Kudy vedou inženýrské sítě aneb vyjádření k existenci sítí

Publikováno: 27. 07. 2023 8 minut čtení
povoleni-vrtane-studny.jpg
Potřebujete realizovat vodovodní či kanalizační přípojku? Pak se neobejdete bez zjištění, kde vedou v okolí vašeho pozemku inženýrské sítě. Odborně řečeno, potřebujete takzvané vyjádření k existenci sítí. Pojďme se podívat, co to je, kde jej získat a proč je tak důležité.

Inženýrské sítě: Co to je?

Inženýrské sítě jsou pro váš pozemek nesmírně důležité. Mohli bychom je nazvat tepnami, které přivádějí na váš pozemek klíčovou infrastrukturu. Jedná se o vodovod, kanalizaci, elektřinu, plyn, popřípadě komunikační technologie.

Inženýrské sítě se tedy nacházejí jak pod zemí (vodovod, kanalizace), tak nad zemí (vedení vysokého napětí). Protože jsou pro život ve městech a obcích tak důležité (a hustě propletené), je vedení inženýrských sítí evidováno a mapováno. Inženýrské sítě mívají navíc tzv. ochranné pásmo, které říká, co se smí a nesmí v jejich okolí provádět.

Vyjádření o existenci sítí: Co to je?

Z výše uvedeného je zřejmé, že informace o vedení inženýrských sítí se evidují. A právě výstup z této evidence se nazývá vyjádření o existenci sítí. Jedná se o zprávu, která zobrazuje uložení sítě konkrétní technické infrastruktury v daném místě. Laicky řečeno, vyjádření o existenci sítí je mapa, jež ukazuje vedení vodovodu, kanalizace, elektřiny, či plynu v okolí vašeho pozemku.

K čemu slouží vyjádření o existenci sítí

Vyjádření o existenci sítí je zásadním dokumentem pokaždé, když je třeba provádět na pozemku a v jeho okolí zásahy do země. To se týká jak stavebních úprav (zkrátka potřebujete vědět, kudy vedou sítě, aby nehrozilo jejich překopnutí), tak zasíťování pozemku (bez vyjádření totiž není možné vytvořit projekt a získat stavební povolení).

Tip: Přečtěte si, jak na zasíťování pozemku krok za krokem.

Základ pro projekt přípojky

Nyní už je vám asi jasné, že vyjádření k existenci sítí je nezbytné pro každý projekt týkající se napojení na existující infrastrukturu. Sem patří:

Bez vyjádření totiž není možné vytvořit projekt, který by měl šanci na schválení stavebním úřadem.

Jak na vyjádření k existenci sítí

Teď už víme, že vyjádření k existenci sítí je skutečně klíčovým dokumentem. Kde takovou šikovnou mapu získat, ptáte se? Bohužel zatím neexistuje komplexní nástroj, který by dokázal generovat vyjádření o existenci sítí od všech správců najednou. Vyjádření je proto potřeba vyžádat u každého správce inženýrských sítí zvlášť. Zákonná lhůta na vyřízení žádosti je posléze 30 dní.

Nástroj Mawis

Velmi praktický je nástroj Mawis, který vám pomůže zjistit, kam žádost o vyjádření odeslat, a dokonce umožní poptat vyjádření hromadně, u více správců najednou. Za tuto službu si však budete muset zaplatit. Mírnou nevýhodou je také fakt, že získání vyjádření touto formou trvá o něco déle, než když jej poptáte přímo u správce.

Vedení inženýrských sítí ve městě

Bydlíte-li ve městě, budete mít situaci pravděpodobně o něco jednodušší – většina správců sítí totiž poskytuje informace o vedení sítí na základě online požadavku. Dle našich zkušeností doporučujeme začít se základním přehledem o existenci sítí s nástrojem Mawis. Následně poptejte jednotlivé provozovatele sítí po vlastní ose prostřednictvím zmíněných online formulářů.

Vedení inženýrských sítí v obci

Jinak je tomu u menších obcí, kde jsou mnohdy vodovody a kanalizace zakreslené pouze fyzicky, v papírové dokumentaci. Vyjádření o existenci sítí je pak třeba poptat telefonicky. Druhou možností je e-mail, ovšem z naší zkušenosti v těchto případech elektronická komunikace příliš nefunguje. Chce to tedy trpělivost a odhodlání, ale nakonec se dovoláte!

Pojďme se zblízka zaměřit na čtveřici inženýrských sítí, které se vyjádření o existenci sítí obvykle týká nejčastěji.

Jak získat vyjádření k vodovodu a kanalizaci

Vyjádření k vedení vodovodu a kanalizace budete potřebovat zejména tehdy, když chcete realizovat vodovodní či kanalizační přípojku. Žádat budete u správce, který se obvykle skrývá pod zkratkou VaK/VAK. Mezi ty největší patří:

Než budete správce vodovodu a kanalizace kontaktovat, nezapomeňte na důležitou věc. Vyjádření o existenci sítí neříká nic o tom, zda se k dané síti můžete připojit – zkrátka jen ukazuje, kde se sítě nacházejí.

V případě zájmu o přípojku tak krom vyjádření o existenci sítí potřebujete také vyjádření k možnosti připojení. Právě to vám dá jistotu, že přípojku vody či kanalizace lze skutečně realizovat. Ač vás to možná zarazí, samozřejmost to není.

Mnohdy inženýrské sítě v daném místě vedou, ale není možné se k nim připojit. Často je jejich kapacita zkrátka vyčerpaná – ať už jde o místní čistírnu odpadních vod nebo zdroj pitné vody. Máme zkušenost, že někteří naši klienti potřebují domovní čistírnu odpadních vod i tehdy, když jim kanalizace vede doslova kolem pozemku. Ovšem pozor, platí to i obráceně – pokud pro vás kanalizace kapacitu má, můžete mít připojení „nakázáno“. Povolení pro stavbu domovní ČOV pak nezískáte.

Tip: Máte pocit, že je to nějaké složité? Chápeme vás a máme řešení. Pokud poptáte svůj vodohospodářský projekt u nás (například přípojku vody či kanalizace) a objednáte si i inženýring, všechno za vás vyřídíme – veškerá vyjádření, telefonáty na obec i běhání po úřadech.

 

 Jak získat vyjádření k elektřině

Vyjádření k vedení elektrické sítě získáte u distributora elektřiny. V Česku existují celkem tři – jaký je ten „váš“ závisí na lokalitě vašeho pozemku:

  • PRE pro oblast Prahy a Roztoky u Prahy

  • ČEZ pro Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj

  • EG.D (dříve E.ON) pro Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj

Jak získat vyjádření k plynu

U plynu je získání vyjádření podobné jako u elektřiny. Také potřebujete oslovit distributora a i zde se nabízejí hned tři:

Vyjádření o existenci sítí bez starosti

Pokud si procesem získání vyjádření o existenci sítí ještě nejste jistí, bojíte se, že uděláte chybu, nebo jednoduše nemáte čas, existuje jednoduché řešení – naše projekční kancelář! K našim vodohospodářským projektům pro vás totiž zajišťujeme vyjádření k existenci sítí i vyjádření k možnosti připojení zdarma. To platí pro projekty domovní ČOV, kanalizace, vodovodu či septiku.

Pokud je vám však díky našemu článku vše jasné a chcete si vyjádření zajistit po vlastní ose, skvělé. Na nás se můžete obrátit i s hotovým vyjádřením v ruce. Má to jednu výhodu – okamžitě se pustíme do práce a nemusíme čekat až 30 dní, než nám správce vyjádření poskytne.

Infrastruktura a digitalizace – otázka budoucnosti

Možná vás napadla otázka: Opravdu je nutné obvolávat obecní úřady? Proč nejsou veškeré materiály dostupné online, v digitální podobě? Takový státní projekt skutečně existuje, skrývá se pod zkratkou DTM (digitální technická mapa). Jedná se však o ambiciózní podnik. Zejména u vodovodů a kanalizací v menších obcích bude totiž nutné všude uskutečnit kamerové zkoušky a posléze vše převést do digitální podoby.

Netřeba dodat, že na kompletní digitální technickou mapu Česka si zřejmě ještě počkáme. Nicméně až bude hotová, půjde o veliké ulehčení. Přestože bude stále nutné žádat o možnost napojení na inženýrské sítě, honba za vyjádřením o existenci sítí bude minulostí. Projektanti budou moci na základě digitální mapy rovnou navrhovat řešení.

 

Nezávazně nás kontaktujte