Společně s povrchovou a dešťovou vodou proniká do studny zejména organický materiál, a to nejčastěji poškozeným poklopem nebo netěsnostmi v krytu. Listí, hlína, dřevo, ale i drobní živočichové se usazují na dně studny, kde tlejí a způsobují zakalení vody, nepříjemnou pachuť a zápach.
Kromě zetlelého materiálu se však ve studni mohou hromadit také úlomky starého potrubí, kameny nebo beton, který odpadl ze stěn. V extrémních případech mohou nečistoty ucpat vstupní otvor do studny a výtlačné potrubí, nebo dokonce znečišťovat studny v blízkém okolí.
Tip: Přečtěte si, kolik stojí vrtaná studna od projektu po stavbu.
Důkladně vyčistit studnu byste měli ideálně každé dva až tři roky. Obecně ji však doporučujeme zkontrolovat po každém přívalovém dešti nebo v období jarního tání. Právě tehdy do ní proniká největší množství nečistot.
Kromě toho nezapomeňte alespoň jednou ročně odebrat vzorek studniční vody a odeslat ho na rozbor. Jedině tak zjistíte, zda neobsahuje zdraví škodlivé nečistoty, chemikálie a mikroorganismy.
Kontaminová voda bývá zakalená, nechutná dobře a může i zapáchat. Kromě toho však může obsahovat zdraví škodlivé bakterie nebo dusičnany, které však odhalí pouze rozbor vody provedený v akreditované laboratoři.
Nachází-li se ve vodě větší množství bakterií, nejčastějším důvodem jejich výskytu bývá:
Dno studny pokrývají tlející zbytky organického materiálu (listí, hlína, dřevo a drobní živočichové).
Do studny prosakuje odpadní voda z kanalizace nebo jímky z blízkého okolí.
Spodní voda je znečištěna v celé oblasti.
Byla provedena neodborná nebo nedostatečná dezinfekce studny.
Než se pustíte do čištění studny, zkontrolujte, v jakém je stavu. Pokud shledáte, že je to potřeba, opravte nadzemní části studny a vyměňte poškozený nebo netěsníci poklop. Odstranit můžete také staré nepoužívané potrubí a ostatní rezavějící železo, dřevěné trámky a lávky. Je-li to potřeba, vyspádujte terén kolem studny směrem od ní – zabráníte tak kontaminaci dešťovou vodou.
Ze všeho nejdříve je třeba ze studny odčerpat veškerou vodu. K tomu vám poslouží ponorné kalové čerpadlo, které seženete za pár set korun. Dejte si pozor, abyste zvolili čerpadlo s dostatečným výkonem vzhledem k hloubce studny.
Jakmile jste odčerpali veškerou vodu, proveďte rychlý test, který odhalí, zda se na dně studny nevyskytují nebezpečné plyny. Zapalte svíčku a spusťte ji až na dno studny. Pokud nezhasne, na dně studny je dostatek kyslíku a otrava jedovatými plyny nehrozí. Přesto doporučujeme čistit studny alespoň ve dvou lidech, je to tak bezpečnější.
Nyní je třeba odstranit ze studny vše, co do ní nepatří, k čemuž se vám bude hodit lopatka a kyblík. Nakonec můžete do studny napustit trochu vody, zbylé usazeniny v ní rozvířit a poté odčerpat kalovým čerpadlem.
Nezapomeňte vyčistit také stěny studny od nánosů nečistot. Na pomoc si vezměte tlakový čistič. Pokud ho nevlastníte, použijte kartáč a následně stěny studny opláchněte vodou čerpanou ponorným kalovým čerpadlem.
Do vyčištěné studny nechte natéct vodu, kterou postupně čerpejte, dokud nebude zcela čirá. Nakonec vodu ošetřete dezinfekcí, která zabrání množení mikroorganismů. Při dávkování dezinfekce se řiďte instrukcemi na jejím obalu.
Po vyčištění studny je třeba počkat, než vyprchají účinky dezinfekce, což trvá většinou dva dny. Do té doby vodu ze studny raději nepoužívejte. Přibližně po měsíci se doporučuje odebrat vzorek studniční vody a odeslat ho na mikrobiologický rozbor do akreditované laboratoře.
Základní rozbor vody vás bude stát zhruba 1 000 Kč, zatímco za komplexní analýzu zaplatíte až desetinásobek. Její výsledek vás ale může příjemně překvapit a třeba zjistíte, že vám nic nebrání v tom, využívat domácí studnu nejen jako zdroj užitkové, ale i pitné vody.
Pokud se chystáte investovat do domovní čistírny a přečištěné vody chcete likvidovat vsakem na svém pozemku, musíte ze všeho nejdříve kontaktovat hydrogeologa. Ten vám vypracuje hydrogeologický posudek k domácí čističce odpadních vod, který je nedílnou součástí projektové dokumentace. Co takový posudek obsahuje, jaká je jeho cena a kde sehnat spolehlivého odborníka?
Publikováno: 25. 06. 2021Plechové sudy přistavené pod okap jsou na českých zahradách evergreenem. Nejsou ale zdaleka jediným způsobem, jak akumulovat srážkovou vodu a dále s ní nakládat. Pojďme se podívat, jaké nádrže a nádoby na dešťovou vodu známe, k čemu slouží a zda se na jejich pořízení vztahuje dotace.
Publikováno: 17. 07. 2022Stavební zákon prošel v roce 2024 velkou novelou, která se dotýká všech, kteří plánují realizovat studny, domovní ČOV nebo další stavby. Na jaké hlavní změny se od 1. července 2024 připravit?
Publikováno: 20. 06. 2024