Plastový sklep do země: Vše, co potřebujete vědět

Publikováno: 02. 11. 2022 5 minut čtení
podzemni-sklep-se-sikmym-vchodem-768x595.png
Máte sklep? Pokud ne, ale úložný a chladný prostor by se vám rozhodně hodil, pak existuje řešení: plastový sklep. Jedná se konstrukčně spolehlivý a užitečný prefabrikát, který nabízí výhody klasického zděného či betonového sklepa, a přitom nepotřebuje projekt a povolení. Pojďme se na tuto praktickou záležitost podívat zblízka.

V současné době najdete sklep u novostavby jen velmi zřídka – stavění sklepů není příliš trendy a často se mu vyhýbají dokonce sami stavebníci. Sklep totiž stavbu obvykle zpomalí a zkomplikuje. Důvodem, proč se do podsklepených domů nehrnou budoucí majitelé, jsou také pochopitelné – podsklepení totiž značně zvyšuje náklady na stavbu domu.

Existuje však způsob, jak si sklep dopřát, a přitom se vyhnout složité stavbě i vysokým nákladům: plastový sklep.

Plastový sklep je plnohodnotnou náhradou tradičních sklepních prostor, jen se nachází mimo dům.

Co je plastový sklep?

Plastový sklep, jak už název napovídá, se obvykle vyrábí z plastu, konkrétně polypropylenu. Další zásadní rozdíl oproti tradičnímu sklepu je, že se nachází mimo dům, tedy na zahradě. Stejně jako klasický sklep je umístěný pod úrovní terénu, takže nijak nenarušuje estetiku zahrady, a je odvětrávaný.

Proč si pořídit plastový sklep?

Co se týče vlastností, plastový sklep se v podstatě plnohodnotně vyrovná klasickým sklepům: udržuje stálou vnitřní teplotu a je tak skvělým místem pro uchovávání potravin nebo splnění snu o vlastním vinném sklípku. Navíc nabízí plastový sklep prostor pro uložení věcí, které vytáhnete párkrát do roka, a v domě by vám proto zbytečně překážely. Pojďme si zásadní výhody shrnout:

1. Uchováte v něm potraviny a nápoje

Sklepy mají v případě uchovávání potravin neskonalou výhodu. Jejich stálá teplota i vlhkost je činí ideální náhradou ledničky! Do sklepa patří zejména ovoce a zelenina (zejména ta s vysokým obsahem vody, jako je lilek, cuketa nebo okurka, ale také dýně). Sklepní podmínky milují zejména brambory, které v přílišném chladu lednice sládnou a na světle mají pro změnu sklon zezelenat. Ve sklepě se samozřejmě skvěle vychladí veškeré nápoje, zejména pivo a víno. 

TIP: Pokud toužíte po vinném sklepě, měla by se jeho teplota pohybovat okolo 11–12 stupňů Celsia a vlhkost kolem 65–80 %.

2. Získáte úložný prostor

Získání bezpečného vnitřního prostoru pro uložení věcí je bezesporu zásadní výhodou pořízení plastového sklepa. Sklep lze pořídit v různých velikostech, takže jej můžete snadno přizpůsobit plánovanému účelu… a množství věcí, které do něj potřebujete uložit.

3. Uspoříte náklady na energie

V dnešní době nelze tento benefit rozhodně podcenit – sklep totiž chladí sám a zdarma, a tím pádem šetří elektřinu. To se nevyhnutelně projeví na vašich účtech za energie. Navíc získáte v ledničce více prostoru. 

4. Nenarušíte estetiku své zahrady

Pokud přemýšlíte o sklepě za účelem uložení věcí, možná vás napadlo, zda by nebyl alternativou zahradní domek. Sklep má však oproti zahradnímu domku zásadní výhody: nenarušuje estetiku zahrady, nezabírá místo na trávníku a není lákadlem pro zloděje! Podzemní plastový sklep totiž na první pohled vůbec nemusí být na zahradě vidět – lze jej schovat mezi okrasné rostliny nebo divokou trávu. 

5. Budete připravení na případ nouze

Nejspíš to nebude vaším prvotním důvodem pro pořízení sklepa, ale zmínit to musíme: čím dál více lidí si pořizuje sklep za účelem připravenosti. Je to prostor, který na rozdíl od domu vydrží opravdu ledacos, a v případě nouze se tedy nabízí jako útočiště, v němž lze přežít. Pokud by vás toto využití zajímalo, sáhněte po sklepě s bezpečnostními železnými dveřmi. Mimochodem, poptávka po nich v současné době roste.

Varianty plastového sklepa

Plastové sklepy se obvykle vyrábějí z polypropylenu první jakosti. Co se týče konstrukčního řešení, rozlišujeme dva druhy plastových podzemních sklepů: samonosné a sklepy k obetonování. 

Samonosné sklepy nepotřebují pomoc betonu, aby byly stabilní, a to díky homogennímu polypropylenu, který drží tvar a stará se pevnost v místě spojů. Pevnosti samonosných sklepů pomáhá i jejich konstrukce ve tvaru válce, který je navíc vyztužený vnitřním rámem. Pokud máte domovní čistírnu odpadních vod, válcová konstrukce samonosného sklepa je velmi podobná. Spodní část sklepa musí být chráněna proti tlaku podzemní vody, vyrábí se proto z buněčné struktury od tloušťce skoro 9 cm.

Samonosný plastový sklep má kruhový půdorys a je vyztužený vnitřním rámem.Sklepy k obetonování mají boční žebra s kovovými výztuhami, které ve spolupráci s litým betonem drží sklep. Výhoda obetonovaného sklepa je, že v podstatě nepotřebuje údržbu a má velmi dlouhou životnost – můžete se spolehnout, že vydrží minimálně jednu generaci. 

Betonový sklep jako alternativa

Říkáte si, že když už budete betonovat, proč si rovnou nepostavit betonový sklep? Betonový sklep je skutečně alternativa, která má své zastánce. Hlavní argumentem je odolnost a životnost takového sklepa. Pokud vás tato varianta láká, připravte se však na mnohem vyšší náklady – betonový sklep vás nejspíše vyjde na dvojnásob toho, co plastový. Budete totiž muset zaplatit nejen samotný sklep, ale také dopravu, která může být docela komplikovaná, zejména u hůře dostupných pozemků. Vedle vozu, který veze sklep, je totiž potřeba také technické manipulační vozidlo s ramenem.

Jaká je životnost plastového sklepa?

Plastový sklep se může pochlubit životností minimálně 25 let – tedy celé čtvrtstoletí. Vděčí za to vysoce kvalitnímu polypropylenu.

Za jak dlouho bude sklep hotový?

Stavba plastového sklepa je poměrně rychlá – za dva dny bude sklep postavený. V tomto ohledu se jedná o stavbu s podobnou náročností, jakou má domovní čistírna odpadních vod nebo retenční nádrž.

Cena plastového sklepa

Ve srovnání s betonovým sklepem utratíte za plastový sklep přibližně polovinu, liší se také cena dopravy. Zatímco doprava sklepa z betonu vyjde přibližně na pět až deset tisíc korun, s námi zaplatíte za dopravu plastového sklepa kamkoliv v České republice paušální cenu 1 000 Kč.

MÁM ZÁJEM O CENOVOU NÁBÍDKU

Cena za samonosný sklep

Objem v litrech

Typ

Cena bez DPH

4 000

Samonosný

129 000,-

4 800

Samonosný

115 900,-

Cena za sklep k obetonování

Plocha prostoru v m2

Typ

Cena bez DPH

4,4

K obetonování

115 000,-

6,6

K obetonování

150 000,-

8,8

K obetonování

180 000,-

Plastový sklep na klíč

Chcete mít sklep a o nic víc se nestarat? Pak si pořiďte plastový sklep na klíč. Sklep vám dovezeme, postavíme a vám jen předáme klíčky. Vy si můžete mezitím třeba rozmyslet, jaké archivní lahve vína do něj uschováte. Máte o plastový sklep na klíč zájem? Ozvěte se nám a my vám pošleme nezávaznou cenovou nabídku.Nezávazně nás kontaktujte