Kolik stojí tříkomorový septik

Publikováno: 26. 12. 2021 8 minut čtení
trikomorovy-septik.jpeg
Zajímá vás, kolik stojí tříkomorový septik? Chcete vědět, jaká je cena samotné nádrže na čištění odpadních vod, kolik zaplatíte za projektovou dokumentaci a povolení nebo zda se vám vyplatí tříkomorový septik na klíč? Spočítali jsme to za vás!

Cena tříkomorového septiku

Samotný tříkomorový septik – tedy plastovou nádrž, ve které dochází k čištění odpadních vod – pořídíte přibližně za 16–22 000 korun. 

Typ septiku

Orientační cena (bez DPH)

Septik samonosný kruhový 4 m3 (NJS-SV-4)

18 000 Kč

Septik samonosný kruhový 3 m3 (NJS-SV-3)

16 400 Kč

Septik dvouplášťový kruhový 4 m3 (NJS-DV-4)

21 500 Kč

SK1–EK 3 m3

16 990 Kč

SK2–EK 5 m3

22 990 Kč

Septik samonosný kruhový 3 m3 (SPA)

16 258 Kč

Septik samonosný kruhový 4 m3 (SPA)

18 120 Kč

Septik samonosný kruhový 5 m3 (SPA)

19 590 Kč

Další náklady spojené s pořízením septiku

Nákupem septiku však vaše výdaje zdaleka nekončí. Na svůj pomyslný nákupní seznam si proto rovnou připište i další položky, mezi nimiž nesmí chybět projektová dokumentace, přídavný filtr nebo stavební práce.

Hydrogeologický posudek

Posudek od hydrogeologa nepotřebujete vždy. Avšak pokud chcete přečištěné odpadní vody likvidovat přímo na svém pozemku, tedy vsakem nebo vsakem se zálivkou, rozhodně se bez něj neobejdete.

A kolik hydrogeologický posudek k tříkomorovému septiku stojí? Cena za posudek se pohybuje v rozmezí 5–17 000 korun, proto se vyplatí oslovit hned několik hydrogeologů, z jejichž nabídek si vyberete tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Protože hydrogeologů je nedostatek, nabízíme našim klientům zajištění hydrogeologa po celé České republice. Máme nasmlouvané partnery a jsme schopni vám zajistit více nabídek. Vy tak nemusíte nikomu psát ani volat. O vše se zdarma postaráme my.

Projekt septiku

Jelikož tříkomorový septik je dle zákona považován za vodní dílo, budete k jeho stavbě potřebovat projektovou dokumentaci. Tu vám smí vypracovat pouze autorizovaný inženýr vodohospodářských služeb, jakým je například naše společnost Zakra.

projekt tříkomorového septiku

Za projekt septiku u nás zaplatíte 10 990 korun (včetně DPH). Za tuto cenu se vám do rukou dostane kompletní projektová dokumentace, včetně případných změn, která je připravena pro jednání s úřady.

Povolení septiku

Počítejte s tím, že pár tisíc padne také na administrativní poplatky spojené s povolením stavby a povolením nakládání s vodami. Zpravidla se ale nejedná o horentní sumu. Celý povolovací proces je ale velmi časově náročný a může vám zabrat klidně půl roku.

Z toho důvodu se občas vyplatí nechat starosti s obíháním úřadů na projektantovi. Stačí, když mu předáte plnou moc, a on už se postará o vše, co je potřeba. Vy od něj nakonec obdržíte povolení, díky kterému budete moci konečně kopnout do země.

Službu takzvaného inženýringu nabízíme svým klientům také my. Zaplatíte za ni 7 800 korun (včetně DPH), ušetříte si však spoustu starostí a času.

Přídavný filtr k septiku

Pozor na to, že samotný tříkomorový septik se v podstatě neliší od klasické bezodtoké jímky. Odpadní vody se v něm sice částečně přečistí, nikam ale neodtékají, takže je musíte nechat vyvézt fekálním vozem.

Chcete-li s odpadními vodami nakládat jiným způsobem, musíte si pořídit přídavný filtr, který se umisťuje za septik. Na výběr máte ze dvou typů filtru:

  • Pískový filtr se vyplatí v případě, že chcete likvidovat přečištěné odpadní vody do dešťové kanalizace nebo do povrchových vod.

  • Biologický filtr využijete v situaci, kdy odpadní vody chcete likvidovat vsakem či využít pro zálivku. 

kolik stojí tříkomorový septik s filtrem

A jaká je průměrná cena biologického nebo zemního pískového filtru?

Typ filtru

Cena (bez DPH)

BF1–EK – biologický filtr

17 900 Kč

BF2–EK – biologický filtr

19 900 Kč

AS – pískový filtr 3

15 400 Kč

AS – pískový filtr 5

18 300 Kč

Realizace septiku

Další finance padnou na samotnou stavbu septiku. Tříkomorový septik je potřeba dopravit na pozemek, vykopat jámu pro septik a filtr, vybetonovat základovou desku, propojit s odpadem a zasypat. 

Pokud vám jde především o čas, pak je namístě oslovit stavební firmu, která se o stavbu septiku postará od začátku až do konce. Jestliže ale chcete ušetřit, můžete se stavebních činností zhostit svépomocí. Nebojte, nejedná se o nic složitého – s trochou času a trpělivosti to jistě zvládnete.

Provozní náklady

Provoz tříkomorového septiku je výrazně levnější než provoz domácí čistírny odpadních vod, protože nespotřebovává elektrickou energii. I tak vám ale vzniknou náklady za odvoz kalu, který se v nádrži usazuje (a to i v případě, že se jedná o septik s filtrem). 

Četnost vývozu kalu závisí zejména na objemu nádrže. Jestliže se jedná o septik na chatě, kde trávíte celé léto, počítejte s vývozem usazeného kalu jednou za 2 roky.

kolik stojí tříkomorový septik

Kolik stojí tříkomorový septik se vším všudy

Když už máte určitou představu o tom, co vše je třeba zahrnout do finální ceny za tříkomorový septik, můžeme se ji pokusit vyčíslit. Mějte ale na paměti, že celkovou sumu, kterou zaplatíte, ovlivňuje celá řada faktorů – především typ a objem septiku, typ filtru a také objem stavebních prací, které jste dělali svépomocí.

Pro ukázku jsme zkusili dát dohromady orientační náklady na realizaci tříkomorového septiku svépomocí. Odchylka od reálných nákladů můžete být až 30 %, ale jako orientační vodítko poslouží. Do celkové ceny počítáme následující položky:

  • Tříkomorový septik s bioologickým filtrem

  • Armatury k propojení odpadu z nemovitosti

  • Výkopové práce pro septik a filtr

  • Betonování základové desky

  • Odvoz fekálií ze současné jímky

V uvedené tabulce počítáme s maximální úsporou a prakticky vše, co lze udělat svépomocí, počítáme buď za minimální hodnoty, nebo za nulu.

Položka

Orientační cena (bez DPH)

Septik SK1–EK

16 990 Kč

Biologický filtr EK

17 990 Kč

Projekt septiku

10 990 Kč

Hydrogeologický posudek

7 000 Kč

Povolení septiku

1 500 Kč

Propojovací armatury

8 800 Kč

Zemní práce a dovoz stroje

12 000 Kč

Odvoz přebytečné zeminy

0 Kč

Instalatérské, zednické a elekro práce

0 Kč

Betonová směs včetně dovozu

6 000 Kč

CELKEM

81 270 Kč

Kolik stojí tříkomorový septik na klíč

Chcete-li především ušetřit svůj čas a nemít s realizací septiku žádné starosti, pak se vám vyplatí investovat do služby tříkomorový septik na klíč. Pokud tak uděláte, v podstatě si pouze vyberete typ septiku a o vše ostatní od projektu přes povolení až po stavbu se postará zprostředkovatelská firma.

A jak se změní cena za tříkomorový septik, pokud ho postavíte svépomocí vs. na klíč? Orientační porovnání najdete v následující tabulce:

Položka

Orientační cena (bez DPH)

Orientační cena na klíč (bez DPH)

Septik SK1–EK

16 990 Kč

16 990 Kč

Biologický filtr EK

17 990 Kč

17 990 Kč

Projekt septiku

10 990 Kč

4 500 Kč

Hydrogeologický posudek

7 000 Kč

4 500 Kč

Povolení septiku

1 500 Kč

1 500 Kč

Propojovací armatury

8 800 Kč

8 800 Kč

Zemní práce a dovoz stroje

12 000 Kč

39 800 Kč

Odvoz přebytečné zeminy

0 Kč

12 000 Kč

Instalatérské, zednické a elekro práce

0 Kč

57 600 Kč

Betonová směs včetně dovozu

6 000 Kč

7 800 Kč

CELKEM

81 270 Kč

171 390 Kč

Nezávazně nás kontaktujte