Pokuta za vypuštění odpadních vod: Kdy vám hrozí a jak se jí vyhnout?

Publikováno: 28. 03. 2025 9 minut čtení
1.png
Vypouštění odpadních vod – ať už z domovní ČOV, septiku, nebo jímky – úřady pečlivě sledují. Kdy vám hrozí za žumpu, septik nebo ČOV pokuta? Poradíme vám, na co si dát pozor a čeho se rozhodně vyvarovat.

Likvidace odpadních vod z domácnosti není jen tak – splašky obsahující fekálie a další nebezpečné látky by v určitých případech mohly ohrozit životní prostředí i lidské zdraví. Zákony se v tomto ohledu zpřísňují a mnohé praktiky, které byly v minulosti běžné, už jsou dnes daleko za hranou zákona.

V článku se dozvíte:

  • 5 situací, při nichž vám hrozí pokuta za vypouštění odpadních vod

  • Jak pokuty vymezuje zákon

  • Jak vypouštět odpadní vody podle zákona

  • Co vědět, když využíváte septik s filtrem nebo domovní ČOV

  • Co dělat, když zákony porušuje soused?

  • Shrnutí aneb co si z článku odnést

Pět situací, při nichž vám hrozí pokuta za vypouštění odpadních vod

Pojďme si představit nejčastější situace, při nichž vám hrozí pokuta za vypouštění odpadních vod. Vycházíme z našich bohatých zkušeností v roli autorizovaných vodohospodářů.

1. Máte jímku, ale nejste schopni doložit její vyvážení

Jímky neboli žumpy jsou už dnes zastaralým způsobem, jak nahradit kanalizační přípojku. Protože se v podstatě jedná o jámu, kde se shromažďují splašky bez jakéhokoliv přečištění, vyžadují úřady po majitelích jímek především pravidelné vyvážení.

Tip: Jak se od sebe liší žumpa, septik a domovní ČOV? A co je pro vaše účely nejvhodnější?

Dle zákona platného od ledna 2021 je nutné doklady o vyvážení zakládat až dva roky zpětně a v případě vyžádání je úřadům předložit. Pokud tak neučiníte (tj. zanedbáte pravidelné vyvážení), hrozí vám pokuta až 100 tisíc korun v případě právnických osob. U fyzických osob je to 20 tisíc korun.

Jak se pokutě vyhnout? Pravidelně jímku vyvážejte a doklady o vývozu pečlivě uschovejte pro případnou kontrolu.

2. Váš septik nebo jímka jsou děravé

Děravý septik nebo jímku poznáte jednoduše – není potřeba je vyvážet tak často, jak vyplývá ze základní matematiky. Jedna osoba totiž denně vyprodukuje 100–150 litrů odpadní vody. Pokud například trávíte na chalupě určitý počet dní a víte, jaký je objem jímky, snadno si spočítáte, kdy bude potřeba objednat fekální vůz a jímku vyprázdnit. Pokud se jímka podezřele dlouho ne a ne naplnit, je jasné, že někde protéká.

To je samozřejmě problém – splašky se tím pádem dostávají do životního prostředí, konkrétně do podzemních vod. Zákon takové počínání považuje za nepovolené vypouštění odpadních vod do vod podzemních a opět uděluje pokutu.

Jak se pokutě vyhnout? Sledujte stav žumpy i septiku a při podezření na problém zavolejte odborníka. Pravidelně svůj septik či žumpu vyvážejte – stačí objednat fekální vůz.

3. Septik či jímku vyléváte na zahradu nebo splašky hnojíte

Jak vyplývá z předchozích odstavců, obsah septiku ani žumpy do životního prostředí nepatří – respektive je nejprve nutné jej předčistit. To platí i pro vaši vlastní zahradu, stejně jako pro jakýkoliv jiný pozemek (není tedy řešení splašky vylít jinam). Obsahem septiku nebo žumpy tudíž nelze hnojit (praxe častá v minulých dobách) ani jinak jej likvidovat vsakem – ať už na vlastní zahradě či kdekoliv jinde. Opět tím ohrožujete životní prostředí a pokud jsou v okolí studny, pak i lidské zdraví.

Jak se pokutě vyhnout? Obsah žumpy či septiku je třeba vyvézt pomocí fekálního vozu.

4. Septik či jímku vypouštíte do potoka

Opět se jedná o poměrně častý jev – mnozí takto posílají splašky „po vodě“. Samozřejmě ani tento způsob likvidace není zákonem povolený a hrozí za něj pokuta.

Jak se pokutě vyhnout? I v tomto případě je obsah žumpy či septiku potřeba jednoduše vyvézt pomocí fekálního vozu a doklady o vývozu uschovat.

5. Jste načerno připojení ke kanalizaci

Pozor, i vypouštění do kanalizace vám může vysloužit pokutu – a to v případě, že jste se ke kanalizační síti připojili načerno. V praxi jsme se s takovými případy setkali – mnohdy přišli majitelé k problému jako slepí k houslím, neboť jej „podědili“ po předchozích vlastnících nemovitosti. Nicméně je dobré vědět, že ani tento způsob likvidace odpadních vod není zákonem povolen. Připojení ke kanalizaci je nutné provést legálně, se souhlasem správce kanalizační sítě.

Jak se pokutě vyhnout? Pokud jste problém „zakoupili“ s nemovitostí, vše potřebné zjistíte z projektové či technické dokumentace a kolaudačního rozhodnutí. Pokud dokumenty nemáte, obraťte se na místní úřad (stavební či vodoprávní).

Kanalizační přípojka musí být legální

Jak pokuty vymezuje zákon

Správnou likvidaci odpadních vod (a tedy i prohřešky při nedodržení) definuje vodní zákon, konkrétně §5. Ten stanoví, že odpadní vody by se měly primárně odvádět do kanalizace, případně vyčistit a odvést do vod podzemních či povrchových (to je případ domovní čistírny odpadních vod). Pokud ani jeden ze způsobů není technicky možný, přichází na řadu jímka.

Následné pokuty pak popisuje §116 téhož zákona. V tabulce rozvádíme konkrétní prohřešky a maximální výši pokuty pro právnické a fyzické osoby.

 

Co říká zákon

Typický prohřešek

Pokuta pro fyzickou osobu

Pokuta pro právnickou osobu

a) nedodrží rozhodnutí nebo opatření obecné povahy vydané za účelem úpravy, omezení nebo zákazu obecného nakládání s povrchovými vodami podle § 6 odst. 4,

Vypouštíte obsah žumpy rovnou do potoka či řeky

do výše 20 000 Kč

do výše 20 000 Kč

b) nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 bez povolení k nakládání s vodami,

Máte domovní ČOV a vypouštíte přečištěnou vodu do potoka či řeky bez povolení úřadů

do výše 100 000 Kč

do výše 500 000 Kč

k) nepředloží doklady o odvozu odpadních vod podle § 38 odst. 8,

Nevyvážíte žumpu / nemáte doklady o vývozu

do výše 20 000 Kč

do výše 100 000 Kč

 

Jak vypouštět odpadní vody podle zákona

Pokud se chcete potyčkám s úřady a následným pokutám bezpečně vyhnout, je třeba řídit se nastavenou hierarchií. To znamená:

  1. Odpadní vody je nutné vypouštět do kanalizace, pokud je k dispozici.

  2. Jestliže kanalizační přípojka v místě není, je preferovanou variantou předčištění (ČOV či septik s filtrem) a následné vypouštění do povrchových vod, případně vsakem.

  3. Pokud ani tato varianta není proveditelná, přichází v úvahu klasická žumpa. Tu je ovšem nutné pravidelně vyvážet a doklady o vývozu uchovávat až dva roky zpětně.

Domovní ČOV je optimální variantou, když chybí kanalizace

Co vědět, když využíváte septik s filtrem nebo domovní ČOV

Pokud ve vašem případě není možné vypouštět odpadní vody do kanalizace, je ideálním (tj. ekonomickým i ekologickým) řešením septik s filtrem (u rekreačních nemovitostí) nebo domovní ČOV (u trvalého bydlení nebo celoročně využívaných chat a chalup).

Tip: Přečtěte si, kdy je pro vaši chatu vhodným řešením ČOV, a kdy naopak septik s filtrem.

Protože jak septik, tak domovní ČOV jsou ze zákona vodními díly, budete k jejich realizaci potřebovat opět povolení ze strany úřadů. Z mnoha důvodů se rozhodně nevyplatí vodní díla stavět načerno.

Tip: Proč je legální ČOV jedinou správnou cestou? Vše jsme sepsali v tomto článku.

Povolení domovní ČOV či septiku vyžaduje v první řadě přípravu projektu. S tím vám rádi pomůžeme přímo v ZAKRA. Jsme koneckonců autorizovaní vodohospodářští inženýři a s realizací ČOV i septiků máme bohaté zkušenosti. V případě, že chcete přečištěné vody likvidovat vsakem, vám rádi pomůžeme také se získáním hydrogeologického posudku.

Pokud navíc nechcete obíhat úřady, uděláme to za vás! V rámci služby inženýringu se postaráme o povolení – a vy tak můžete věnovat čas něčemu, co vám dělá radost.

Máte o naše služby zájem? Nebo byste se chtěli doptat na víc detailů? Stačí vyplnit kontaktní formulář, a my se vám co nejdříve ozveme. Úvodní konzultace je navíc nezávazná a samozřejmě bezplatná.

Co dělat, když zákony porušuje soused?

Nyní, když víte, jak zákon nahlíží na likvidaci odpadních vod, možná jste si uvědomili, že váš soused pravidla obchází. Co s tím?

Podle tiskové mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecké můžete v takovém případě podat podnět na místní vodoprávní úřad. Zpravidla se jedná o obecní úřad s rozšířenou působností (jak říká § 106 vodního zákona). Pokud zjistíte nelegální vypouštění odpadních vod ze strany OSVČ nebo firmy, můžete se také obrátit na Českou inspekci životního prostředí.

Co si z článku odnést?

  • Jímky (žumpy) je nutné pravidelně vyvážet a doklady o vývozu uchovávat minimálně 2 roky.

  • Děravý septik nebo jímka znamená problém – splašky mohou prosakovat do podzemních vod. Za tuto situaci vám hrozí pokuta.

  • Obsah septiku nebo jímky nelze vylévat na zahradu, do potoka ani jím hnojit – i to je považováno za nepovolené vypouštění.

  • Načerno připojená kanalizace není řešením – potřebujete souhlas správce sítě a schválené napojení.

  • Zákon stanovuje hierarchii způsobů likvidace odpadních vod – nejpreferovanějším způsobem je kanalizace, následuje přečištění pomocí domovní ČOV či septiku. Akumulace v nepropustné jímce (žumpě) je poslední alternativou.

  • Septik s filtrem nebo domovní ČOV jsou legální, ekonomické a k přírodě šetrné alternativy kanalizace, ale i ty vyžadují povolení. S tím vám pomůže vodohospodářská projekční kancelář ZAKRA.


Autor článku: Mgr. Michal Kraus, obchodní ředitel Zakra s.r.o.

O nás: Naše vodohospodářská projekční kancelář za 7 let působení na českém trhu připravila víc než 4 tisíce úspěšných projektů a obsloužila tisíce spokojených zákazníků. Specializujeme se na domovní čističky odpadních vod, studny, septiky s filtrem, ale rádi vám pomůžeme i s dalšími vodohospodářskými stavbami.  

Máte k článku dotazy nebo připomínky? Ozvěte se nám.

E-mail: [email protected]

Tel.: +420 725 884 133


Užitečné odkazy:

Nezávazně nás kontaktujte

  • Vyberete službu
  • Lokalita