Hodí se čistička odpadních vod na chatu?

Publikováno: 01. 02. 2021 6 minut čtení
domácí čov pro rodinný dům
Domovní čistírna účinně zbavuje odpadní vody až 97 % nečistot, což z ní dělá oblíbenou alternativu kanalizační přípojky u rodinných domů. Hodí se ale čistička odpadních vod na chatu? A pokud ne, jaké další možnosti se vám nabízí?

Co je čistička odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod (neboli ČOV) slouží jako alternativa k běžné kanalizační síti, která nemusí být dostupná ve všech obcích. Jedná se o plastové zařízení umístěné na pozemku u daného objektu, který má obsluhovat – například rodinný dům, ubytovací zařízení, chatu či chalupu. 

čistička odpadních vod na chatuDomovní čistička vás zbaví starostí s chybějící kanalizací. Odpadní vody přečistí a vy je následně můžete využít třeba k zálivce zahrady.

Jak funguje čistička odpadních vod

Většina domovních čistíren se skládá ze tří komor, přičemž v každé z nich probíhá odlišný čistící proces. Zatímco v usazovací komoře dochází k mechanickému odstraňování pevných látek na základě jejich velikosti, v aktivační komoře se nachází bakterie, které za přístupu vzduchu rozkládají organické látky. 

Odpadní vody se v domovní ČOV čistí pomocí mechanicko-biologických procesů, které ji zbaví až 97 % nečistot.  

Přečištěná voda nakonec vtéká do dosazovací komory, odkud odchází buď do kanalizace (neukončené centrální čistírnou odpadních vod), do blízkého vodního toku (rybník, potok), nebo se likviduje vsakem přímo na pozemku. Stále oblíbenějším řešením je využívání přečištěné vody k zálivce zahrady, k čemuž je zapotřebí pořídit retenční nádrž.

Jak si pořídit domovní ČOV

Domácí čistírna je dle zákona považována za vodní dílo, proto k její stavbě a k nakládání s odpadní vodou potřebujete nejprve získat úřední povolení. A to vám úřady vydají pouze na základě vypracované projektové dokumentace.  

TIP: Přečtěte si, jak získat povolení domovní ČOV krok za krokem. Nebo nás rovnou kontaktujte – nabízíme konzultace zdarma, vypracování projektu a získání povolení. Vše s námi vyřídíte rychle, snadno a za rozumnou cenu. 

Hodí se čistička odpadních vod na chatu? 

Zůstává ale otázka – vyplatí se pořizovat domovní čističku odpadních vod na chatu? Záleží především na tom, jak často chatu (případně chalupu či jiné rekreační zařízení) využíváte. 

Hodí se čistička odpadních vod na chatu nebo na chalupu? To záleží především na tom, jak často na chatu či chalupu jezdíte.

Jak jsme zmínili, domovní ČOV využívá k přečištění odpadních vod bakterie, které ale ke svému životu potřebují neustálý přísun potravy (odpadních vod). Zatímco s vaší 14denní nepřítomností si poradí, delší pauza povede k jejich vymření a vám nezbyde nic jiného, než celé čistící zařízení restartovat. 

Umístění čističky odpadních vod na chatu nemusíte zcela zavrhovat v případě, že se zde rekreujete každý víkend s výjimkou zimních měsíců. Na tuto dobu lze čističku takzvaně zazimovat. Na jaře ji pak opětovně aktivujete pomocí startovních bakterií a znovu ji můžete začít využívat. 

Další možnosti likvidace odpadu na chatě

Co ale dělat, jestliže na chatě či chalupě pobýváte pouze nárazově? Asi už tušíte, že v takovém případě by vám čistička odpadních vod akorát přidělávala starosti. Na výběr tak máte z následujících variant.

Kanalizační přípojka 

Připojení ke kanalizační sítí představuje nejjednodušší řešení likvidace odpadních vod. Pokud se vám nabízí možnost vybudovat kanalizační přípojku, většinou není třeba uvažovat o jiné alternativě. 

kanalizační přípojkyKanalizační přípojka je nejjednodušší způsob, jak likvidovat odpadní vody z vaší nemovitosti.

Jímka 

Bezodtoká jímka (nebo také lidové žumpa) je stále k vidění u starších nemovitostí. Jestliže svou chatu či chalupu využíváte skutečně sporadicky, dá se uvažovat i o této variantě. V opačném případě by vás vývoz jímky stál zbytečné peníze. 

Septik

Tříkomorový septik představuje moderní alternativu jímky. Jedná se o nádrž, do které natékají odpadní vody a kde dochází k jejich mechanickému čištění. Jestliže si za septik pořídíte také filtr (biologický nebo pískový), nemusíte se starat o vývoz odpadních vod – filtr je totiž zbaví nečistot natolik účinně, že je můžete nechat zasakovat přímo na svém pozemku. 

Tradičně je tříkomorový septik bezodtoký, ale může být doplněn o filtr, díky kterému je možné vody vsakovat přímo na pozemku a vám tak odpadá povinnost obsah septiku vyvážet.

Hlavní výhodou septiku je, že funguje bez spotřeby elektřiny a hravě si poradí i s nepravidelným provozem. Právě to z něj dělá ideální řešení likvidace odpadních vod u rekreačních zařízení, jako je chata nebo chalupa. 

A jak si tříkomorový septik pořídit? Stejně jako v případě domovní ČOV, i kvůli umístění septiku na svůj pozemek budete potřebovat najít projektanta a následně získat úřední povolení, s čímž vám rádi pomůžeme. 

Shrnutí 

Už víte, jak vyřešíte likvidaci odpadních vod na vaší chatě? Ať se rozhodnete pro domovní čističku, nebo pro tříkomorový septik, rádi vám poradíme s konkrétním výběrem a zařídíme pro vás jak projekt, tak povolení. 

Nezávazně nás kontaktujte