Vypouštění vody z ČOV: Způsoby, jak ji likvidovat (2025)

Publikováno: 28. 05. 2025 10 minut čtení
COVBEZURADU.CZ
Jednou z prvních otázek, které musíte jako budoucí majitel ČOV vyřešit, zní: Kam budu vypouštět přečištěnou vodu z čističky? Možností je hned několik – pojďme si je představit i s jejich výhodami a limity.

V článku se dozvíte:

  • Kdy začít řešit způsob likvidace odpadních vod?

  • Jak je to s vypouštěním odpadních vod dle zákona?

  • Čtyři varianty vypouštění odpadních vod

  • Kdy je potřeba hydrogeologický posudek a jak jej získat

  • Proč myslet na preference úřadů a jak je zjistit

  • Shrnutí

Kdy začít řešit způsob likvidace odpadních vod?

Plánujete-li domovní čistírnu odpadních vod, způsob likvidace přečištěné vody je třeba si ujasnit poměrně záhy – dokonce ještě před dokončením projektu a samozřejmě předtím, než se vydáte na úřady pro povolení ČOV. V dalších odstavcích si proto vysvětlíme, jaké možnosti vypouštění odpadních vod se vám nabízejí a co obnášejí.

Jak je to s vypouštěním odpadních vod dle zákona?

Vodní zákon (č. 254/2001 Sb.) rozlišuje dva typy vod – vody povrchové a vody podzemní.

Vody povrchové jsou typicky potoky, řeky, vodní nádrže a rybníky. Zákon je doslova popisuje takto:

Povrchovými vodami jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu; tento charakter neztrácejí, protékají-li přechodně zakrytými úseky, přirozenými dutinami pod zemským povrchem nebo v nadzemních vedeních.

Vody podzemní – jak už název napovídá – jsou vody, které na zemském povrchu obvykle nevidíme, protože se nacházejí v hlubších vrstvách pod zemským povrchem. Zákon je doslova popisuje takto:

Podzemními vodami jsou vody přirozeně se vyskytující pod zemským povrchem v pásmu nasycení v přímém styku s horninami; za podzemní vody se považují též vody protékající podzemními drenážními systémy a vody ve studních.

Toto rozdělení je pro vás důležité z jednoho důvodu: Odpadní voda z ČOV se po přečištění dostane opět do přirozeného vodního koloběhu – a to právě do vod povrchových (vypouštění), nebo podzemních (vsakování).

výkop pro vsak

Varianty vypouštění odpadních vod

Existují celkem čtyři způsoby vypouštění odpadních vod:

  • Vypouštění do povrchových vod

  • Vypouštění do podzemních vod (vsak)

  • Vypouštění do podzemních vod s retencí vody v akumulační nádrži (vsak se zálivkou)

  • Vypouštění do jednotné kanalizace – tento typ likvidace je v praxi poměrně vzácný

Vypouštění do povrchových vod

Vypouštění odpadních vod z domovní čistírny do blízkých povrchových vod, tedy potoka, řeky nebo třeba rybníka, je nejjednodušší a úřady obvykle nejpreferovanější způsob likvidace. Pokud vám tedy podél pozemku teče potok, máte v podstatě po starostech.

Co to pro vás znamená?

K tomu, abyste mohli vodu z ČOV takto vypouštět, v každém případě potřebujete souhlas správce povodí. A pozor, musí se jednat o vodní tok, který ve své databázi správce povodí eviduje. Vypouštět vodu do strouhy, která teče pouze někdy, vám úřady nepovolí.

Výhodou je, pokud se vodní tok či útvar nacházejí pod úrovní ČOV. V opačném případě bude nutné využít přečerpávací jímku – ovšem žádný stres, nejedná se o neřešitelný problém.

Posledním častým zádrhelem je situace, kdy trasa potrubí k nejbližší povrchové vodě vede před pozemky sousedů. Pokud nedají souhlas k vedení vody z ČOV, bude nutné řešit likvidaci přečištěné vody jinak.

vodní tok

Vypouštění do podzemních vod (vsak)

Vsakování je druhou možností, jak s vodou z ČOV naložit. Úřady však na tento způsob nahlížejí podstatně přísněji. To je zřejmé už z vodního zákona (§38, odst. 9):

Přímé vypouštění odpadních vod do podzemních vod je zakázáno. Vypouštění odpadních vod neobsahujících nebezpečné závadné látky nebo zvlášť nebezpečné závadné látky (§ 39 odst. 3) z jedné nebo několika územně souvisejících staveb pro bydlení, staveb pro rodinnou rekreaci nebo z jednotlivých staveb poskytujících ubytovací služby, vznikajících převážně jako produkt lidského metabolismu a činností v domácnostech, přes půdní vrstvy do vod podzemních lze povolit, pokud není v daném případě technicky možné nebo s ohledem na zájmy chráněné tímto zákonem nebo jinými právními předpisy možné nebo žádoucí, vypouštění odpadních vod do vod povrchových. (…)

Odstavec pak pokračuje následující větou:

Povolení vypouštění odpadních vod do vod podzemních podle věty druhé nelze vydat bez souhlasného vyjádření osoby s odbornou způsobilostí, která posoudí vliv vypouštění odpadních vod na jakost podzemních vod.

Co to pro vás znamená?

Dle zákona je zřejmé, že vsak je v pořadí až druhou možností po vypouštění do povrchových vod.

Povolení ke vsaku navíc můžou získat pouze stavby pro bydlení, rekreaci nebo ubytovací zařízení (tedy všude tam, kde odpadní vody vznikají důsledkem lidského metabolismu a provozu domácnosti.

K povolení vsaku navíc potřebujete hydrogeologický posudek.

U klasického vsaku (bez zálivky) stačí k domovní čističce vybudovat tzv. vsakovací objekt. V podstatě se jedná o jámu v zemi, která je uzpůsobená ke vsaku vody do podloží – vysypaná štěrkem. Její půdorys se typicky pohybuje okolo 10 metrů čtverečních, hloubka pak sahá do dvou metrů. Nemusíte se však bát o krásu své zahrady – vsakovací objekt je pod zemí a lze jej opět zasázet trávníkem, aby nebyl vidět.

Tip: Přečtěte si, jak na vsakování odpadních vod z ČOV.

Domovní ČOV na zahradě

Vypouštění do podzemních vod s retencí vody v akumulační nádrži (vsak se zálivkou)

Pokud chcete ušetřit za vodu, určitě pro vás bude znít lákavě poslední možnost likvidace odpadních vod z čističky – vsak se zálivkou. V takovém případě umístíte za ČOV akumulační nádrž. Ta (v závislosti na zvolené kapacitě) zadrží určité množství odpadní vody, kterou posléze můžete využít – nejčastěji k zalévání zahrady.

Co to pro vás znamená?

Ačkoliv tato varianta zní v podstatě ideálně, stejně jako samotný vsak má své zádrhele. Vodou z ČOV se nedoporučuje zalévat plodiny určené ke konzumaci. Další podmínky si budou klást úřady. Abyste tedy mohli vsakovat a vodou z ČOV zalévat, je nezbytné splnit tyto podmínky:

  • Není jiná možnost, jak odpadní vody likvidovat

  • Podloží umožňuje vsak

  • Máte kladný hydrogeologický posudek

  • Vsakovací objekt se vejde na pozemek a bude mimo ochranné pásmo studny (vsak může zabrat 10 až 12 m2, ochranné pásmo kolem studny tvoří kruh o poloměru 12 metrů i více)

  • Lokalita se nachází mimo ochranné pásmo vodního zdroje (lze ověřit na portálu ArcGIS)

Tip: Vše o nakládání s přečištěnou vodou najdete v článku Přečištěná voda z ČOV: Co s ní a jak vám ušetří peníze

Vypouštění do jednotné kanalizace

Poslední způsob, který vám představíme, je zdánlivě nejjednodušší: vypouštění odpadních vod do jednotné kanalizace. Jednotná kanalizace je typ kanalizačního řadu, který odvádí srážkovou vodu a vodu z domovních čistíren a septiků s filtrem. 

Zní to ideálně? Souhlasíme, ale je tu jeden podstatný háček – jednotná kanalizace je poměrně raritní, a tak ji jen tak někde nenajdete. O možnostech ve své obci (a pravidlech kanalizačního řadu) se informujte na místním městském úřadě.

Pozor, jednotnou kanalizaci si nepleťte s dešťovou kanalizací. Ta je sice o něco častější, ale není možné do ní vypouštět odpadní vod z ČOV.

Zálivka zahrady

Kdy je potřeba hydrogeologický posudek a jak jej získat

Hydrogeologický průzkum budete potřebovat ve chvíli, kdy se rozhodnete odpadní vody vsakovat na pozemku. V tom případě si budete muset pozvat odborníka, aby zhodnotil, zda je váš pozemek pro vsakování vhodný. Právě hydrogeolog tedy rozhodne, zda můžete vodu z ČOV likvidovat vsakem nebo vsakem se zálivkou.

Proto je návštěva hydrogeologa obvykle jedním z prvních kroků při realizaci ČOV (samozřejmě pokud chcete vypouštět vodu do blízkého toku, hydrogeologa volat nemusíte). Na základě posudku pak vzniká projekt domovní čistírny odpadních vod.

Cena posudku je individuální – určuje ji oslovený hydrogeolog. Počítejte však s částkou od 4 tisíc do 17 tisíc korun.

Pokud plánujete s projektem ČOV oslovit nás v Zakra, máme pro vás skvělou zprávu – pomůžeme vám i s hydrogeologickým posudkem. Sami oslovíme hydrogeology ve vašem okolí a vám předložíme jejich nabídky. Celý proces realizace ČOV tak budete mít jednodušší a bez stresu.

Stačí se nám ozvat a vše probereme v rámci nezávazné konzultace.

Proč myslet na preference úřadů a jak je zjistit

Hydrogeolog není jediný, kdo vám bude do vypouštění odpadních vod mluvit. Hlavní slovo mají pochopitelně úřady, které domovní čistírnu odpadních vod povolují. Úřady mají obvykle také zcela jasné preference, jaké způsoby přečištění jsou vhodné. Níže je jejich pořadí:

  1. Vypouštění do jednotné kanalizace

  2. Vypouštění do povrchových vod

  3. Vsakování / vsakování s akumulací a rozstřikem

Je dobré vědět, že vodoprávní úřady mají často své vlastní preference – někde dávají přednost vsakování, jinde požadují napojení na jednotnou kanalizaci nebo výústění do vodního toku. Tyto rozdíly nejsou dané svévolí, ale místními podmínkami, zkušenostmi a přístupem konkrétních úředníků. 

Jak zjistit, co bude ve vašem případě nejprůchodnější? Nejjednodušší cestou je předběžná konzultace s úřadem, případně využití služeb projektanta, který s daným úřadem už opakovaně jednal a ví, co obvykle schvalují bez problémů – jako jsme my v ZAKRA. Zkušenosti máme zejména s úřady v Plzeňském kraji, ale i jinde.

Co si z článku odnést?

  • Vypouštění do povrchových vod je nejpreferovanější varianta likvidace dopadní vody z ČOV. Pokud máte na pozemku přístup k potoku či jinému evidovanému vodnímu toku, stačí získat souhlas správce povodí. Je to jednoduché řešení bez nutnosti hydrogeologického posudku.

  • Vsakování do podzemních vod je povolené jen jako druhá možnost, pokud nelze vypouštět do povrchových vod. Vyžaduje hydrogeologický posudek a schválení úřadem. Voda se vsakuje přes štěrkovou jámu (vsakovací objekt) zpět do podloží.

  • Vsakování se zálivkou je ekologická a úsporná volba, ale s více podmínkami – je nutný posudek, vhodné podloží a dostatečná plocha mimo ochranná pásma vodních zdrojů.

  • Napojení na jednotnou kanalizaci je ideální řešení, pokud je v lokalitě dostupné. Bohužel je vzácné a často zaměňované s dešťovou kanalizací, do které nelze vodu z ČOV vypouštět.


Autor článku: Ing. Ondřej Žák, specialista na ČOV

O nás: Naše vodohospodářská projekční kancelář za 7 let působení na českém trhu připravila víc než 4 tisíce úspěšných projektů a obsloužila tisíce spokojených zákazníků. Specializujeme se na domovní čističky odpadních vod, studny, septiky s filtrem, ale rádi vám pomůžeme i s dalšími vodohospodářskými stavbami.  

Máte k článku dotazy nebo připomínky? Ozvěte se nám.


Zdroje a další odkazy: