Asi každý tuší, že vodovodní přípojka slouží k připojení vody k nemovitosti. Dle zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích ji můžeme definovat jako samostatnou stavbu tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řádu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby.
Je dobré vědět, že odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu a že vodovodní přípojku nepovažujeme za vodní dílo.
Než svou nemovitost připojíte k vodovodnímu řádu, je třeba zařídit hned několik náležitostí. Čeká vás návštěva obecního úřadu, shánění projektanta a nakonec získání povolení. Kopnout do země tak můžete poprvé až v momentě, kdy v rukou třímáte veškeré potřebné dokumenty.
Ze všeho nejdříve vám doporučujeme zamířit na obecní úřad. Zde vám poskytnou informace o tom, zda se v okolí vašeho pozemku nachází vodovodní síť, a pokud ano, kudy přesně vede. Kromě toho zjistíte, kdo je správcem vodovodní sítě, což se vám bude hodit hned v dalším kroku.
Jakmile víte, kdo je správcem vodovodní sítě, na nic nečekejte. Kontaktujte ho buď telefonicky, nebo osobně a seznamte ho se svým záměrem vybudovat vodovodní přípojku. Správce by vás měl informovat o tom, zda má vodovodní síť dostatečnou kapacitu k připojení další nemovitosti.
Pokud ano, obdržíte od něj seznam technických a zákonných norem, které je během budování přípojky nutné dodržet. Ty v první řadě nejsou určeny přímo vám, ale vašemu projektantovi.
Nyní nastává správný čas oslovit projektanta, který vám zpracuje projekt vodovodní přípojky. Vzhledem k tomu, že vodovodní přípojka není vodním dílem (na rozdíl od domovní čistírny odpadních vod), projekt vám může připravit i projektant s autorizací na pozemní stavby. Nicméně vždy je tedy lepší obrátit se na autorizované projektanty vodohospodářských staveb, jakým je například i společnost Zakra s.r.o.
Následně je třeba povolit stavbu samotné vodovodní přípojky. Za tímto účelem se musíte vydat na stavební úřad pro územní rozhodnutí, na jehož základě na tomtéž úřadě zahájíte proces ohlášení stavby. Jestliže délka přípojky nepřesáhne 50 metrů, vystačíte si dokonce pouze s územním souhlasem.
Nevíte si rady nebo nechcete ztrácet čas jednáním s úřady s radostí byste vyřízení povolení přenechali někomu kompetentnímu? Využijte našich služeb inženýringu – nejen že vám zpracujeme projektovou dokumentaci, ale navíc za vás oběháme úřady a získáme stavební povolení.
Jakmile v rukou držíte povolení stavby vodovodní přípojky, zbývá už jen jediný krok. Opět navštivte správce vodovodní sítě a přihlaste se k jejímu využívání. Potřebný formulář seženete u správce sítě, který s vámi následně uzavře smlouvu a celý proces přechází do fáze realizace.
Jak jsme již psali výše, projekt přípojky vody smí vypracovat projektant s autorizací na pozemní stavby. Jestliže tedy zároveň s vodovodní přípojkou řešíte také projekt domu, můžete oslovit projektanta nemovitosti.
V praxi to však vypadá tak, že pokud poptáte projekt vodovodní přípojky u projektanta mimo obor vodohospodářských staveb, tak ten následně osloví vodohospodáře, aby projekt zpracoval. Na konci tak jen klient zaplatí vyšší cenu, protože se z jednoho projektu musí vyplatit provize hned dvakrát.
Doporučujeme proto oslovit přímo projektanta se zaměřením na vodohospodářské stavby. Pokud si nevíte rady, ozvěte se nám. Nabízíme konzultace zdarma a projekty přípojek děláme po celé ČR.
Cena za zpracování projektové dokumentace se pohybuje v rozpětí 10 000–15 000 korun. Pozor si dejte na to, zda je v ceně zahrnut dostatečný počet kopií (tzv. paré) a také případné změny, které si může vyžádat správce vodovodní sítě.
Naše projekční kancelář Zakra nabízí projekt vodovodní přípojky za 11 990,- (včetně DPH), přičemž platí, že veškeré případné připomínky zpracováváme zdarma. Projekt se samozřejmě platí až po dokončení a vzájemném odsouhlasení obou stran.
Aby se projektant mohl pustit do práce, bude od vás potřebovat následující informace:
Určení lokality (parcelní čísla, katastrální území)
Umístění objektu na pozemku (stávající, nebo budoucí)
Zda již proběhla komunikace se správcem vodovodu
Zda již máte od správce polohu sítě či podmínky napojení
Pro kolik EO (ekvivalentních obyvatel) bude přípojka navrhována, případně o jaký se jedná provoz (obchod, ubytovna, kanceláře apod.)
Přibližnou představu o trase přípojky a místu napojení objektu
Přibližnou představu o umístění vodoměrné šachty
Nezoufejte, pokud neznáte odpovědi na všechny uvedené otázky. Zkušený projektant vám dokáže poradit a zpravidla si poradí s nejedním problémem či atypickou situací. Přesvědčte se o tom sami a svěřte projekt vodovodní přípojky do našich rukou.
Součástí projektové dokumentace k vodovodní přípojce je:
Technická zpráva včetně hydrotechnického posudku
Situační výkres v měřítku 1:1000 případně 1:500
Schéma vodovodní přípojky
Řez uložení potrubí
Detail napojení vodovodní přípojky na vodovodní řad
Podélný profil vodovodní přípojky
Výkres vodoměrné šachty
Připojení nemovitosti k vodovodní sítě je vcelku přímočarý proces. Pokud však nevíte, jak správně postupovat, neváhejte se obrátit na odborníky. Naši projektanti řešili už nespočet různých situací, takže vám dokážou nabídnout pomocnou ruku. Využijte první nezávaznou konzultaci zcela zdarma a zjistěte, zda jsme ti praví pro váš projekt vodovodní přípojky.
Projekt vodovodní přípojky snadno a rychle – Ještě podrobněji o projektu k vodovodní přípojce včetně vzoru projektové dokumentace.
Jak na povolení vodovodní a kanalizační přípojky – Postup krok za krokem, díky kterému získáte stavební povolení raz dva.
Vodovodní přípojka od A do Z – Vše, co jste chtěli vědět o vodovodní přípojce. Přehledně a na jednom místě.
Jaká je kompletní cena vodovodní přípojky – Zajímá vás, na kolik se může vyšplhat realizace přípojky vody? Spočítali jsme to za vás.
Domovní čistírna se postará o likvidaci odpadních vod v oblastech, kde není k dispozici obecní kanalizace. K její stavbě a provozu je ale zapotřebí úřední povolení, které vydává příslušný vodoprávní úřad. Jak povolení domovní čistírny odpadních vod získat? A jaký způsob povolení zvolit – klasické vodoprávní řízení nebo ohlášení?
Publikováno: 01. 02. 2021Zajímá vás, kolik stojí tříkomorový septik? Chcete vědět, jaká je cena samotné nádrže na čištění odpadních vod, kolik zaplatíte za projektovou dokumentaci a povolení nebo zda se vám vyplatí tříkomorový septik na klíč? Spočítali jsme to za vás!
Publikováno: 26. 12. 2021Vodovodní přípojka aneb přípojka vody je nejjednodušším řešením, jak dostat pitnou vodu až do vaší domácnosti. Jak vodovodní přípojku zbudovat, jaká bude cena za připojení vody a konečně, jak je to s povolením vodovodní přípojky v roce 2023? Přečtěte si vše na jednom místě.
Publikováno: 20. 06. 2021