díla. Tím je mimo jiné domovní čistírna, tedy zařízení určené k likvidaci odpadních vod, které nahrazuje klasickou kanalizační přípojku.
Kolaudace domovní čistírny odpadních vod (ČOV) je výsledkem povolení stavby vodního díla. Ať už čistírnu povolujete klasickým vodoprávním řízením, nebo na ohlášení, v konečné fázi procesu dochází k jejímu zkolaudování.
Tip: Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi ohlášením a vodoprávním řízením.
Kolaudace domovní ČOV neprobíhá automaticky, ale musíte o ni zažádat. K tomu slouží formulář, který zpravidla naleznete na webových stránkách vodoprávního či stavebního úřadu.
Kolaudace domovní ČOV není nijak složitý proces. Zvlášť pokud si přečtěte náš návod, jak postupovat krok za krokem.
Po dokončení stavby domovní čistírny odpadních vod příliš dlouhou neotálejte. Co nejdříve se obraťte na místně příslušný vodoprávní úřad, kterému doručíte vyplněnou žádost o kolaudaci domovní ČOV.
Tip: Stáhněte si formulář Oznámení o užívání stavby vodního díla.
Po podání žádosti mají úředníci ze zákona 30 dnů na to, aby vaši žádost projednali a následně ji buď vyhověli, nebo z odůvodněných důvodů zamítli. Pokud vaši žádost schválí, oznámí vám termín, kdy dojde ke kontrolní prohlídce vodního díla.
Úředníci vás informují mimo jiné i o tom, co vše budou během prohlídky kontrolovat. Pokud ale máte jakékoliv pochybnosti, nebojte se úřad kontaktovat a případné nesrovnalosti si včas vyjasnit.
Ke kontrolní prohlídce si připravte následující dokumenty:
Projekt domovní ČOV od autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb. Ještě ho nemáte? Obraťte se nás.
Veškerou dokumentaci k vámi vybrané čistírně odpadních vod.
Vyjádření správce toku (pouze v případě, že přečištěnou vodu vypouštíte do povrchových vod).
Doporučujeme si přečíst náš článek o povolení domovní ČOV. Nebudete se pak vůbec bát kolaudace, protože všechny tyto dokumenty již budete mít u sebe.
Jakmile od vodoprávního úřadu získáte kolaudační souhlas, můžete čistírnu odpadních vod začít konečně legálně užívat. Nezapomeňte ale, že čistička ke své správné funkci vyžaduje vaši pozornost a péči, která zahrnuje mimo jiné kontrolu činnosti dmychadla, výměnu filtrů nebo třeba odčerpání nahromaděného kalu. Kromě toho vás neminou pravidelné revize ČOV, které mají za úkol zjistit, zda čistička funguje tak, jak má.
Zajímá vás více? Přečtěte si, jak se správně starat o čističku odpadních vod nebo jak probíhají revize domovní ČOV.
Kolaudace představuje poslední krok na cestě za vaší domovní čistírnou, kterou následně můžete začít legálně používat a konečně tak hodit starosti s likvidací odpadních vod za hlavu.
Pokud se kolaudací a obecně celým procesem získávání povolení nechcete zabývat, obraťte se na nás. Zpracujeme vám projekt domovní ČOV a získáme všechna nezbytná povolení, zatímco vy se můžete věnovat své práci, rodině či koníčkům.
Zajímá vás, jak funguje domovní čistička odpadních vod (ČOV), jelikož právě uvažujete nad její koupí? Nebo už patříte k majitelům čistírny a zdá se vám, že nepracuje tak, jak by měla? V obou případech je vhodné seznámit se nejprve s tím, z jakých částí se čistírna skládá a na jakých principech funguje.
Publikováno: 24. 04. 2021Rádi byste si pořídili plastový sklep, ale nejste si jistí, co všechno to obnáší a kolik peněz vás bude sklep stát? Tápete, na kolik vyjde samotná realizace? V dnešním článku si pořízení plastového sklepa projedeme krok za krokem a přiblížíme vám, s jakou cenou samotného sklepa včetně realizace můžete počítat.
Publikováno: 17. 11. 2022Vodovodní přípojku považujeme za samostatnou stavbu, kterou je dle zákona potřeba povolit na stavebním úřadě. K tomu však potřebujete projekt vodovodní přípojky. Jak takový projekt vypadá, kdo vám ho smí vypracovat a kolik za něj zaplatíte?
Publikováno: 10. 12. 2021