Domovní ČOV na klíč šetří váš čas a starosti

Publikováno: 05. 04. 2021 8 minut čtení
tapety-9-1024x727.png
Realizace domovní čistírny odpadních vod (ČOV) je běh na dlouhou trať. Musíte si vybrat tu správnou čističku, oslovit projektanta, získat všechna potřebná povolení a nakonec čistírnu na svém pozemku postavit. Služba domovní ČOV na klíč má za cíl celý proces podstatně zjednodušit, ušetřit vám čas a starosti. Kolik vás ale to bude stát v porovnání s realizací svépomocí?

Co je domovní ČOV na klíč

Domovní čistírnu odpadních vod neboli ČOV lze realizovat dvěma způsoby – buď svépomocí, nebo takzvaně na klíč. Většina majitelů rodinných domů volí první variantu, ačkoliv je pro ně časově i administrativně mnohem náročnější. 

Do hry proto vstupuje stále oblíbenější služba domovní ČOV na klíč. Vy si v takovém případě pouze vyberete čistící zařízení, o vše ostatní se postará zprostředkovatel služby. Ten za vás vyřídí nejen veškerou administrativu (projekt a povolení ČOV), ale i stavbu, zapojení a kolaudaci čističky.

Výhody služby domovní ČOV na klíč

Hlavní výhodou služby na klíč jsou ušetřené starosti a čas, který byste jinak trávili na úřadech sháněním posudků, stanovisek, vyjádření a povolení. To oceníte především v situaci, kdy čističku odpadních vod povolujete společně se stavbou domu, se kterou se i tak pojí značná byrokracie. 

domovní čov na klíčDomovní ČOV na klíč šetří váš čas i starosti. Dodavatel služby za vás vyřeší vše od nákupu čistírny přes získání povolení až po finální stavbu a zapojení ČOV.

Určitou výhodu lze spatřovat i v tom, že realizaci domovní čističky odpadních vod má od začátku až do konce na starosti jedna společnost. Případné reklamace tak můžete adresovat jedné konkrétní osobě, se kterou jste v průběhu realizace jednali. 

Čistička odpadních vod na klíč je služba, která zahrnuje vše od projektové dokumentace a hydrogeologického posudku, až po stavbu čistírny a její kolaudaci.

Nevýhody služby domovní ČOV na klíč

Největší nevýhodu představuje bezesporu vyšší cena v porovnání s realizací svépomocí. Vzhledem k tomu, že celý proces realizace domácí čistírny sestává z relativně nesourodých činností, jako je projekt, vyřízení povolení, výkopové práce a instalace ČOV, ztrácíte možnost vyjednat si lepší cenu na dílčích dodávkách. Při koupi domovní čistírny odpadních vod na klíč vám nezbývá nic jiného, než akceptovat stanovenou cenu.

Nevýhodou je také omezený výběr dodavatelů této služby. Ne každý výrobce, potažmo prodejce, vám dokáže nabídnout kompletní realizaci čistírny na klíč. Konkurence v tomto oboru proto není nijak vysoká, což opět přispívá k vyšším cenám, které si dodavatelé stanovují. 

Realizace na klíč se může zkomplikovat také v případě, že chcete přečištěnou vodu akumulovat v retenční nádrži, na jejíž pořízení byste rádi využili dotaci – takzvanou Dešťovku. Narazit totiž můžete na to, že služba na klíč tuto položku vůbec nezahrnuje a vám pak stejně nezbyde nic jiného, než sami poptat dalšího zprostředkovatele, který vám dotaci zařídí. 

domovní čistírna odpadních vodZatímco čas a starosti vám domovní ČOV na klíč zajisté ušetří, o penězích se to samé říci nedá. V případě, že se rozhodnete realizovat čistírnu svépomocí, můžete ušetřit až polovinu nákladů.

Kdy se do ČOV na klíč nevyplatí investovat?

Z vlastní zkušenosti víme, že se můžete nacházet v situaci, kdy pro vás čistička odpadních vod na klíč není ideálním řešením. A to například v momentě, kdy již máte na pozemku vybudovanou infrastrukturu pro odpadní vody. Co si pod tím představit? Naši klienti se často rozhodnou přebudovat starý a již nevyhovující septik na domácí čističku odpadních vod, což zcela jistě zvládnou svépomocí, aniž by kvůli tomu bylo nutné oslovovat dodavatele služby na klíč.

Srovnání cen: domovní ČOV na klíč vs. ČOV svépomocí

Porovnat cenu obou způsobů realizace čistírny odpadních vod není nic jednoduchého. Do hry totiž vstupuje velké množství proměnných, které cenu ovlivňují. Přesto jsme se pokusili dát dohromady alespoň orientační ceníky, které vám mohou pomoci při vašem rozhodování.

cena domovní čov na klíčFinální cena realizace ČOV – ať už na klíč, nebo svépomocí – se nedá jednoznačně stanovit. Roli zde hraje celá řada faktorů, jako je typ čistírny nebo cena dopravy.

Cena domovní ČOV na klíč

Služba domácí čističky odpadních vod na klíč většinou zahrnuje následující položky:  

Kompletní cenu domovní čistírny na klíč zpravidla na internetových stránkách dodavatelů této služby nenajdete, a to z jednoho prostého důvodu – ovlivňuje ji totiž příliš velké množství proměnných. Největší vliv na konečnou sumu, kterou zaplatíte, má typ domácí čistírny odpadních vod a doprava čistícího zařízení na váš pozemek. 

Pro vaši představu se s vámi podělíme o ukázkové nacenění služby domovní ČOV na klíč, které nám zaslal jeden z našich klientů. Připomínáme, že výsledná cena je ovlivněna jak konkrétním typem domácí čistírny, tak dopravným, které se každá firma účtuje dle svého uvážení.   

Položka

Cena (bez DPH)

ČOV

37 000,-

Akumulační nádrž

9 200,-

Propojovací armatury

8 741,-

Zemní práce a dovoz stroje

39 827,-

Odvoz přebytečné zeminy

12 000,-

Práce instalatérské, zednické a elektro

57 600,-

Betonová směs včetně dovozu

7 800,-

Celková cena

172 168,-

Cena realizace ČOV svépomocí

Varianta, kterou volí většina našich klientů, je realizace čističky odpadních vod svépomocí. To znamená, že si od výrobce nechají zaslat vybranou čističku, od projektanta vypracovat projekt domovní ČOV, sami (nebo opět prostřednictvím projektanta) si vyřídí všechna potřebná povolení a nakonec si na svůj pozemek pozvou stavební firmu, která se zhostí stavby ČOV. Pokud si povolení čistírny, její montáž a instalaci obstarají sami, dokážou snížit celkové náklady až o polovinu oproti řešení na klíč.

Při realizaci domácí čistírny odpadních vod svépomocí si zájemce o čistírnu zajišťuje veškeré služby zvlášť. Musí oslovit projektanta, hydrogeologa (pokud je třeba), vyběhat si potřebná povolení na úřadech a nakonec si najmout stavební firmu nebo se instalace ČOV zhostit sám.

Na kolik vás může vyjít realizace ČOV svépomocí? Pro vaši představu jsme vytvořili orientační ceník, který opět výrazně ovlivňuje typ zvoleného čistícího zařízení a vzdálenost pozemku, na který je čistírna dopravovaná. 

Položka

Cena (bez DPH)

ČOV

37 000,-

Doprava

2 000,-

Projekt ČOV

10 990,-

Povolení ČOV svépomocí

1 000,-

Stavba a instalace svépomocí

14 000,-

Celková cena

64 990,-

Kdo nabízí domácí čističku odpadních vod na klíč

Realizaci čistírny na klíč nabízí hned několik společností, z nichž můžeme vřele doporučit společnost Hellstein a Sineko. Jedná se o zavedené firmy, které na trhu působí dlouhé roky. Jediným rozdílem je, že zatímco společnost Hellstein je přímo výrobcem stejnojmenných domovních čistíren (a na klíč tedy musíte řešit právě jejich výrobek), Sineko se specializuje na prodej čistíren značky Envi-Pur Biocleaner.

čov na klíčHellstein, Sineko a nově i Zakra – tři společnosti, které nabízí službu domovní ČOV na klíč

Domovní ČOV na klíč od Zakry

Nově vám s realizací domácí čističky odpadních vod na klíč pomůžeme i my. Budeme vás doprovázet od samého začátku – poradíme vám s výběrem domovní čistírny odpadních vod, jejím umístěním a instalací. Vezmeme si na starost projekt domácí ČOV a pokud chcete, oběháme za vás úřady a získáme povolení ke stavbě. Jestliže chcete veškeré starosti s realizací čistírny nechat na nás, poptejte službu domovní ČOV na klíč.

 

Stále váháte? Využijte služby inženýringu

Pokud stále váháte, máte ještě třetí možnost – našim klientům nabízíme služby takzvaného inženýringu. Co přesně to znamená? Že se postaráme o projekt domovní ČOV a následně o získání povolení k její stavbě. O tu už se následně postaráte sami, buď svépomocí, nebo objednáním stavební firmy. 

Shrnutí – Vyplatí se domovní ČOV na klíč?

Jak to tedy je? Vyplatí se investovat do služby domovní čistírny na klíč, nebo raději zvolíte levnější variantu a čistírnu si obstaráte svépomocí? Finální rozhodnutí záleží především na tom, čeho si považujete víc – chcete ušetřit čas a starosti (pak volte domovní ČOV na klíč), nebo peníze (pak je jasnou volbou realizace ČOV svépomocí)? 

Pokud si přesto nejste jistí, využijte konzultaci zdarma. Společně najdeme nejlepší řešení pro vaší situace. 

Nezávazně nás kontaktujte