Jaká je cena domácí čistírny odpadních vod (ČOV)

Publikováno: 01. 02. 2021 10 minut čtení
tapety-11.png
Rozhodli jste se likvidovat odpadní vody pomocí domovní čistírny a zajímá vás, na kolik vás její pořízení vyjde? V dnešním článku vám přinášíme přehledné shrnutí položek, ze kterých se skládá finální cena domácí čistírny odpadních vod (ČOV).

Cena domácí čistírny odpadních vod

Běžná cena domovní čističky odpadních vod se na našem trhu pohybuje v rozmezí od 30–50 000 Kč. Pozor na to, že výrobci uvádí cenu čističky bez DPH. Při výpočtu konečné ceny záleží na tom, zda si čistírnu pořizujete jako soukromá osoba (DPH = 15 %), nebo jako podnikatel (DPH = 21 %). 

cena domácí čistírny odpadních vod

Koupě samotného čistícího zařízení ale není jediným výdajem, který vás čeká. Počítat musíte také s dalšími položkami, jako je projektová dokumentace, hydrogeologický posudek nebo doprava a instalace čističky na vašem pozemku. Ve finále se tak cena domovní čistírny odpadních vod může blížit až 100 000 Kč.  

Co vše zahrnuje cena domácí čistírny odpadních vod 

S jakými konkrétními výdaji počítat, chystáte-li se ke koupi domovní čističky odpadních vod? Pojďme si uvést veškeré položky, které tvoří váš pomyslný nákupní seznam.

 • Hydrogeologický posudek (pouze v případě, že přečištěné vody z čističky zasakuje na svém pozemku)

 • Projekt domovní ČOV

 • Povolení domovní ČOV

 • Koupě čističky odpadních vod a příslušenství

 • Výkopové a stavební práce

 • Instalatérské práce

 • Pravidelná údržba a kontroly čističky 

Finální cena domovní ČOV tak můžete vypadat třeba takto:

Variocomp 5K

Cena (bez DPH)

35 900,-

Počet osob (EO)

3–7

Příkon

60 W

Četnost vývozu kalu

2x ročně

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

vodoprávní řízení

Rozměry v mm (výška x půdorysné rozměry)

2020x1250x1250

Váha

170 kg

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Hydrogeologický posudek  

Posudek od hydrogeologa potřebujete pouze v případě, že chcete přečištěné vody z čističky zasakovat na svém pozemku. Hydrogeolog provede průzkum, který má za cíl odhalit, zda je váš pozemek pro zasakování vhodný a zda nehrozí riziko kontaminace podzemní vody. 

Cena hydrogeologického posudku se pohybuje mezi 4–17 000,-. 

Našim klientům rádi pomůžeme s nalezením hydrogeologa z jejich okolí. Obraťte se na nás i vy.

Projekt domácí čističky odpadních vod (ČOV)

Domovní čistírna odpadních vod je v očích zákona považována za vodní dílo – a to ke svému vzniku potřebuje projektovou dokumentaci s kulatým razítkem. A právě takovou vám v Zakra poskytneme.

Cena projektu domácí čistírny odpadních vod (ČOV) je 11 990,- s DPH. Tato cena zahrnuje veškeré dodatečné úpravy a platí se až po dokončení projektu čističky a vašem odsouhlasení.

Jestliže se rozhodnete svěřit projekt domovní čističky do našich rukou, můžete se spolehnout na to, že:

 • Jsme rychlí – Na projekt domovní čistírny nebudete čekat déle než 3 týdny od získání veškerých potřebných podkladů. Na termínu předání projektu se domluvíme na začátku naší spolupráce. A nebojte – pochopení máme i pro klienty, pro které bylo už včera pozdě. 

 • Jsme féroví – Cenu projektu domovní ČOV znáte vždy dopředu a v průběhu naší spolupráce se nijak nemění. Pokud budete potřebovat projekt upravit nebo ho opatří poznámkami úředník, máte tuto předělávku v ceně.

 • Jsme digitální – Pro získání většiny podkladů využíváme digitalizované katastrální mapy, digitální podklady sítí, Google mapy a další nástroje. Navíc jsme vyvinuli vlastní interní aplikaci, která nám pomáhá vyřizovat povolení k domovním čistírnám odpadních vod, díky čemuž pracujeme rychle a efektivně. A to nejlepší nakonec – projekt s námi vyřídíte prakticky celý online z pohodlí svého domova.

 • Umíme také domovní ČOV na klíč – Celý proces realizace domovní čistírny si vezmeme na starost, zatímco vy se budete věnovat své rodině a koníčkům. 

projekční kancelář zakra onlineS námi zvládnete vyřídit celý projekt domovní ČOV online z pohodlí svého domova!

Povolení domovní čistírny

S projektem (a případně hydrogeologickým posudkem) v ruce je nejvyšší čas zamířit na úřady, které vám stavbu čistírny povolí. Na výběr máte ze dvou forem povolení – buď zvolíte klasické vodoprávní řízení, nebo takzvané ohlášení. 

cena domácí čistírny odpadních vod

Jak se od sebe tyto dvě varianty liší, můžete vidět v tabulce:

Kritéria

Vodoprávní řízení

Ohlášení

Lhůta úřadů k vyřízení

60 dnů

30 dnů

Platnost povolení

Omezená (na 10 let)

Neomezená

Podmínky k vypouštění vody

Stanoví úřad

Nestanovuje úřad

Rozbor vzorku vypouštěných vod

2× ročně

Revizní kontroly každé 2 roky

Správní poplatek

300,-

500,-

Z hlediska ceny, kterou za povolení zaplatíte, se nedá mluvit o propastném rozdílu. Ve výsledku tak zaplatíte buď 500,- nebo 300,-. Výraznější rozdíly se týkají administrativní náročnosti a důsledků, které z daného typu povolení plynou. 

 • Vodoprávní řízení – na jeho vyřízení má vodoprávní úřad ze zákona 60 dní. Vydává se s omezenou platnosti maximálně na 10 let a ukládá vám povinnost 2x do roka poslat na vodoprávní úřad rozbor vzorků přečištěné vody. Na druhou stranu je administrativně méně náročný a povolit s ním jde i čistírnu bez certifikace CE. 

 • Ohlášení – často se setkáte s prohlášením, že se jedná o “zjednodušenou formu povolení”, což je poměrně zavádějící popis. Administrativně je totiž ohlášení mnohem náročnější proces, na jehož konci vás ale čeká povolení s platností na dobu neurčitou. V případě, že chcete přečištěné vody vsakovat, je třeba zvolit čistírnu s certifikátem CE. Vodoprávní úřad má na vyřízení povolení kratší dobu, a to konkrétně 30 dnů od podání žádosti. 

Nemáte s vyřizováním na úřadech mnoho zkušeností, nebo převládají ty negativní? Nevadí – našim klientům nabízíme službu takzvaného inženýringu. Co to v praxi znamená? Že s hotovým projektem se za všemi dotčenými orgány vydáme místo vás a vy tak od nás obdržíte rovnou úřední povolení se stavbou domovní ČOV. Neváhejte nás kontaktovat!

Varianta

Cena (s DPH)

Další náklady k projektu

inženýring ke všem typům projektů ČOV

9 990,-

správní poplatky

TIP: Přečtěte si, jak získat povolení k domovní ČOV snadno a rychle.

Koupě ČOV a příslušenství

Jak jsme již zmínili, běžná cena domovních čistíren se pohybuje mezi 30–50 000 Kč. Jedná se o základní cenu, ke které je třeba přičíst DPH – v případě soukromých osob se jedná o 15 %, v případě podnikatelů o 21 %. V tabulce naleznete ceny čističek, které patří na českém trhu k nejprodávanějším: 

ČOV

Základní cena (bez DPH)

Monocomp od ASIO

46 500,-

Variocomp od ASIO

35 900,-

AT6 od ABPlast

33 900,-

BioCleaner Basic od Envi-Pur

33 980,-

BioCleaner Optima od Envi-Pur

40 990,-

EK-S4 od Ekocis

29 900,-

SBR BIO od BazénPlasty

39 900,-

STMH5 od Hellstein

86 087,-

Základní cena domácí čističky odpadních vod ale většinou zahrnuje pouze skelet. Do ceny se proto často nepromítají náklady za dopravu a zprovoznění. Doporučujeme si také zjistit, které konkrétní příslušenství (typicky víko a dmychadlo) je v základní ceně zahrnuto.

Doprava čistírny na pozemek

Domácí čistírnu už máte objednanou – nyní je potřeba ji dostat na váš pozemek. Většina prodejců domovních ČOV nabízí dopravu čistírny až k vám zdarma. V opačném případě se ceny za dopravu různí podle toho, z jaké vzdálenosti k vám čistírna míří. Cena za jeden kilometr se standardně pohybuje mezi 10–20 Kč. 

Výkopové, stavební a instalatérské práce

Čistírna je na vašem pozemku a jediné, co zbývá, je její montáž a instalace na určené místo. Velká část našich klientů zvládne tuto fázi svépomocí, případně osloví pár svých známých a kamarádů, kteří jim pomohou s usazením čistírny (nezapomeňte, že váží zhruba 200 kg). 

cena domácí čistírny odpadních vod

 • K výkopu dostatečně hluboké jámy pro uložení čističky (zpravidla 2 × 2 metry) si také můžete pronajmout bagristu i s bagrem, což vás vyjde na 5–10 000,-. 

 • Následně je potřeba vybetonovat základovou desku, která bývá 15 až 20 cm vysoká. Počítejme tedy, že jde o 4 m². Cena za takové množství betonu se pohybuje kolem 4 000,-.

 • Po usazení čistírny na určené místo, při kterém přijde vhod pár silných rukou, vás čeká už jenom její instalace. Tu vždy přenechte odborníkovi, zpravidla se o ni postará dodavatel čistírny. Často bývá zprovoznění čističky zahrnuto v její pořizovací ceně, v opačném případě za tuto službu zaplatíte 2–3 000,-.

Srovnání cen čistíren na českém trhu

Získejte přehled o cenách domovních čistíren odpadních vod na našem trhu. Na základě dlouholetých zkušeností jsme sestavili přehlednou tabulku domovních čističek, které si naši klienti nejčastěji pořizují. Ve velkém srovnání jsme zohlednili nejen pořizovací cenu ČOV, ale také náklady na dopravu, nutnost obetonování nebo možný způsob povolení. 

srovnání cen čov

Kolik stojí domovní ČOV na klíč

O službě domovní ČOV na klíč jste ještě neslyšeli? Jedná se o službu, kdy si celý proces realizace domácí čistírny vezme na starost vámi najatá firma. Vaším jediným úkolem je vybrat si konkrétní čističku, vše ostatní za vás zařídí zprostředkovatel služby domovní ČOV na klíč. A když říkáme všechno, myslíme tím skutečně všechno.

Služba domovní ČOV na klíč znamená, že za vás najatá firma vyřídí hydrogeologický posudek (pokud je třeba), projekt i povolení čistírny a postará se také o následné výkopové, stavební a instalatérské práce na vašem pozemku.  

Jestliže je vaší hlavní prioritou ušetřit čas a starosti, služba domovní ČOV na klíč pro vás bude ideální volbou. Počítejte ale s tím, že komplexnost této služby se odrazí ve výsledné ceně, která je v některých případech až třikrát vyšší, než když si celý proces realizujete svépomocí. 

Máte zájem o domovní ČOV na klíč? Kontaktujte nás s nezávaznou poptávkou a zjistěte, kolik vás tato služba bude stát.

Kdy se vyplatí koupit nejlevnější ČOV?

Ačkoliv si neochvějně stojíme za názorem, že cena domácí čistírny odpadních vod by nikdy neměla být rozhodujícím faktorem při jejím výběru, přesto se někdy skutečně vyplatí zvolit tu nejlevnější čističku. Ptáte se, kdy?

Jestliže víte, že se ve vaší obci v dohledné době chystá budování obecní kanalizace a domovní ČOV se tak stává pouze přechodným řešením likvidace odpadních vod, s klidným svědomím sáhněte po levnější čističce. 

Shrnutí

Z vlastních zkušeností víme, že šetřit při nákupu domovní ČOV se nevyplácí. Jestliže sáhnete po domácí čistírně od osvědčených výrobců, budete mít jistotu, že za své peníze získáte nejen skvěle fungující čistící zařízení, ale také veškeré nezbytné příslušenství a profesionální servis. 

Nezávazně nás kontaktujte