Studna je dle zákona považována za vodní dílo, k jehož stavbě a následnému používání potřebujete úřední povolení. Co ale dělat, pokud jste koupili nebo zdědili pozemek se starou studnou, k níž nemáte žádné dokumenty? Zákon i v tomto případě hovoří jasně – dokumenty buď seženete v archivu vodoprávního úřadu, nebo si je budete muset obstarat dodatečně.
Vodu ze studny vybudované před rokem 1955 lze používat i bez povolení. V případě kontroly je však třeba mít po ruce dokumenty potvrzující stáří studny. Může se jednat například o dochované mapové podklady, v nichž je studna zakreslena, kupní či darovací smlouvu, v níž je studna zmíněna, nebo svědecká výpověď souseda, který stavbu studny pamatuje.
Ke studni vybudované po roce 1955 musíte mít jednak stavební povolení, jednak povolení k nakládání s vodami. Výjimku představují nepoužívané a nefunkční studny, které slouží výhradně pro okrasu.
Jestliže jste studnu koupili nebo zdědili společně s pozemkem, avšak nedostali jste k ní žádné dokumenty, obraťte se na příslušný vodoprávní úřad. Nebude-li možné dokumenty dohledat, může vodoprávní úřad začít zjišťovat, zda studna nebyla vybudována na černo.
Prokáže-li vodoprávní úřad, že studna byla vybudována načerno (například na základě svědecké výpovědi souseda nebo znaleckým posudkem), může vám určit pokutu až 50 000 korun a nařídit odstranění stavby.
Avšak nebude-li tvrzení úřadu potvrzeno, je studna legální a úřad vás pouze vyzve, abyste doplnili příslušnou dokumentaci. To znamená obstarat si hydrogeologický posudek, zjednodušenou projektovou dokumentaci a zažádat o stavební povolení a povolení k odběru vody.
V rámci dodatečné legalizace studny bude potřeba obstarat nejprve hydrogeologický posudek, na jehož základě zpracuje autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb projektovou dokumentaci. S těmito dokumenty v ruce můžete zamířit nejprve na stavební úřad, který vydá územní rozhodnutí, a následně na vodoprávní úřad. Od něj obdržíte jak stavební povolení, tak povolení k odběru vody. Ovšem než povolení k odběru nabude platnosti, nesmíte vodu ze studny čerpat.
Stavební povolení vydává vodoprávní úřad na základě vyplněné žádosti, ke které je třeba přiložit ještě následující dokumenty:
Územní rozhodnutí vydané stavebním úřadem
Doklady o vlastnictví pozemku
Zjednodušenou projektovou dokumentaci stavby ve dvou vyhotoveních
Hydrogeologický posudek. Abychom vám usnadnili hledání kompetentního hydrogeologa, v Zakře jsme pro naše klienty připravili kompletní seznam hydrogeologů po celé ČR. Kontaktujte nás a my vám tento seznam poskytneme.
V některých případech bude úřad vyžadovat také oznámení o posouzení vlivů na životní prostředí
Povolení k odběru vody potřebujete bez ohledu na to, zda se studna nachází na pozemku u rodinného domu nebo u rekreačního zařízení, jako je chata či chalupa. Roli nehraje ani to, zda vodu čerpáte občas nebo pravidelně a zda se jedná o vodu užitkovou nebo pitnou.
Povolení vydává vodoprávní úřad, a to na základě formuláře “Žádost o povolení k odběru podzemních vod”. K tomuto formuláři následně přiložíte ještě další dokumenty, jako je:
Mapa, ve které je schematicky zakreslené umístění studny. Použít můžete jakoukoliv aktuální a čitelnou mapu (nejlépe v měřítku 1:50 000) dané lokality, do které vyznačíte umístění vaší studny.
Kopie katastrální mapy s vyznačením studny, kterou získáte na katastrálním úřadě.
Hydrogeologický posudek. Ve výjimečných případech ho vodoprávní úřad nemusí požadovat, vždy je ale lepší si ho nechat zhotovit.
Kopie stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí. Tyto dokumenty sháníte pouze v případě, že je vydal jiný vodoprávní úřad než ten, na němž žádáte o povolení k odběru vody.
Rozhodnutí, stanoviska, vyjádření, souhlasy, posouzení a případně jiná opatření orgánů státní správy, pokud to vyžadují zvláštní právní předpisy. Ve většině případů nemusíte dokládat nic.
Plná moc žadatele. Pouze v případě, že žádost podává jeho zástupce.
Potřebujete dodatečně legalizovat starou studnu? Naši projektanti vám zhotoví projekt kopané nebo vrtané studny, který splňuje veškeré úřední náležitosti. Navíc ho s námi zvládnete vyřídit online z pohodlí domova.
Zhotovením projektu to u nás ale nekončí – našim klientům nabízíme také služby inženýringu. Co to v praxi znamená? Pokud budete chtít, vezmeme si na starost obíhání úřadů a získáme pro vás veškerá potřebná povolení. Vy se mezitím můžete věnovat tomu, co máte skutečně rádi.
Pokud chcete řešení na míru a bez starostí, jsme tu pro vás. Využijte možnost první konzultace zdarma a nechte si poradit od odborníků.
Domácí čistírna odpadních vod se stává fenoménem posledních let. Jak vlastně funguje a co se děje s přečištěnou vodou? Kolik za čističku zaplatíte a co vše je třeba zařídit, než ji můžete začít používat? A v neposlední řadě – jak vybrat tu nejlepší čistírnu na českém trhu?
Publikováno: 07. 07. 2023Stavíte rodinný dům v místech, kde se nenachází obecní kanalizace? V tom případě vás s největší pravděpodobností čeká pořízení domovní čistírny odpadních vod. Poradíme vám, jak vybrat domovní čističku odpadních vod (ČOV), na co si dát pozor a které konkrétní čistírny jsou nejlepší volbou.
Publikováno: 01. 02. 2021Domovní čistírna odpadních vod Topas S5 patří k těm nejvyspělejším zařízením na trhu. Kdy se do této high-end čistírny s technologií SBR vyplatí investovat a jaké jsou její výhody a nevýhody?
Publikováno: 17. 05. 2024