V současné době najdete sklep u novostavby jen velmi zřídka – stavění sklepů není příliš trendy a často se mu vyhýbají dokonce sami stavebníci. Sklep totiž stavbu obvykle zpomalí a zkomplikuje. Důvodem, proč se do podsklepených domů nehrnou budoucí majitelé, jsou také pochopitelné – podsklepení totiž značně zvyšuje náklady na stavbu domu.
Existuje však způsob, jak si sklep dopřát, a přitom se vyhnout složité stavbě i vysokým nákladům: plastový sklep.
Plastový sklep, jak už název napovídá, se obvykle vyrábí z plastu, konkrétně polypropylenu. Další zásadní rozdíl oproti tradičnímu sklepu je, že se nachází mimo dům, tedy na zahradě. Stejně jako klasický sklep je umístěný pod úrovní terénu, takže nijak nenarušuje estetiku zahrady, a je odvětrávaný.
Co se týče vlastností, plastový sklep se v podstatě plnohodnotně vyrovná klasickým sklepům: udržuje stálou vnitřní teplotu a je tak skvělým místem pro uchovávání potravin nebo splnění snu o vlastním vinném sklípku. Navíc nabízí plastový sklep prostor pro uložení věcí, které vytáhnete párkrát do roka, a v domě by vám proto zbytečně překážely. Pojďme si zásadní výhody shrnout:
Sklepy mají v případě uchovávání potravin neskonalou výhodu. Jejich stálá teplota i vlhkost je činí ideální náhradou ledničky! Do sklepa patří zejména ovoce a zelenina (zejména ta s vysokým obsahem vody, jako je lilek, cuketa nebo okurka, ale také dýně). Sklepní podmínky milují zejména brambory, které v přílišném chladu lednice sládnou a na světle mají pro změnu sklon zezelenat. Ve sklepě se samozřejmě skvěle vychladí veškeré nápoje, zejména pivo a víno.
TIP: Pokud toužíte po vinném sklepě, měla by se jeho teplota pohybovat okolo 11–12 stupňů Celsia a vlhkost kolem 65–80 %.
Získání bezpečného vnitřního prostoru pro uložení věcí je bezesporu zásadní výhodou pořízení plastového sklepa. Sklep lze pořídit v různých velikostech, takže jej můžete snadno přizpůsobit plánovanému účelu… a množství věcí, které do něj potřebujete uložit.
V dnešní době nelze tento benefit rozhodně podcenit – sklep totiž chladí sám a zdarma, a tím pádem šetří elektřinu. To se nevyhnutelně projeví na vašich účtech za energie. Navíc získáte v ledničce více prostoru.
Pokud přemýšlíte o sklepě za účelem uložení věcí, možná vás napadlo, zda by nebyl alternativou zahradní domek. Sklep má však oproti zahradnímu domku zásadní výhody: nenarušuje estetiku zahrady, nezabírá místo na trávníku a není lákadlem pro zloděje! Podzemní plastový sklep totiž na první pohled vůbec nemusí být na zahradě vidět – lze jej schovat mezi okrasné rostliny nebo divokou trávu.
Nejspíš to nebude vaším prvotním důvodem pro pořízení sklepa, ale zmínit to musíme: čím dál více lidí si pořizuje sklep za účelem připravenosti. Je to prostor, který na rozdíl od domu vydrží opravdu ledacos, a v případě nouze se tedy nabízí jako útočiště, v němž lze přežít. Pokud by vás toto využití zajímalo, sáhněte po sklepě s bezpečnostními železnými dveřmi. Mimochodem, poptávka po nich v současné době roste.
Plastové sklepy se obvykle vyrábějí z polypropylenu první jakosti. Co se týče konstrukčního řešení, rozlišujeme dva druhy plastových podzemních sklepů: samonosné a sklepy k obetonování.
Samonosné sklepy nepotřebují pomoc betonu, aby byly stabilní, a to díky homogennímu polypropylenu, který drží tvar a stará se pevnost v místě spojů. Pevnosti samonosných sklepů pomáhá i jejich konstrukce ve tvaru válce, který je navíc vyztužený vnitřním rámem. Pokud máte domovní čistírnu odpadních vod, válcová konstrukce samonosného sklepa je velmi podobná. Spodní část sklepa musí být chráněna proti tlaku podzemní vody, vyrábí se proto z buněčné struktury od tloušťce skoro 9 cm.
Sklepy k obetonování mají boční žebra s kovovými výztuhami, které ve spolupráci s litým betonem drží sklep. Výhoda obetonovaného sklepa je, že v podstatě nepotřebuje údržbu a má velmi dlouhou životnost – můžete se spolehnout, že vydrží minimálně jednu generaci.
Říkáte si, že když už budete betonovat, proč si rovnou nepostavit betonový sklep? Betonový sklep je skutečně alternativa, která má své zastánce. Hlavní argumentem je odolnost a životnost takového sklepa. Pokud vás tato varianta láká, připravte se však na mnohem vyšší náklady – betonový sklep vás nejspíše vyjde na dvojnásob toho, co plastový. Budete totiž muset zaplatit nejen samotný sklep, ale také dopravu, která může být docela komplikovaná, zejména u hůře dostupných pozemků. Vedle vozu, který veze sklep, je totiž potřeba také technické manipulační vozidlo s ramenem.
Plastový sklep se může pochlubit životností minimálně 25 let – tedy celé čtvrtstoletí. Vděčí za to vysoce kvalitnímu polypropylenu.
Stavba plastového sklepa je poměrně rychlá – za dva dny bude sklep postavený. V tomto ohledu se jedná o stavbu s podobnou náročností, jakou má domovní čistírna odpadních vod nebo retenční nádrž.
Ve srovnání s betonovým sklepem utratíte za plastový sklep přibližně polovinu, liší se také cena dopravy. Zatímco doprava sklepa z betonu vyjde přibližně na pět až deset tisíc korun, s námi zaplatíte za dopravu plastového sklepa kamkoliv v České republice paušální cenu 1 000 Kč.
Objem v litrech | Typ | Cena bez DPH |
4 000 | Samonosný | 129 000,- |
4 800 | Samonosný | 115 900,- |
Plocha prostoru v m2 | Typ | Cena bez DPH |
4,4 | K obetonování | 115 000,- |
6,6 | K obetonování | 150 000,- |
8,8 | K obetonování | 180 000,- |
Chcete mít sklep a o nic víc se nestarat? Pak si pořiďte plastový sklep na klíč. Sklep vám dovezeme, postavíme a vám jen předáme klíčky. Vy si můžete mezitím třeba rozmyslet, jaké archivní lahve vína do něj uschováte. Máte o plastový sklep na klíč zájem? Ozvěte se nám a my vám pošleme nezávaznou cenovou nabídku.
Jak vybrat domácí ČOV pro rodinný dům, který nelze napojit na kanalizační řad? Podle kterých kritérií se rozhodovat, proč záleží na počtu osob v domácnosti a kdy se vyplatí pořídit nejlevnější čistírnu na trhu?
Publikováno: 11. 01. 2023Čeká vás v dohledné době zřizování vodovodní přípojky a napojení domácnosti na vodovodní řad? Zjistěte, z jakých položek se cena vodovodní přípojky skládá a kolik za ni ve výsledku zaplatíte.
Publikováno: 01. 02. 2021K instalaci samonosné retenční nádrže na dešťovou vodu nepotřebujete pomoc odborníků. Zjistěte, jak správně usadit a zapojit retenční nádrž svépomocí. Přinášíme vám přehledný postup krok za krokem, díky kterému pro vás instalace nádrže bude hračka.
Publikováno: 04. 01. 2022