Podle čeho vybrat materiál retenční nádrže?

Publikováno: 13. 01. 2022 5 minut čtení
projektant-retencni-nadrze-768x576.jpeg
Retenční nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí z betonu, sklolaminátu a plastu. Zatímco betonové nádrže se hodí do míst s výskytem spodní vody a sklolaminátové nádrže mají tendenci praskat, plastové nádrže často představují univerzální řešení. Jaký materiál retenční nádrže tedy zvolit s ohledem na vaši situaci?

Proč je materiál retenční nádrže důležitý

Materiál retenční nádrže do značné míry ovlivňuje její vlastnosti, kvalitu a koneckonců i pořizovací cenu. Abyste zvolili správný materiál nádrže, měl by vás primárně zajímat typ podloží a přítomnost (případně hloubka) spodní vody na vašem pozemku.

Jak vybrat materiál retenční nádrž s ohledem na spodní vodu

Ptáte se, proč zrovna přítomnost spodní vody? Je to prosté – vysoká hladina spodní vody dokáže narušit stabilitu retenční nádrže a to do takové míry, že může dojít k jejímu zborcení. Víte-li, že se na vašem pozemku nachází spodní voda, pak máte na výběr v podstatě jen ze dvou možností – buď zvolíte plastovou nádrž (opatřenou dvěma plášti nebo obetonovanou), nebo betonovou nádrž.

materiál retenční nádrže

Plastové nádrže na vodu

Plastové nádrže na dešťovou vodu patří k nejoblíbenější variantě, jelikož jsou velice variabilní a lze je použít v mnoha rozličných podmínkách. Při výběru té správné nádrže vám doporučujeme, abyste se nenechali zlákat nízkou cenou. Ta obvykle značí nízkou kvalitu či nutnost plastovou nádrž ještě obetonovat, což se v konečném výsledku prodraží.

Plastové nádrže dále dělíme na monolitické, svařované, samonosné a dvouplášťové.

co-je-nadrz-a-nadoba-na-destovou-vodu-1024x646-1.jpeg

  • Monolitické plastové nádrže jsou zhotovené z jednoho kusu plastu. Díky tomu máte jistotu, že nedojde k závadě na svárech a popráskání. Stejně tak nehrozí, že by nádrž špatně těsnila.

  • Svařované plastové nádrže vás na první pohled překvapí relativně nízkou cenou. Upozorňujeme ale, že jsou poměrně náchylné k popraskání v místech svárů. Předejít tomu můžete obetonováním nádrže, což se vám ale ve výsledku značně prodraží.

  • Samonosné plastové nádrže se snadno a rychle instalují, aniž by vyžadovaly obetonování. Hodí se zejména do míst s klasickým podložím (zemina obsahující kameny a kamínky) bez přítomnosti spodní vody. Často mají žebrování, které zajišťuje tvarovou stálost.

  • Dvouplášťové plastové nádrž můžete umístit i do míst s výskytem spodní vody. Vyhovuje jimpředevším jílovité nebo písčité podloží.

Betonové nádrže na vodu

Betonové nádrže na dešťovou vodu jsou velmi odolné, díky čemuž je lze použít v místech s vysokou hladinou spodní vody. Navíc se vyznačují vysokou nosností, takže je můžete instalovat také pod příjezdovou cestu a další pojezdové plochy.

Nevýhodu betonových nádrží představuje jejich vysoká hmotnost. Ta se promítne nejen do vyšší pořizovací ceny, ale také do ceny za dopravu nádrže a za její instalaci, k níž je zapotřebí jeřáb.

betonové nádrže na vodu

Sklolaminátové nádrže na vodu

Sklolaminát je velmi odolný, pružný a lehký materiál, který má však tendenci praskat. Výsledkem jsou ostré střepy, které vás mohou zranit – nemluvě o tom, že následná oprava je poměrně nákladná a náročná. Aby toho nebylo málo, sklolaminátové retenční nádrže bývají opatřeny velmi úzkým vstupem, který značně ztěžuje pravidelnou údržbu a případné opravy.

Na rozdíl od betonových nádrží se navíc sklolaminátové nádrže nevyznačují ani vysokou statickou únosnosti, ani odolností vůči spodní vodě.

Samonosná, nebo obetonovaná nádrž?

Samonosné retenční nádrže jsou velmi oblíbené nejen pro svou relativně nízkou cenu, ale také snadnou instalaci. Stačí je usadit do připraveného výkopu a zasypat zeminou. Použít se však dají všude tam, kde se nevyskytuje spodní voda a zemina obsahuje jen minimum jílu. 

Oproti tomu nádrže určené k obetonování jsou určené do míst, kde je vyšší zatížení terénu a hornaté nebo svažité podloží. Stejně tak je lze použít v případě, že od nádrže vyžadujete vyšší statickou únosnost.

Jak se liší cena retenčních nádrží v závislosti na materiálu?

2 m³

3 m³

4 m³

5 m³

10 m³

15 m³

Samonosná plastová

cca 12–16 000,-

cca 15–17 000,-

cca 16–21 000,-

cca 17–24 000,-

cca 26–29 000,-

cca 34–39 000,-

Svařovaná plastová

cca 12 000,-

cca 14 000,-

cca 16–23 000,-

cca 17 000,-

cca 24–39 000,-

cca 30–45 000,-

Dvouplášťová plastová

cca 19 000,-

cca 20–23 000,-

cca 22–24 000,-

cca 2č–26 000,-

cca 38–39 000,-

cca 45 000,-

Betonová

od 16 000,-

od 18 000,-

od 20 000,-

od 22 000,-

od 30 000,-

od 35 000,-

Sklolaminátová

cca 12 000,-

cca 14 000,-

cca 17 000,-

cca 20 000,-

cca 35 000,-

cca 50 000,-

Co dalšího je dobré vědět

Zvažujete-li pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu, následující informace by se vám mohly hodit.

Velikost retenční nádrže

Velikost neboli objem retenční nádrže rozhoduje o tom, kolik dešťové vody nádrž pojme. Přibližný objem nádrže můžete spočítat pomocí jednoduchého vzorce, dle kterého připadá na každou osobu v domácnosti 1 m3 vody na 3 týdny. Každý další kubík vody byste měli přičíst na 100 m2 zahrady, kterou chcete dešťovkou zavlažovat. 

Přesnější výpočet velikosti nádrže získáte, pokud použijete jednu z mnoha online kalkulaček, které zohledňují následující parametry:

  • velikost plochy, ze které svádíte vodu,

  • vydatnost srážek ve vaší lokalitě,

  • využití dešťové vody (velikost zahrady, příp. účel využití v domácnosti).

Nezbytné doplňky k retenční nádrži

Každá retenční nádrž musí disponovat filtračním mechanismem, díky kterému zůstává dešťová voda bez nečistot, a výkonným čerpacím systémem. Na výběr máte buď ponorné čerpadlo, nebo sofistikovanější domácí vodárnu – ta se hodí v případě, že dešťovou vodu chcete využívat nejen na zahradě, ale také v domácnosti.

Dotace na retenční nádrž

Nezapomeňte, že na retenční nádrž lze získat dotaci, která pokryje až polovinu nákladů. Přečtěte si, jak funguje dotační program Dešťovka a jak o dotaci žádat. 

Maximální fixní část dotace

Proměnná část dotace

Akumulace dešťové vody pro zálivku zahrady

20 000 Kč

3 500 Kč/m3 nádrže

Akumulace dešťové vody pro splachování WC a zálivku zahrady

30 000 Kč

3 500 Kč/m3 nádrže

Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím dešťové vody

60 000 Kč

3 500 Kč/m3 nádrže

Nezávazně nás kontaktujte