Hydrogeologický posudek je odborný rozbor podloží vašeho pozemku z hlediska geologického složení a z hlediska výskytu podzemních a povrchových vod. Tyto informace se zjišťují na základě jednoho či dvou výzkumných vrtů, geofyzikálních měření a známých, veřejně dostupných informací vycházejících z hydrogeologických poměrů dané lokality.
Dle zákona o vodách (č. 254/2001 Sb.) slouží hydrogeologický posudek jako podklad pro územní a stavební řízení a je nutnou podmínkou pro vznik projektu vodního díla.
Zajímá vás, kolik stojí hydrogeologický posudek k vrtané studně nebo domovní ČOV? Cena hydrogeologického posudku se běžně pohybuje kolem 10 000 korun. Pokud však oslovíte více hydrogeologů, můžete se dostat na mnohem nižší částku, která pro vás bude přijatelnější.
Pokud si necháte projekt vodního díla zpracovat naší projekční kanceláří Zakra, zcela zdarma za vás oslovíme hned několik hydrogeologů a předložíme vám jejich cenové nabídky ke srovnání. Na vás tak je, vybrat si tu nejvýhodnější z nich.
V době internetu dokážete hydrogeologa sehnat doslova na několik kliknutí. Může se vám ale stát, že vámi oslovený hydrogeolog má dlouhé čekací lhůty, pošle vám přemrštěnou cenovou nabídku nebo si účtuje vysoké dopravné.
Abychom našim klientům hledání hydrogeologa co nejvíce usnadnili, sami jich několik oslovíme s žádostí o cenu a čas dodání posudku. Jejich nabídky vám následně předložíme a vy se sami rozhodnete, komu dáte přednost.
Hydrogeologický posudek potřebujete v případě, že se chystáte budovat vodní dílo nebo vypouštět dešťové či odpadní vody do vod podzemních. Nejčastěji se naši klienti obrací na hydrogeologa před stavbou vrtané studny nebo domovní čistírny odpadních vod.
Jestliže chcete na svém pozemku vybudovat vrtanou studnu, hydrogeolog bude jedním z prvních, na koho se obrátíte. Na základě hydrogeologického průzkumu dokáže určit mimo jiné to, kde se nachází pramen spodní vody, navrhne umístění studny a typ jejího hloubení.
Hydrogeologický posudek k vrtané studně hodnotí zejména hydraulické parametry vrtu, možnost ovlivnění okolních vodních zdrojů a řadu dalších aspektů. Hydrogeolog ve zprávě zároveň stanoví podmínky pro udělení povolení k nakládání s vodami. Stavební či vodoprávní úřad by pak měl legalizaci provést podle těchto podmínek.
Hydrogeologický posudek k vrtané studně slouží jednak jako podklad pro projekt studny, jednak jako podklad pro získání povolení k nakládání s vodami.
Pokud plánujete pořízení domovní čistírny odpadních vod, ještě to neznamená, že potřebujete hydrogeologický posudek. Pouze v případě, že chcete přečištěné vody likvidovat vsakem nebo vsakem se zálivkou, je třeba volat hydrogeologa. Ten opět provede hydrogeologický průzkum s cílem zjistit, zda je vsak na vašem pozemku z hlediska podloží a okolních vodních zdrojů možný a zda při něm nebude docházet ke kontaminaci podzemních vod.
Hydrogeologický posudek k domovní ČOV slouží jednak jako podklad pro projekt čistírny odpadních vod, jednak jako podklad pro získání povolení k nakládání s vodami.
Jsme autorizovaní vodohospodáři, kteří mají bohaté zkušenosti s projekty vrtaných studní, domovních čistíren odpadních vod a septiků. Nabízíme:
Nezávaznou konzultaci zcela zdarma
Zajištění hydrogeologického průzkumu/posudku
Komplexní projektovou dokumentaci ČOV, septiku a studny
Zapracování připomínek úřadů zdarma
Vyřízení povolení pro ČOV, septik a studnu
Tříkomorový septik se používá k likvidaci odpadních vod zejména u chat a chalup, kde nahrazuje dříve používanou žumpu. Možná nad jeho pořízením uvažujete i vy, ale hlavou se vám honí otázka, zda k jeho realizaci potřebujete projekt septiku. A pokud ano, kolik vás bude stát.
Publikováno: 30. 11. 2021Věděli jste, že dotační program Dešťovka pokryje až 50 % nákladů spojených s realizaci retenční nádrže na dešťovou vodu? Jak můžete o dotaci zažádat a co vše je třeba doložit, abyste příspěvek získali? A hlavně, jak se podmínky programu změnily od září 2023?
Publikováno: 28. 08. 2023Stavební zákon prošel v roce 2024 velkou novelou, která se dotýká všech, kteří plánují realizovat studny, domovní ČOV nebo další stavby. Na jaké hlavní změny se od 1. července 2024 připravit?
Publikováno: 20. 06. 2024