Návod: Jak vyčistit studnu krok za krokem

Publikováno: 07. 11. 2021 3 minut čtení
kopaná nebo vrtaná studna
V domácí studně se postupem času hromadí nečistoty, které mohou kontaminovat vodu, ucpat vstupní otvor studny, nebo dokonce zničit čerpadlo domácí vodárny. Vyčistit studnu přitom není nic těžkého a podle našeho návodu to zvládnete i svépomocí.

Jak se do studny dostávají nečistoty

Společně s povrchovou a dešťovou vodou proniká do studny zejména organický materiál, a to nejčastěji poškozeným poklopem nebo netěsnostmi v krytu. Listí, hlína, dřevo, ale i drobní živočichové se usazují na dně studny, kde tlejí a způsobují zakalení vody, nepříjemnou pachuť a zápach. 

Kromě zetlelého materiálu se však ve studni mohou hromadit také úlomky starého potrubí, kameny nebo beton, který odpadl ze stěn. V extrémních případech mohou nečistoty ucpat vstupní otvor do studny a výtlačné potrubí, nebo dokonce znečišťovat studny v blízkém okolí.

Tip: Přečtěte si, kolik stojí vrtaná studna od projektu po stavbu.

Jak často studnu čistit

Důkladně vyčistit studnu byste měli ideálně každé dva až tři roky. Obecně ji však doporučujeme zkontrolovat po každém přívalovém dešti nebo v období jarního tání. Právě tehdy do ní proniká největší množství nečistot.

Kromě toho nezapomeňte alespoň jednou ročně odebrat vzorek studniční vody a odeslat ho na rozbor. Jedině tak zjistíte, zda neobsahuje zdraví škodlivé nečistoty, chemikálie a mikroorganismy.

Jak poznat znečištěnou vodu

Kontaminová voda bývá zakalená, nechutná dobře a může i zapáchat. Kromě toho však může obsahovat zdraví škodlivé bakterie nebo dusičnany, které však odhalí pouze rozbor vody provedený v akreditované laboratoři.

jak často čistit studnu

Příčiny kontaminace studny

Nachází-li se ve vodě větší množství bakterií, nejčastějším důvodem jejich výskytu bývá:

  • Dno studny pokrývají tlející zbytky organického materiálu (listí, hlína, dřevo a drobní živočichové).

  • Do studny prosakuje odpadní voda z kanalizace nebo jímky z blízkého okolí.

  • Spodní voda je znečištěna v celé oblasti.

  • Byla provedena neodborná nebo nedostatečná dezinfekce studny.

Co udělat před čištěním studny

Než se pustíte do čištění studny, zkontrolujte, v jakém je stavu. Pokud shledáte, že je to potřeba, opravte nadzemní části studny a vyměňte poškozený nebo netěsníci poklop. Odstranit můžete také staré nepoužívané potrubí a ostatní rezavějící železo, dřevěné trámky a lávky. Je-li to potřeba, vyspádujte terén kolem studny směrem od ní – zabráníte tak kontaminaci dešťovou vodou.

jak vyčistit studnu

Jak vyčistit studnu krok za krokem

  1. Ze všeho nejdříve je třeba ze studny odčerpat veškerou vodu. K tomu vám poslouží ponorné kalové čerpadlo, které seženete za pár set korun. Dejte si pozor, abyste zvolili čerpadlo s dostatečným výkonem vzhledem k hloubce studny.

  2. Jakmile jste odčerpali veškerou vodu, proveďte rychlý test, který odhalí, zda se na dně studny nevyskytují nebezpečné plyny. Zapalte svíčku a spusťte ji až na dno studny. Pokud nezhasne, na dně studny je dostatek kyslíku a otrava jedovatými plyny nehrozí. Přesto doporučujeme čistit studny alespoň ve dvou lidech, je to tak bezpečnější.

  3. Nyní je třeba odstranit ze studny vše, co do ní nepatří, k čemuž se vám bude hodit lopatka a kyblík. Nakonec můžete do studny napustit trochu vody, zbylé usazeniny v ní rozvířit a poté odčerpat kalovým čerpadlem.

  4. Nezapomeňte vyčistit také stěny studny od nánosů nečistot. Na pomoc si vezměte tlakový čistič. Pokud ho nevlastníte, použijte kartáč a následně stěny studny opláchněte vodou čerpanou ponorným kalovým čerpadlem.

  5. Do vyčištěné studny nechte natéct vodu, kterou postupně čerpejte, dokud nebude zcela čirá. Nakonec vodu ošetřete dezinfekcí, která zabrání množení mikroorganismů. Při dávkování dezinfekce se řiďte instrukcemi na jejím obalu.

Po vyčištění studny

Po vyčištění studny je třeba počkat, než vyprchají účinky dezinfekce, což trvá většinou dva dny. Do té doby vodu ze studny raději nepoužívejte. Přibližně po měsíci se doporučuje odebrat vzorek studniční vody a odeslat ho na mikrobiologický rozbor do akreditované laboratoře. 

rozbor vody ze studny

Základní rozbor vody vás bude stát zhruba 1 000 Kč, zatímco za komplexní analýzu zaplatíte až desetinásobek. Její výsledek vás ale může příjemně překvapit a třeba zjistíte, že vám nic nebrání v tom, využívat domácí studnu nejen jako zdroj užitkové, ale i pitné vody.

Nezávazně nás kontaktujte