Jak vybrat plastový sklep? 5 otázek, které vám pomohou s výběrem

Publikováno: 16. 11. 2022 5 minut čtení
plastovy-sklep-do-svahu-1.jpeg
Plastový sklep přináší spoustu výhod. O to spíš, když si vyberete sklep na míru svým potřebám. Jak ale vybrat ten správný? Jakou konstrukci zvolit? A jaká velikost a materiál jsou vhodné právě pro vás? Pojďme se na kritéria výběru plastového sklepa podívat detailně.

Plastový podzemní sklep je konstrukce z plastového prefabrikátu, kterou postavíte (nebo spíše schováte pod zem) na své zahradě. Jedná se o hotový výrobek, jež je potřeba pouze usadit do terénu. Díky tomu je instalace plastového sklepa rychlá a náklady na jeho pořízení oproti betonové variantě mnohem nižší. Nemusíte se však obávat, že se jedná o „prozatímní“ nebo méně kvalitní řešení – plastové sklepy dosahují životnosti minimálně 25 let.

Kritéria výběru plastového sklepa

Na rovinu je třeba říct, že plastový sklep je investice, která běžně přesáhne 100 tisíc korun. Je proto velmi důležité, aby vámi vybraný plastový sklep splňoval veškeré nároky a očekávání, která od svého budoucího sklepa máte. Berte v potaz, že podzemní konstrukci zasazenou v zahradě nevyměníte lusknutím prstu. Čekat, až sklep doslouží, také není příliš reálné. Jak jsme už zmínili, plastový sklep má životnost minimálně čtvrt století.

Následující otázky vám pomůžou vybrat ten správný plastový sklep. Pokud si však přece jen s výběrem nejste jistí, neváhejte se na nás obrátit. S plastovými sklepy máme zkušenosti a rádi vám poradíme.

Plastové sklepy se liší konstrukcí i velikostí. Poradíme vám, jak vybrat ten správný.

1. Jak budete sklep využívat?

V první řadě se zamyslete nad tím, k jakému účelu by měl sklep sloužit. Právě to je nejjistějším vodítkem při výběru vhodného typu a velikosti.

Sklep jako spižírna

Využití sklepa k uložení potravin je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé do plastového sklepa investují. Sklep totiž udržuje stálou teplotu a vlhkost, což jej činí ideálním zejména pro skladování brambor, určité zeleniny, jablek či konzerv. V době drahých energií oceníte také fakt, že plastový sklep chladí, aniž by spotřebovával elektřinu.

Jaký sklep pro budoucí spižírnu vybrat? V případě, že pořizujete sklep jako spižírnu, bude vám stačit menší typ sklepa bez nutnosti obetonování.

Sklep jako úložný prostor

Dalším velmi častým důvodem pro pořízení sklepa je potřeba rozšířit své vnitřní úložné prostory. V tomto ohledu je sklep rozhodně praktičtější a bezpečnější variantou než třeba zahradní domek. Pokud jej do zahrady vhodně zakomponujete a vstup osázíte rostlinami, je velmi nenápadný, a tím pádem nepřitahuje zloděje. 

Jaký sklep vybrat, když jej chcete využívat hlavně jako sklad? Dopředu se zamyslete, co ve sklepě chcete ukládat. Od toho se totiž odvíjí nejen velikost, ale také přístup do vašeho sklepa. Pokud budete mít ve sklepě těžké a objemné věci, s nimiž se špatně manipuluje, raději se vyhněte příkrým schodům nebo příliš malým prostorám.

Stylový vinný sklípek

Plastový sklep nachází v poslední době oblibu i u fanoušků vína. Pokud toužíte po vlastním vinném sklípku, je plastový sklep ideální variantou! Víno ve sklepě uchováte v temnu a ideální teplotě. Neopominutelnou výhodou je i fakt, že můžete skladovat mnohem více lahví a o chlazení se sklep postará sám, aniž by spotřeboval jakoukoliv elektřinu.

Jaký sklep – alias budoucí vinný sklípek – vybrat? Stejně jako v případě výše uvedené spižírny vám bude stačit sklep v menší velikosti.

Bunkr pro všechny případy

I když běžné plastové sklepy nejsou primárně určené pro úkryt (k tomu slouží speciální bezpečnostní sklepy), v případě nouze je lze i k tomuto účelu využít. V takovém případě myslete na to, že by ve sklepě mělo být více místa – na spaní, zásoby jídla a vody a také na umístění chemické toalety.

Jaký sklep vybrat? Zvolte spíše sklep k obetonování, a to ve větší velikosti. Nezapomeňte také na železné dveře vybavené bezpečnostním zámkem, které jsou u sklepa využívaného jako bunkr potřeba.

Plastový sklep může zastat i roli nouzového úkrytu

2. Jaké máte podmínky pro umístění?

Na výběr sklepa má dozajisté vliv i typ terénu, do nějž chcete sklep umístit. Jakýkoliv typ sklepa zkrátka nelze postavit kamkoliv.

Jaký sklep vybrat? Existuje několik druhů konstrukce plastových sklepů. Na rovinatém pozemku pravděpodobně sáhnete po sklepě s horizontálním vstupem. Jeho výhodou je, že je velmi nenápadný a na pozemku téměř nebude vidět. V případě svažitého terénu je alternativou sklep s klasickými vertikálním vstupem. Svůj vliv mají však i další vlastnosti lokality, například přítomnost spodní vody. Proto nás neváhejte kontaktovat. Projedeme s vámi možnosti na vašem pozemku a vybereme ten nejlepší sklep přesně pro vás.

3. Jak velký sklep potřebujete?

Na velikosti v tomto případě záleží. Nad vhodnou velikostí sklepa se musíte zamyslet sami – jen vy víte, kolik věcí máte a kolik toho do sklepa potřebujete (nebo plánujete) uložit.

Stále máte dilema? Pokud už teď víte, že sklep budete využívat především jako sklad věcí, raději sáhněte po větší variantě. V případě spižírny či vinného sklípku vám bude pravděpodobně stačit menší prostor.

4. Betonový, nebo samonosný?

Existují dva základní typy plastového sklepa. Samonosná varianta, jak už název napovídá, nepotřebuje beton a lze ji pouze zasadit do terénu, neboť je vyztužena vnitřním rámem.

Sklepy určené k obetonování vyžadují o něco náročnější usazení. Počáteční práce se vám však vrátí v podobě odolnějšího sklepa. Varianta k obetonování je nutná v případech, kdy se na pozemku nachází spodní voda. Není ale od věci plastový sklep k obetonování zvolit i bez toho. Vždy totiž hrozí přívalový déšť, se kterým si tato varianta poradí mnohem lépe než samonosná. Zkrátka a dobře, když to jde, vždy je lepší betonovat. 

5. Kolik chcete za sklep zaplatit?

Poslední (ovšem nikoliv v pořadí důležitosti) otázka zní, kolik jste ochotni do sklepa investovat. Pokud chcete, aby byly náklady na plastový sklep co nejnižší, zvolte variantu, která nejlépe odpovídá umístění a typu pozemku. Díky tomu ušetříte za bagrování a odvoz zeminy – a to až desítky tisíc korun.

Stavba plastového sklepa je proces, který vyžaduje bagrování, přípravu podloží, betonování (pokud nezvolíte samonosnou variantu sklepa) a dokončovací práce.

Nejste si jistí? Zeptejte se odborníků

Pořád si nejste jistí, jaký typ plastového sklepa by pro vás byl nejlepší? Nevěste hlavu, od toho jsme tady. Moc dobře víme, že všechny otázky nelze zodpovědět online. Potřebujete-li s něčím poradit, napište nám. Pomůžeme vám najít to nejlepší řešení.

Jakmile se shodneme, jaká varianta plastového sklepa je pro vaše účely nejvhodnější, vytvoříme pro vás nezávaznou cenovou nabídku. Nebojte se, přirážky nevedeme. U nás za plastový sklep zaplatíte stejnou cenu jako u výrobce. 

Chcete sklep bez starostí? Pořiďte jej na klíč

Pokud plánování stavby není nic pro vás, objednejte si plastový sklep na klíč. O vše se postaráme za vás. Sklep navíc díky tomu získáte se sníženým 15% DPH. Stačí se nám ozvat.

Nezávazně nás kontaktujte