Domovní čistírna odpadních vod (neboli ČOV) slouží jako alternativa k běžné kanalizační síti, která nemusí být dostupná ve všech obcích. Jedná se o plastové zařízení umístěné na pozemku u daného objektu, který má obsluhovat – například rodinný dům, ubytovací zařízení, chatu či chalupu.
Domovní čistička vás zbaví starostí s chybějící kanalizací. Odpadní vody přečistí a vy je následně můžete využít třeba k zálivce zahrady.
Většina domovních čistíren se skládá ze tří komor, přičemž v každé z nich probíhá odlišný čistící proces. Zatímco v usazovací komoře dochází k mechanickému odstraňování pevných látek na základě jejich velikosti, v aktivační komoře se nachází bakterie, které za přístupu vzduchu rozkládají organické látky.
Odpadní vody se v domovní ČOV čistí pomocí mechanicko-biologických procesů, které ji zbaví až 97 % nečistot.
Přečištěná voda nakonec vtéká do dosazovací komory, odkud odchází buď do kanalizace (neukončené centrální čistírnou odpadních vod), do blízkého vodního toku (rybník, potok), nebo se likviduje vsakem přímo na pozemku. Stále oblíbenějším řešením je využívání přečištěné vody k zálivce zahrady, k čemuž je zapotřebí pořídit retenční nádrž.
Domácí čistírna je dle zákona považována za vodní dílo, proto k její stavbě a k nakládání s odpadní vodou potřebujete nejprve získat úřední povolení. A to vám úřady vydají pouze na základě vypracované projektové dokumentace.
TIP: Přečtěte si, jak získat povolení domovní ČOV krok za krokem. Nebo nás rovnou kontaktujte – nabízíme konzultace zdarma, vypracování projektu a získání povolení. Vše s námi vyřídíte rychle, snadno a za rozumnou cenu.
Zůstává ale otázka – vyplatí se pořizovat domovní čističku odpadních vod na chatu? Záleží především na tom, jak často chatu (případně chalupu či jiné rekreační zařízení) využíváte.
Hodí se čistička odpadních vod na chatu nebo na chalupu? To záleží především na tom, jak často na chatu či chalupu jezdíte.
Jak jsme zmínili, domovní ČOV využívá k přečištění odpadních vod bakterie, které ale ke svému životu potřebují neustálý přísun potravy (odpadních vod). Zatímco s vaší 14denní nepřítomností si poradí, delší pauza povede k jejich vymření a vám nezbyde nic jiného, než celé čistící zařízení restartovat.
Umístění čističky odpadních vod na chatu nemusíte zcela zavrhovat v případě, že se zde rekreujete každý víkend s výjimkou zimních měsíců. Na tuto dobu lze čističku takzvaně zazimovat. Na jaře ji pak opětovně aktivujete pomocí startovních bakterií a znovu ji můžete začít využívat.
Co ale dělat, jestliže na chatě či chalupě pobýváte pouze nárazově? Asi už tušíte, že v takovém případě by vám čistička odpadních vod akorát přidělávala starosti. Na výběr tak máte z následujících variant.
Připojení ke kanalizační sítí představuje nejjednodušší řešení likvidace odpadních vod. Pokud se vám nabízí možnost vybudovat kanalizační přípojku, většinou není třeba uvažovat o jiné alternativě.
Kanalizační přípojka je nejjednodušší způsob, jak likvidovat odpadní vody z vaší nemovitosti.
Bezodtoká jímka (nebo také lidové žumpa) je stále k vidění u starších nemovitostí. Jestliže svou chatu či chalupu využíváte skutečně sporadicky, dá se uvažovat i o této variantě. V opačném případě by vás vývoz jímky stál zbytečné peníze.
Tříkomorový septik představuje moderní alternativu jímky. Jedná se o nádrž, do které natékají odpadní vody a kde dochází k jejich mechanickému čištění. Jestliže si za septik pořídíte také filtr (biologický nebo pískový), nemusíte se starat o vývoz odpadních vod – filtr je totiž zbaví nečistot natolik účinně, že je můžete nechat zasakovat přímo na svém pozemku.
Tradičně je tříkomorový septik bezodtoký, ale může být doplněn o filtr, díky kterému je možné vody vsakovat přímo na pozemku a vám tak odpadá povinnost obsah septiku vyvážet.
Hlavní výhodou septiku je, že funguje bez spotřeby elektřiny a hravě si poradí i s nepravidelným provozem. Právě to z něj dělá ideální řešení likvidace odpadních vod u rekreačních zařízení, jako je chata nebo chalupa.
A jak si tříkomorový septik pořídit? Stejně jako v případě domovní ČOV, i kvůli umístění septiku na svůj pozemek budete potřebovat najít projektanta a následně získat úřední povolení, s čímž vám rádi pomůžeme.
Už víte, jak vyřešíte likvidaci odpadních vod na vaší chatě? Ať se rozhodnete pro domovní čističku, nebo pro tříkomorový septik, rádi vám poradíme s konkrétním výběrem a zařídíme pro vás jak projekt, tak povolení.
Realizace domovní čistírny odpadních vod (ČOV) je běh na dlouhou trať. Musíte si vybrat tu správnou čističku, oslovit projektanta, získat všechna potřebná povolení a nakonec čistírnu na svém pozemku postavit. Služba domovní ČOV na klíč má za cíl celý proces podstatně zjednodušit, ušetřit vám čas a starosti. Kolik vás ale to bude stát v porovnání s realizací svépomocí?
Publikováno: 05. 04. 2021Přívod vody do domu patří mezi první otázky, které je nutné vyřešit, ať už dům stavíte, nebo zatím pouze kupujete pozemek. Jakými způsoby lze nemovitost zásobovat vodou a co to obnáší? V dnešním článku přívod vody do domu zevrubně probereme.
Publikováno: 21. 12. 2022Jímka na vyvážení je tradičním způsobem likvidace odpadních vod, který však v dnešní době nedává ekonomický smysl. Celou situaci navíc komplikuje nový zákon o žumpách. Jak si spočítat, zda se vám jímka vyplatí? A kdy je nejvyšší čas investovat do tříkomorového septiku nebo domovní čistírny?
Publikováno: 07. 11. 2021