Jak vybrat čerpadlo do retenční nádrže

Publikováno: 15. 12. 2021 3 minut čtení
pump-4784420_640.jpeg
Pokud vlastníte podzemní nádrž na dešťovou vodu, zcela jistě se neobejdete bez čerpadla. Právě to vám umožní čerpat vodu z hluboké nádrže a dopravit ji tam, kam potřebujete. Jak ale vybrat to správné čerpadlo do retenční nádrže? A k čemu slouží domovní vodárna?

Ponorné, nebo povrchové čerpadlo? 

Při pořizování čerpadla do retenční nádrže budete vybírat ze dvou základních variant – čerpadla ponorného a povrchového. 

čerpadlo do retenční nádrže

Ponorné čerpadlo

Ponorné čerpadlo přijde vhod v případě, že potřebujete získat vodu z hloubky větší než 8 metrů. Jak jeho název napovídá, umisťuje se přímo do nádrže, a to buď částečně, nebo zcela pod hladinu vody. 

Je určitě vhodné, aby bylo čerpadlo vybaveno vestavěným předfiltrem a také plovákovým spínačem, který čerpadlo chrání před chodem nasucho. Některá ponorná čerpadla disponují tlakovým spínačem, který čerpadlo vypne v momentě, kdy se na výstupu zvýší tlak (uzavřeme průtok) a naopak ho zase zapne, jakmile tlak poklesne (otevřeme ventil).

Tip: Ponorné čerpadlo lze použít k čerpání jak čisté, tak znečištěné vody – s tou si poradí takzvaná kalová čerpadla. 

Povrchové čerpadlo

Pokud chcete použít povrchové čerpadlo, musí být vzdálenost mezi dnem nádrže a sacím hrdlem čerpadla maximálně 8 metrů. Další nutnou podmínkou je umístění čerpadla – to se musí vždy nacházet mimo nádrž na suchém a dobře chráněném místě. 

V ideálním případě  se povrchové čerpadlo umisťuje do zahradního domku nebo přímo do domu, například do technické místnosti. Díky tomu je čerpadlo snadno dostupné a bez problémů ho lze kdykoliv demontovat nebo opravit. Na druhou stranu počítejte s tím, že zabírá poměrně dost místa a jeho provoz může být hlučný. Na druhou stranu 

Povrchová čerpadla dále děláme na samonasávací, která dokážou nasát vodu nezavodněnou hadicí, a normální. Ta musí mít pro správné fungování vždy zavodněné nasávací potrubí nebo hadici.

Podle čeho vybrat čerpadlo do retenční nádrže

Jakmile máte jasno v tom, zda potřebujete ponorné, nebo povrchové čerpadlo, je třeba zvolit optimální čerpací výkon. Ten zajistí, že budete moci vodou vést do požadované vzdálenosti a výšky s dostatečným tlakem a dobrým průtokem vody.

čerpadlo do retenční nádrže

Před výběrem čerpadla do retenční nádrže se vyplatí zodpovědět následující otázky:

  • Odkud a kam chcete vodu čerpat? Jestliže výška sání nepřesahuje 8 metrů, můžete použít povrchové čerpadlo. V opačném případě budete potřebovat čerpadlo ponorné.

  • Jaké množství vody chcete čerpat? Pro zalévání zahrady vám bohatě postačí čerpadlo s průtokem do 30 l/m, zatímco pro zásobování rodinného tomu už je potřeba výkon okolo 50 l/m s dostatečným tlakem.

  • Jak často budete čerpadlo používat? Jestliže sháníte čerpadlo na chatu, zvolte levnější variantu s požadovaným výkonem. Pokud však hledáte trvalé řešení k rodinnému domu, určitě nešetřete. Doporučujeme sáhnout po nerezovém čerpadle, případně kvalitní domácí vodárně.

K finálnímu rozhodnutí doporučujeme oslovit odborníka, který vám s výběrem správného čerpadla poradí.

Domácí vodárna

Chcete-li dešťovou vodu z retenční nádrže používat také v domácnosti, budete potřebovat sofistikovanější zařízení než je samotné čerpadlo – a to konkrétně domácí vodárnu. Její součástí je nejen čerpadlo, ale také tlaková nádoba, integrovaný manometr a tlakový spínač. Některé domácí vodárny obsahují také filtr pro finální úpravu dešťové vody.

Domácí vodárna se zpravidla umisťuje přímo do domu, ideálně do technické místnosti nebo do sklepa. Její chod je do značné míry automatický, takže vám odpadá většina starostí ohledně rozvodu vody v domácnosti. 

Využijte dotaci na retenční nádrž

Víte, že na pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu lze čerpat dotaci, která vám ušetří až 50 % způsobilých výdajů? Jednou z podmínek pro vyplacení dotace je doložení projektové dokumentace. S vypracováním projektů retenčních nádrží v rámci dotačního programu Dešťovka máme v Zakra bohaté zkušenosti. Neváhejte nás proto kontaktovat a využít první konzultaci zdarma.

Nezávazně nás kontaktujte