Domovní čistírna odpadních vod (neboli ČOV) slouží jako alternativa k běžné kanalizační síti, která nemusí být dostupná ve všech obcích. Jedná se o plastové zařízení umístěné na pozemku u daného objektu, který má obsluhovat například rodinný dům, ubytovací zařízení, chatu či chalupu.
Domovní čistička vás zbaví starostí s chybějící kanalizací. Odpadní vody přečistí a vy je následně můžete využít třeba k zálivce zahrady.
Většina domovních čistíren se skládá ze tří komor, přičemž v každé z nich probíhá odlišný čistící proces. Zatímco v usazovací komoře dochází k mechanickému odstraňování pevných látek na základě jejich velikosti, v aktivační komoře se nacházejí bakterie, které za přístupu vzduchu rozkládají organické látky.
Odpadní vody se v domovní ČOV čistí pomocí mechanicko-biologických procesů, které ji zbaví až 97 % nečistot.
Přečištěná voda nakonec vtéká do dosazovací komory, odkud odchází buď do kanalizace (neukončené centrální čistírnou odpadních vod), do blízkého vodního toku (rybník, potok), nebo se likviduje vsakem přímo na pozemku. Stále oblíbenějším řešením je využívání přečištěné vody k zálivce zahrady, k čemuž je zapotřebí pořídit retenční nádrž.
Domácí čistírna je dle zákona považována za vodní dílo, proto k její stavbě a k nakládání s odpadní vodou potřebujete nejprve získat úřední povolení. A to vám úřady vydají pouze na základě vypracované projektové dokumentace.
Tip: Přečtěte si, jak získat povolení domovní ČOV krok za krokem. Nebo nás rovnou kontaktujte – nabízíme konzultace zdarma, vypracování projektu a získání povolení. Vše s námi vyřídíte rychle, snadno a za rozumnou cenu.
Zůstává ale otázka – vyplatí se pořizovat domovní čističku odpadních vod na chatu? V minulosti jste se možná setkali s kategorickou odpovědí: Ne, čistička se na chatu nehodí! Ovšem technologický pokrok v posledních letech toto pravidlo značně naboural. Mnohé domácí ČOV totiž dnes už disponují tzv. chytrými jednotkami. Ty dokážou řídit přísun kalu i v době vaší nepřítomnosti v objektu, a zabránit tak "smrti" bakterií v čistírně.
I zde však záleží především na tom, jak často chatu (případně chalupu či jiné rekreační zařízení) využíváte.
Hodí se čistička odpadních vod na chatu nebo na chalupu? To záleží především na tom, jak často na chatu či chalupu jezdíte.
Jak jsme zmínili, domovní ČOV využívá k přečištění odpadních vod bakterie, které ale ke svému životu potřebují neustálý přísun potravy (tj. odpadních vod). Zatímco s vaší 14denní nepřítomností si čistírna poradí, opakovaná delší pauza povede k jejich vymření a vám nezbyde nic jiného, než celé čistící zařízení restartovat. Ani chytré řídicí jednotky si neporadí v případě, že na chalupu vyrážíte jednou za měsíc a v zimě vůbec.
Umístění čističky odpadních vod na chatu nemusíte zcela zavrhovat v případě, že se zde rekreujete každý víkend s výjimkou zimních měsíců. Na tuto dobu lze čističku takzvaně zazimovat. Na jaře ji pak opětovně aktivujete pomocí startovních bakterií a znovu ji můžete začít využívat. Praktické, že?
Pojďme si shrnout, kdy dává instalace domovní čistírny odpadních vod smysl i v případě rekreačních objektů:
Svoji chatu/chalupu navštěvujete pravidelně po celý rok
Vaše nepřítomnost na chatě/chalupě nebývá nikdy delší než 2 měsíce
Chatu navštěvuje přibližně stejné množství osob
Existuje možnost, že se na chatu/chalupu přestěhujete natrvalo
Pokud jste podle kladných odpovědí na otázky výše dospěli k závěru, že domovní ČOV je pro váš rekreační objekt vhodné řešení, zbývá to nejdůležitější: vybrat tu správnou čistírnu.
Dle našich zkušeností jsou ideálními čistírnami k rekreačním objektům tyto domovní ČOV:
Domácí čističky Aquatec ve variantě Plus a Control
Topas S od Topol Water
Čističky Aquatec na chataře myslí. Tato zařízení fungující na klasickém principu mechanicko-biologického čištění se ve variantách Plus a Control dodávají s chytrou řídicí jednotkou. Ta disponuje už předem naprogramovaným režimem "Chata", který zpomaluje dávkování existujícího kalu a podstatně tak prodlužuje životnost bakterií v čistírně i v období, kdy na chatě nikdo není.
Pokud chcete mít s čistírnou skutečně minimum starostí, doporučujeme variantu Control. Sama automaticky pozná, že v objektu nikdo není, a přepne se do "chatového" režimu.
Naopak varianta Standard čistírny Aquatec se k použití na chatách nehodí. Neumožňuje totiž regulovat přísun kalu.
Varianta | Vhodnost na chatu a chalupu | Způsob regulace programů |
---|---|---|
Standard | Ne | - |
Plus | Ano | Ruční (mechanický) |
Control | Ano | Automatický |
Pokud vás lákají domovní ČOV s pokročilou technologií SBR (jedná se o tzv. sekvenční čištění, které probíhá ve speciální nádrži v rámci jednoho cyklu), pak i pro vás máme variantu: čistírnu Topas S od Aquatec.
Tato moderní domovní ČOV má variabilní nátok, takže ji oceníte i v případě, že na chatě nemáte ideální terénní podmínky. Dalším plusem je odvodňovací box, kam lze kumulovat přebytečný kal – díky tomu vám odpadají starosti s jeho vývozem. Samozřejmostí je pak chytrá řídicí jednotka s režimem "Chata", kterou lze navíc ovládat skrz mobilní aplikaci.
Tip: Přečtěte si naše kompletní srovnání domovních čistíren odpadních vod v roce 2023.
Jak už jsme řekli, domovní čistička si celkem bez problému poradí i s několik týdnů trvajícím výpadkem provozu. U rodinného domu nebo hojně využívané chaty tak instalace ČOV není problém. Ten nastává u chat, kam se se jezdí nepravidelně, nárazově a v různorodém počtu osob.
Proč je to problém? Když dmychadlo přestává do čistírny vhánet vzduch, bakterie nemají dostatek "potravy". Bakterie zodpovědné za čištění tak umírají, kal zahnívá a ČOV přestává správně fungovat. Řešením je reaktivace ČOV pomocí nových bakterií. Takový styl provozu vám však přinese jen starosti – budete muset neustále kontrolovat, zda čistírna dobře funguje, a v opačném případě dokupovat nové bakterie.
Proto se instalaci ČOV ke svému rekreačnímu objektu vyhněte, pokud:
Na chatu jezdíte sami nebo ji pravidelně navštěvuje pouze jediná osoba
Rekreační objekt v zimě nevyužíváte po dobu 3 a více měsíců
Chatu využíváte velmi nepravidelně (různá frekvence, různý počet osob)
Na chatu jezdíte jen přes léto
Co ale dělat, jestliže na chatě či chalupě pobýváte pouze nárazově? Asi už tušíte, že v takovém případě by vám čistička odpadních vod akorát přidělávala starosti. Na výběr tak máte z následujících variant.
Připojení ke kanalizační sítí představuje nejjednodušší řešení likvidace odpadních vod. Pokud se vám nabízí možnost vybudovat kanalizační přípojku, většinou není třeba uvažovat o jiné alternativě.
Samozřejmě to má své háčky: v obci musí být tato inženýrská síť zbudovaná a musí být možné se k ní připojit. Tyto informace ověříte na místním stavebním úřadě nebo elektronicky pomocí tzv. vyjádření k existenci sítí.
Tip: Sepsali jsme pro vás návod, jak zřídit přípojku odpadu a vody.
Kanalizační přípojka je nejjednodušší způsob, jak likvidovat odpadní vody z vaší nemovitosti.
Bezodtoká jímka (nebo také lidově žumpa) je stále k vidění u starších nemovitostí. Jestliže svou chatu či chalupu využíváte skutečně sporadicky, dá se uvažovat i o této variantě. V opačném případě by vás vývoz jímky stál zbytečné peníze.
Splašky z jímky musí totiž jednou za čas vyvážet fekální vůz. Cena jednoho vývozu se pohybuje okolo 2000 Kč. Pokud na chatě strávíte hodně času, vaříte, perete a sprchujete se, pak vězte, že budete fekální vůz volat opravdu často. Jímka proto není ekonomické ani ekologické řešení a skutečně se hodí pouze pro sporadicky využívané objekty.
Tříkomorový septik představuje moderní alternativu jímky. Jedná se o nádrž, do které natékají odpadní vody a kde dochází k jejich mechanickému čištění. Jestliže si za septik pořídíte také filtr (biologický nebo pískový), nemusíte se starat o vývoz odpadních vod – filtr je totiž zbaví nečistot natolik účinně, že je můžete nechat zasakovat přímo na svém pozemku.
Tradičně je tříkomorový septik bezodtoký, ale může být doplněn o filtr, díky kterému je možné vody vsakovat přímo na pozemku a vám tak odpadá povinnost obsah septiku vyvážet.
Hlavní výhodou septiku je, že funguje bez spotřeby elektřiny a hravě si poradí i s nepravidelným provozem. Právě to z něj dělá ideální řešení likvidace odpadních vod u rekreačních zařízení, jako je chata nebo chalupa.
A jak si tříkomorový septik pořídit? Stejně jako v případě domovní ČOV, i kvůli umístění septiku na svůj pozemek budete potřebovat projektanta a následně získat úřední povolení, s čímž vám rádi pomůžeme.
Už víte, jak vyřešíte likvidaci odpadních vod na vaší chatě? Ať už se rozhodnete pro domovní čističku, nebo pro tříkomorový septik, rádi vám poradíme s konkrétním výběrem a zařídíme pro vás jak projekt, tak povolení.
Čeká vás v dohledné době zřizování vodovodní přípojky a napojení domácnosti na vodovodní řad? Zjistěte, z jakých položek se skládá cena vodovodní přípojky a kolik za ni ve výsledku zaplatíte.
Publikováno: 01. 02. 2021Potřebujete realizovat vodovodní či kanalizační přípojku? Pak se neobejdete bez zjištění, kde vedou v okolí vašeho pozemku inženýrské sítě. Odborně řečeno, potřebujete takzvané vyjádření k existenci sítí. Pojďme se podívat, co to je, kde jej získat a proč je tak důležité.
Publikováno: 27. 07. 2023Plechové sudy přistavené pod okap jsou na českých zahradách evergreenem. Nejsou ale zdaleka jediným způsobem, jak akumulovat srážkovou vodu a dále s ní nakládat. Pojďme se podívat, jaké nádrže a nádoby na dešťovou vodu známe, k čemu slouží a zda se na jejich pořízení vztahuje dotace.
Publikováno: 17. 07. 2022