Jak na projekt přípojky vody v roce 2022

Publikováno: 15. 02. 2022 9 minut čtení
projekt-vodovodni-pripojky-v-roce-2022.png
Kde sehnat projekt přípojky vody? Které projektanty můžete oslovit? A jak si co nejvíce usnadnit získání stavebního povolení? Zjistěte, jak na pohodové zřízení vodovodní přípojky v roce 2022.

Co je vodovodní přípojka dle zákona

Asi každý tuší, že vodovodní přípojka slouží k připojení vody k nemovitosti. Dle zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích ji můžeme definovat jako samostatnou stavbu tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řádu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby.

Je dobré vědět, že odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu a že vodovodní přípojku nepovažujeme za vodní dílo.

Zřízení vodovodní přípojky krok za krokem

Než svou nemovitost připojíte k vodovodnímu řádu, je třeba zařídit hned několik náležitostí. Čeká vás návštěva obecního úřadu, shánění projektanta a nakonec získání povolení. Kopnout do země tak můžete poprvé až v momentě, kdy v rukou třímáte veškeré potřebné dokumenty.

projekt přípojky vody

Návštěva obecního úřadu

Ze všeho nejdříve vám doporučujeme zamířit na obecní úřad. Zde vám poskytnou informace o tom, zda se v okolí vašeho pozemku nachází vodovodní síť, a pokud ano, kudy přesně vede. Kromě toho zjistíte, kdo je správcem vodovodní sítě, což se vám bude hodit hned v dalším kroku.

Předjednání

Jakmile víte, kdo je správcem vodovodní sítě, na nic nečekejte. Kontaktujte ho buď telefonicky, nebo osobně a seznamte ho se svým záměrem vybudovat vodovodní přípojku. Správce by vás měl informovat o tom, zda má vodovodní síť dostatečnou kapacitu k připojení další nemovitosti. 

Pokud ano, obdržíte od něj seznam technických a zákonných norem, které je během budování přípojky nutné dodržet. Ty v první řadě nejsou určeny přímo vám, ale vašemu projektantovi.

Projekt přípojky vody

Nyní nastává správný čas oslovit projektanta, který vám zpracuje projekt vodovodní přípojky. Vzhledem k tomu, že vodovodní přípojka není vodním dílem (na rozdíl od domovní čistírny odpadních vod), projekt vám může připravit i projektant s autorizací na pozemní stavby. Nicméně vždy je tedy lepší obrátit se na autorizované projektanty vodohospodářských staveb, jakým je například i společnost Zakra s.r.o.

Povolení vodovodní přípojky

Následně je třeba povolit stavbu samotné vodovodní přípojky. Za tímto účelem se musíte vydat na stavební úřad pro územní rozhodnutí, na jehož základě na tomtéž úřadě zahájíte proces ohlášení stavby. Jestliže délka přípojky nepřesáhne 50 metrů, vystačíte si dokonce pouze s územním souhlasem.

Nevíte si rady nebo nechcete ztrácet čas jednáním s úřady s radostí byste vyřízení povolení přenechali někomu kompetentnímu? Využijte našich služeb inženýringu – nejen že vám zpracujeme projektovou dokumentaci, ale navíc za vás oběháme úřady a získáme stavební povolení.

Přihlášení k využívání sítě

Jakmile v rukou držíte povolení stavby vodovodní přípojky, zbývá už jen jediný krok. Opět navštivte správce vodovodní sítě a přihlaste se k jejímu využívání. Potřebný formulář seženete u správce sítě, který s vámi následně uzavře smlouvu a celý proces přechází do fáze realizace.

Jak sehnat projekt vodovodní přípojky

Jak jsme již psali výše, projekt přípojky vody smí vypracovat projektant s autorizací na pozemní stavby. Jestliže tedy zároveň s vodovodní přípojkou řešíte také projekt domu, můžete oslovit projektanta nemovitosti.

V praxi to však vypadá tak, že pokud poptáte projekt vodovodní přípojky u projektanta mimo obor vodohospodářských staveb, tak ten následně osloví vodohospodáře, aby projekt zpracoval. Na konci tak jen klient zaplatí vyšší cenu, protože se z jednoho projektu musí vyplatit provize hned dvakrát.

Doporučujeme proto oslovit přímo projektanta se zaměřením na vodohospodářské stavby. Pokud si nevíte rady, ozvěte se nám. Nabízíme konzultace zdarma a projekty přípojek děláme po celé ČR.

projekt přípojky vody

Kolik stojí projekt vodovodní přípojky

Cena za zpracování projektové dokumentace se pohybuje v rozpětí 10 000–15 000 korun. Pozor si dejte na to, zda je v ceně zahrnut dostatečný počet kopií (tzv. paré) a také případné změny, které si může vyžádat správce vodovodní sítě.

Naše projekční kancelář Zakra nabízí projekt vodovodní přípojky za 11 990,- (včetně DPH), přičemž platí, že veškeré případné připomínky zpracováváme zdarma. Projekt se samozřejmě platí až po dokončení a vzájemném odsouhlasení obou stran.

Co od vás bude projektant potřebovat

Aby se projektant mohl pustit do práce, bude od vás potřebovat následující informace:

 • Určení lokality (parcelní čísla, katastrální území)

 • Umístění objektu na pozemku (stávající, nebo budoucí)

 • Zda již proběhla komunikace se správcem vodovodu

 • Zda již máte od správce polohu sítě či podmínky napojení

 • Pro kolik EO (ekvivalentních obyvatel) bude přípojka navrhována, případně o jaký se jedná provoz (obchod, ubytovna, kanceláře apod.)

 • Přibližnou představu o trase přípojky a místu napojení objektu

 • Přibližnou představu o umístění vodoměrné šachty

Nezoufejte, pokud neznáte odpovědi na všechny uvedené otázky. Zkušený projektant vám dokáže poradit a zpravidla si poradí s nejedním problémem či atypickou situací. Přesvědčte se o tom sami a svěřte projekt vodovodní přípojky do našich rukou.

Jak projekt přípojky vody vypadá

Součástí projektové dokumentace k vodovodní přípojce je:

 • Technická zpráva včetně hydrotechnického posudku

 • Situační výkres v měřítku 1:1000 případně 1:500

 • Schéma vodovodní přípojky

 • Řez uložení potrubí

 • Detail napojení vodovodní přípojky na vodovodní řad

 • Podélný profil vodovodní přípojky

 • Výkres vodoměrné šachty

Shrnutí

Připojení nemovitosti k vodovodní sítě je vcelku přímočarý proces. Pokud však nevíte, jak správně postupovat, neváhejte se obrátit na odborníky. Naši projektanti řešili už nespočet různých situací, takže vám dokážou nabídnout pomocnou ruku. Využijte první nezávaznou konzultaci zcela zdarma a zjistěte, zda jsme ti praví pro váš projekt vodovodní přípojky.

Mohlo by vás zajímat:

Nezávazně nás kontaktujte