Domácí ČOV: Jaké jsou reálné zkušenosti majitelů a odborníků?

Publikováno: 02. 03. 2022 13 minut čtení
domácí čistírna odpadních vod pro rodinný dům
Uvažujete nad pořízením domovní čistírny odpadních vod (ČOV), ale máte obavy, zda jejím pořízením neprohloupíte? Pojďte se podívat na to, jaké zkušenosti s domácí ČOV mají ti, kteří si ji pořídili před vámi.

Zkušenosti s domácí ČOV

Obecně lze říci, že domovní ČOV je skvělým řešením likvidace odpadních vod v místech, kde nemovitost nelze napojit na kanalizaci. Realita je ale mnohdy složitější – volba typu ČOV, její velikost a umístění totiž hrají podstatnou roli v tom, jak dobře (či špatně) bude fungovat. Zkušenosti s domácí čističkou odpadních vod jsou proto občas rozporuplné – někteří na ni nedají dopustit, jiní bědují nad “vyhozenými penězi”.

Pojďme se nejprve podívat na nejčastější negativní zkušenosti majitelů domovních ČOV a rovnou si na nich ukázat, jak v takové situaci správně postupovat a především – jak jí předcházet.

1. Příliš složité papírování

zkušenosti s domácí čov

Domovní čistírna odpadních vod je dle zákona vodní dílo, proto její stavbu musí povolit jak stavební, tak vodoprávní úřad. Ten ke svému rozhodnutí potřebuje projektovou dokumentaci (a to od autorizovaného projektanta vodohospodářských staveb, jako jsme například my v Zakra) a občas také hydrogeologický posudek

Jak složité papírování vás čeká a kolik času strávíte na úřadech, záleží přitom na mnoha faktorech. Pracovní vytížení projektanta, časové možnosti hydrogeologa a ochota úřadů spolupracovat, to vše rozhoduje o tom, zda povolení ČOV budete držet v ruce za 3 měsíce, nebo za půl roku.

Z vlastní zkušenosti svým klientům doporučujeme začít s projektem ČOV na podzim. Máte tak nejvyšší šanci, že na jaře skutečně kopnete do země.

V Zakra vám dokážeme pomoci nejen s vypracováním projektu domovní ČOV, ale také s vyřízením potřebných povolení. Pokud vás obíhání úřadů a shánění nutných dokumentů nebaví a svůj volný čas byste raději využili jinak, poptejte u nás služby takzvaného inženýringu a nechte veškeré starosti s projektem i povolením ČOV na nás.

2. Domovní ČOV zapáchá

zápach z čističky odpadních vod

Na internetových fórech a v diskuzních skupinách se poměrně často setkáte s názorem, že domovní ČOV zapáchá. Pravdou ale je, že správně fungující čistička nezapáchá. Pokud se z ní tedy line nepříjemný odér, problém bude buď v domácnosti, nebo v samotném chodu čistírny.

Na všechny možné příčiny zápachu z domovní ČOV jsme si posvítili v tomto článku: Jak na zápach z čističky odpadních vod?

Pojďme zmínit alespoň ty nejčastější důvody zápachu z domovní ČOV:

 • Poddimenzovaná ČOV – Pakliže jste si pořídili čističku, která je dimenzována pro 3 EO, ale domácnost ve skutečnosti obývá čtyřčlenná rodina, právě jste si zadělali na problém. Čistička nestačí zbavovat vodu organických nečistot, které se v ní hromadí, tlejí a způsobují nepříjemný zápach.

 • Nedostatečné provzdušnění ČOV – Není neobvyklé, že prodejce dodá čističku nastavenou na úsporný režim a zapomene to zmínit. Výsledkem je nedostatečně fungující dmychadlo, málo vzduchu v čističce a zpomalení rozkladných procesů. Kal, který zde přirozeně vzniká, zahnívá a stává se zdrojem zápachu.

 • Agresivní čistící prostředky – Příliš velké množství čistících prostředků, které jsou antibakteriální, antimikrobiální či dezinfekční, dokáže zahubit bakterie žijící v čističce. Tím se zpomalí rozklad organických nečistot, které se tak stanou zdrojem zápachu.

 • Tuky – Pokud vyléváte použitý rostlinný či živočišný tuk do odpadu, může se stát, že se usadí v kanalizaci a ucpe ji, což vede k zápachu v domě. Kromě toho však tuk nepříznivě ovlivňuje prostředí v domovní ČOV.

3. Domácí ČOV vyžaduje hodně pozornosti a času

zkušenosti s domovní ČOV

Pokud očekáváte, že domovní ČOV instalujete, zapnete a pak od ní dáte ruce pryč, musíme vás bohužel zklamat. Jestliže ale chápete, že čistička je zařízení, které ke své správné funkci potřebuje občasnou péči a možná i nějaký ten servis, pak vám přijde zcela normální, že jednou týdně zkontrolujete, zda všechno šlape tak, jak má. 

O tom, jak se starat o domovní ČOV, aby vám sloužila dlouhé roky, jsme už psali. Připomeňme si ty nejdůležitější body:

 • Přizpůsobte čističce chod domácnosti – To znamená vyvarovat se nadměrnému používání agresivních chemických čističů, toxických látek (léky, barvy, ředidla), saponátů a tenzidů (obsahují je především prostředky na praní). Zároveň je dobré plánovat si praní prádla na více dní v týdnu.

 • Pravidelná týdenní kontrola – Jednou týdně si najděte čas na kontrolu například přítoku odpadních vod, funkce vzduchového čerpadla a dmychadla.

 • Pravidelná kontrola za delší časový úsek – Jednou za několik měsíců až rok je třeba také vyčistit filtry a odčerpat přebytečný kal.

 • Pravidelné revize ČOV – V závislosti na způsobu povolení ČOV (vodoprávní řízení vs. ohlášení), vás neminou povinné revize ČOV, které se v určitém časovém intervalu opakují.

4. Domovní ČOV se nehodí ke každé nemovitosti

kam se hodí čistírna odpadních vod

To je naprostá pravda. Jestliže se v blízkosti vašeho pozemku nachází obecní kanalizace, je dokonce vaší povinností vybudovat kanalizační přípojkuÚřad vám v takovém případě domovní ČOV vůbec nepovolí.

Jakmile nemáte možnost napojit se na kanalizaci, je ČOV jedním z možných řešení likvidace odpadních vod. Pokud se však jedná o rekreační zařízení, jako je chata či chalupa, mnohem vhodnější volbu představuje tříkomorový septik (a ve výjimečných případech také jímka). 

Proč je na chatu vhodnější septik? Na rozdíl od domácí čističky nevyžaduje pravidelný přísun odpadních vod, a navíc funguje bez spotřeby energie.

Nejlepší zkušenosti mají s domácí ČOV majitelé rodinných domů, kteří nemají možnost napojení na kanalizaci a jímka či septik pro ně představuje příliš zastaralé a nevyhovující řešení. 

5. Čistírna odpadních vod se finančně nevyplatí

provozní náklady domovní čov

Vyšší pořizovací náklady, do kterých je třeba zahrnout také náklady na projektovou dokumentaci, úřední poplatky spojené s povolením a stavební práce, vám mohou od pořízení čistírny odpadních vod odrazovat.

Ze zkušeností dlouholetých majitelů ČOV však vyplývá, že provozní náklady jsou velmi nízké. Mimo jiné zahrnují poplatek za vývoz kalu, pravidelnou revizi čističky nebo poplatek za spotřebu energie. Podrobný přehled orientačních ročních nákladů spojených s chodem čtyř vybraných domovních ČOV naleznete v tabulce:

Čistírna

VARIOcomp-5K

Bio Cleaner BC 6 Optima

Aquatec AT 6 Plus

ASIO Monocomp

Cena samotné ČOV (včetně 15% DPH)

45 988,50 Kč

50 141,15 Kč

58 535,00 Kč

59 225,00 Kč

Cena nezbytného příslušenství

-

Poklop - 4 900 Kč

-

Náklady na vývoz kalu za 1 rok

2 000,00 Kč

2 000,00 Kč

2 000,00 Kč

1 800,00 Kč

Náklady na elektřinu za 1 rok

1 000,00 Kč

1 200,00 Kč

1 000,00 Kč

1 000,00 Kč

Finální náklady po 1 roce

48 988,50 Kč

58 241,15 Kč

61 535,00 Kč

62 025,00 Kč

Finální náklady po 10 letech

75 988,50 Kč

87 041,15 Kč

88 535,00 Kč

87 225,00 Kč

Finální náklady po 20 letech

105 988,50 Kč

119 041,15 Kč

118 535,00 Kč

115 225,00 Kč

Domácí ČOV: Zkušenosti s konkrétními čističkami odpadních vod

Zkušenosti s domácí ČOV mohou být skutečně různorodé – záleží totiž na konkrétním typu ČOV a na konkrétní situaci. Dokonce i ta nejlepší čistírna odpadních vod může ve svém chodu zakosílat, pokud není správně nadimenzovaná, provzdušněná nebo zatěžovaná toxickými látkami z domácnosti.

O výběru domácí čističky odpadních vod se proto nebojte poradit s odborníkem. My v Zakře se na domovní ČOV specializujeme, pod rukama nám prošly stovky projektů a řešili jsme mnoho netradičních situací. Využijte naší první konzultaci zdarma a zjistěte, jaká domovní ČOV pro vás bude ta pravá.

Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, jaké domovní ČOV dnes seženete na trhu, shrnuli jsme pro vás zkušenosti se čtyřmi čistírnami od těch největších hráčů na trhu: ASIO, Envi-Pur, TopolWater a Aquatec.

Zkušenosti s domácí čističkou odpadních vod Variocomp 5K

Pozitivní

variocomp-k-768x576.jpeg

 • Nízká pořizovací cena

 • Vhodná i jako pouze dočasné řešení (například v situaci, kdy víte, že obec plánuje budování kanalizace)

 • Bezproblémový a kvalitní servis od značky ASIO

 • Možnost dokoupení značkového příslušenství

Negativní

 • Nelze řešit povolení takzvaným ohlášením (v případě, že chcete zasakovat přečištěné vody do vod podzemních)

 • V základní ceně není zahrnuta řídící jednotka

 • Dmychadlo je v provozu nonstop, což se může projevit na spotřebě elektřiny

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

ASIO VARIOcomp-5K

3–7

0,75

0,30

1 250 × 1 250

2 020

160

Zkušenosti s domácí čističkou odpadních vod Monocomp 4

domaci-cisticka-odpadnich-vod-monocomp-od-asio.jpg

Pozitivní

 • Moderní technologie SBR

 • Snadná údržba pomocí jutových košů (stačí měnit 4× ročně)

 • Osvědčený výrobce nabízející širokou síť servisních středisek

 • Řídicí jednotka v ceně

Negativní

 • Vyšší spotřeba elektřiny

 • Vyšší cena

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

ASIO MONOcomp 4

2–5

0,3-0,75

0,12-0,3

1 250 × 1 250

2 020

150

Zkušenosti s domácí čističkou odpadních vod BioCleaner BC 6 (Envi-pur)

Pozitivní

cov-envi-pur-biocleaner-optima.png

 • Řídicí jednotka s 10 režimy

 • Možnost použití UV dezinfekce, která zvyšuje účinnost čištění odpadních vod 

 • Kvalitní servis a možnost dokoupení pozáručního servisu

Negativní

 • Relativně dražší pořizovací cena

 • V ceně není zahrnut poklop a vstupní komínek

 • Pokud chcete přečištěnou vodu likvidovat vsakem, je nutné přiobjednat zařízení pro srážení fosforu 

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

Bio Cleaner BC 6 Optima

5–8

0,90

0,36

1 600 × 1 600

1 600

165

Zkušenosti s domácí čističkou odpadních vod AT 6 (Aquatec)

Pozitivní

at6-300x300.jpeg

 • Výborný poměr cena/výkon

 • Nízká pořizovací cena

 • Vertifikát CE umožňující povolit ČOV na ohlášení v případě, že plánujete likvidovat přečištěnou vodu vsakem

 • Fixní cena za dovoz po celé ČR (850 Kč)

 • Možnost nastavení výkonu čištění díky řídící jednotce AQC Basic, která umožňuje parametrizovat výkon například pro 1 EO

Negativní

 • Nutnost připlatit si za vstupní komínek

 • V základním nastavením vykazuje nejvyšší spotřebu energie (což lze dodatečně regulovat)

 • Nákladnější na provoz

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

Aquatec AT6

1–5

0,63

0,24

1 400 × 1 400

1 800

90

domaci-cisticka-topas-s-a-r-57bb4ae.jpg

Zkušenosti s domácí čističkou odpadních vod Topas S (TopolWater)

Pozitivní

 • Řídicí jednotka v ceně

 • Variabilní nátok

 • Možnost dokoupení odvodňovacího boxu

 • Pokročilý způsob čištění SBR

Negativní

 • Vyšší pořizovací cena

 • Při zprovoznění je potřeba oslovit elektrikáře

 • Náročnější na údržbu

Čistírna odpadních vod

Počet EO

Q (m³/den)

BSK5 (kg/den)

Maximální rozměr (a × b)

Výška (cm)

Hmotnost (kg)

Topas S5 

2–5

0,75

0,30

1 200 × 1 200

2 400

180

Shrnutí

Doufáme, že jste po přečtení článku získali lepší představu o tom, co od své nové čistírny odpadních vod očekávat. Pokud se nám však stále nepodařilo rozptýlit vaše obavy ohledně pořízení ČOV, napište nám nebo zavolejte – my se na vaši situaci podíváme a poradíme vám, jak postupovat. V případě vašeho zájmu vám vypracujeme projektovou dokumentaci k domovní čističce odpadních vod a zajistíme i veškerá potřebná povolení.

Nezávazně nás kontaktujte