Co se starou žumpou či septikem? Udělejte z nich nádrž na vodu!

Publikováno: 12. 02. 2022 5 minut čtení
Navrh-bez-nazvu-1-1-1536x1016-1.png
Nachází se na vašem pozemku dosloužilá žumpa nebo septik? Než se starou a nepoužívanou nádrž rozhodnete zasypat štěrkem, zvažte, zda ji raději nevyužijete na jímání dešťové vody. Nejenže snížíte své výdaje za vodné a stočné, ale navíc můžete získat i dotační příspěvek.

Co se starou žumpou či septikem?

Odpadní jímky a septiky se u starších nemovitostí přestaly využívat v okamžiku, kdy se dům připojil k veřejné kanalizaci. Mnohdy je tak k dispozici vybetonovaná, poklopem uzavřená a proti průsaku vody zabezpečená nádrž, ze které lze poměrně jednoduše udělat zásobník na dešťovou vodu.

starý septik a žumpa

Proč se vyplatí mít nádrž na dešťovou vodu

 • Zatímco cena pitné vody se neustále zvyšuje, dešťová voda je zadarmo.

 • Dešťová voda má skutečně široké možnosti využití. Jakožto užitková voda poslouží při zálivce zahrady, mytí auta, napouštění bazénu, ale i v domácnosti k běžnému úklidu, splachování toalety nebo praní prádla.

 • Pokud investujete do UV filtrace, která vodu zbavuje bakterií a virů, můžete dešťovku používat také k osobní hygieně, mytí nádobí nebo vaření.

 • Využitím dešťové vody šetříte nejen zdroje vody pitné, ale také svou peněženku, jelikož se vám sníží výdaje za vodné a stočné.

Retenční nádrž na dešťovou vodu si samozřejmě můžete pořídit i zbrusu novou. V takovém případě máte na výběr z nadzemní a podzemní varianty, několika materiálů a různých objemů. 

Pokud se však na vašem pozemku nachází nevyužitý septik nebo žumpa, získáte retenční nádrž za výrazně nižší cenu. Ušetříte zejména za stavební a montážní práce, jelikož máte vyřešený výkop i vyzdívku, případně betonáž stěn a dna. Vám už pak stačí jen „vyladit“ systém svedení dešťovky z okapů a její následného čerpání.

Nádrž nejprve vyčistěte

Předpokladem k tomu, abyste mohli starý septik či žumpu začít používat k jímání dešťové vody, je především důkladné vyčištění. To se neobejde bez využití tlakové vody a dezinfekčních prostředků. 

Raději upozorňujeme, že to není zrovna příjemná a voňavá práce. Rozhodně proto nepodceňte ochranné prostředky, jako jsou respirátor, holiny a vhodné oblečení. Předem zajistěte také odvětrávání jímky.

jak vyčistit septik a žumpu

Jak probíhá přestavba staré žumpy či septiku na nádrž na vodu:

 • Ze dna jímky nejprve odčerpejte veškerou vodu. Nejlépe vám k tomu poslouží kalové čerpadlo, jež je schopné nasát i menší organické částice, aniž by se ucpalo.

 • Jímku vyčistěte tlakovou vodou a ošetřete dezinfekcí (například savem).

 • Proveďte kontrolu stavu obvodových stěn a dna. Případné praskliny a spáry utěsněte, zabráníte tak pronikání spodní vody i průsaku zevnitř ven.

 • Stěny i dno následně opatřete první vrstvou hydroizolačního nátěru a nechte ji zaschnout alespoň 24 hodin. Během této doby musí nádrž zůstat odvětrávaná. 

 • Po zaschnutí první vrstvy naneste křížem vrstvu druhou a po uplynutí dalších 24 hodin ještě třetí vrstvu hydroizolace.  

 • Nádrž je připravena k jímání vody až po úplném vyzrání hydroizolace, což trvá zpravidla 7 dní (při +20 °C a vlhkosti vzduchu do 70 %). 

 • Nakonec do nádrže přiveďte vodu z dešťových svodů.

Co dalšího je třeba zařídit

Tím však práce na přestavbě staré žumpy či septiku nekončí. Abyste nádrž na vodu mohli využívat na maximum, je třeba pořídit a instalovat nezbytné příslušenství, vybudovat vsakovací jámu a případně zřídit oddělené rozvody vody.

nádrž na vodu ze starého septiku

Filtrační mechanismus

Retenční nádrž je třeba opatřit alespoň třemi základními filtry, které vodu zbavují mechanických nečistot. Dva filtry se nacházejí ještě před vstupem do nádrže, zatímco třetí z nich je umístěn v nádrži, a to konkrétně před sacím potrubím čerpadla.

Chcete-li dešťovou vodu zavést také do domu, doporučujeme investovat do dalších doplňkových filtrů. Výběr je skutečně široký, záleží tedy na vašich konkrétních požadavcích.

Čerpací technika

K pohodlnému čerpání dešťové vody slouží výkonné čerpadlo. To může být buď povrchové, nebo ponorné – záleží na hloubce, ze které budete vodu čerpat. Jestliže plánujete využívat dešťovku také v domácnosti, zvažte pořízení domácí vodárny. Její obsluha je velmi snadná a díky automatickému chodu se nebudete muset téměř o nic starat.

Vsakovací objekt

Každá retenční nádrž na dešťovou vodu musí být vybavena vsakovacím objektem. Ten se postará o to, že v případě vydatnějších dešťů bude přebytečná voda pozvolna z nádrže odtékat a vsakovat se do půdy. Pro vsakování se obvykle používají vsakovací tunely nebo vsakovací bloky.

Oddělené rozvody vody

Pokud chcete zachycenou vodu využít nejen na zahradě, ale i v domě, musíte si nejprve připravit dvojí rozvody. Pitná voda a dešťová voda totiž nesmí přijít do styku, v opačném případě by mohlo dojít ke kontaminaci celého vodovodního řadu.

Výsledkem tak jsou zcela nezávislé okruhy pro kuchyň, koupelnu, záchod, pračku a případně bojler. Výhodou je, že tento na první pohled složitý systém dokáže zajistit nepřerušený přívod vody do domácnosti i tehdy, dojde-li v retenční nádrži zásoba dešťovky.

Součástí rozvodů je pak také expanzní nádoba, kterou čerpadlo v retenční nádrži natlakuje a ze které se následně odebírá voda a rozvádí se po domě.

Smlouva s provozovatelem kanalizace

Budete-li dešťovku používat v domácnosti, nesmíte zapomenout, že bude zčásti odváděna do kanalizace jakožto voda odpadní, takže z ní musíte platit stočné. Je třeba informovat provozovatele kanalizace a zahrnout tuto okolnost do smlouvy. Pokud budete vodu z jímky používat pouze na zalévání zahrady, tato povinnost se na vás nevztahuje. 

Využijte dotaci Dešťovka

Dotační program Dešťovka podporuje především majitele rodinných domů, kteří si na svůj pozemek chtějí instalovat retenční nádrž. Stejně tak je ale část prostředků určena i majitelům nevyužitých jímek a septiků, kteří se rozhodli jímat dešťovou vodu. Dotace se v takovém případě vztahuje na výdaje na vyčištění a nezbytné úpravy nádrže.

dotace na nádrž na vodu

Chcete si pořídit retenční nádrž?

I bez dosloužilého septiku můžete začít s jímáním a využíváním dešťové vody. Na pořízení retenční nádrže ostatně můžete využít již zmíněnou dotaci Dešťovka, díky které získáte až polovinu své investice zpět.

Potřebujete poradit nebo vás zajímají bližší informace o dotačním programu Dešťovka? Obraťte se na naši projekční kancelář Zakra. Nabízíme nezávaznou konzultaci zdarma a pokud budete mít zájem, vypracujeme vám projekt, který je pro získání dotačního příspěvku nezbytný.

Nezávazně nás kontaktujte