Kompletní cena vodovodní přípojky v roce 2024

Publikováno: 07. 06. 2022 7 minut čtení
kompletní cena vodovodní přípojky.png
Chcete svou nemovitost napojit na vodovodní řád? Pak potřebujete vodovodní přípojku. Kolik za ní v roce 2024 zaplatíte, co vše výsledná cena vodovodní přípojky zahrnuje a na čem můžete ušetřit?

Co vše zahrnuje cena vodovodní přípojky

Realizace vodovodní přípojky je komplexní proces, který zahrnuje hned několik dílčích kroků. Pokud se proto vydáte klasickou cestou a vše budete řešit takzvaně svépomocí (tedy ne na klíč), kompletní cena vodovodní přípojky se bude skládat z vícera samostatných položek. Zpravidla se na faktuře objeví následující položky:

 • Projekt vodovodní přípojky

 • Poplatek za povolení vodovodní přípojky

 • Poplatek obci za vodovodní přípojku

 • Vytyčení stávajících sítí

 • Výkopové a instalatérské práce

 • Napojení vodovodní přípojky

Projekt vodovodní přípojky

První položku na vašem pomyslném seznamu bude vždy tvořit projekt vodovodní přípojky. Bez něj se doslova nehnete z místa. Právě projekt je totiž základním stavebním kamenem, díky kterému získáte povolení přípojky a podle kterého bude celá stavba probíhat.

Projekt vodovodní přípojky musí dle zákona zpracovat autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb, který vám projektovou dokumentaci vyhotoví za  8–15 000 korun. Doporučujeme si vždy dopředu ověřit kapacity projektanta a očekávané dodání projektu. Nabídku na projekt vodovodní přípojky si můžete nechat zpracovat také u naší projekční kanceláře Zakra. První nezávislou konzultaci poskytujeme zcela zdarma.

Cena projektu vodovodní přípojky se pohybuje v rozmezí 8–15 000 korun.

cena vodovodní přípojky v roce 2022

Poplatek za povolení vodovodní přípojky

Poplatek za povolení vodovodní přípojky, který zaplatíte na stavebním úřadě, vám těžkou hlavu dělat nemusí. Zpravidla se totiž jedná o částku ve výši několika stovek korun.

Poplatek za povolení vodovodní přípojky je 500 korun.

Poplatek obci za vodovodní přípojku

Podstatně složitější je to s poplatkem, který po vás může vyžadovat vaše obec. Částka se v tomto případě značně liší. Zatímco v některých obcích neplatíte žádný poplatek, jinde můžete za souhlas s připojením na vodovodní řád zaplatit až několik desítek tisíc korun. O tom, kolik činí poplatek právě ve vaší obci, se proto raději informujte s předstihem, ať nejste příliš překvapeni.

Poplatek obci za vodovodní přípojku může být nulový, ale také se může vyšplhat k několika desítkám tisíc korun.

Vytyčení stávajících sítí

Ještě než poprvé kopnete do země, je třeba nechat vytyčit stávající sítě, aby nedošlo k havárii. O vytyčení sítí se zpravidla starají správci daných sítí – většinou vás bude zajímat vytyčení vodovodu a kanalizace, plynovodu, elektriky a případně optické sítě.

O vytyčení je třeba zažádat buď elektronicky, nebo písemně konkrétní správce. Ti se s vámi následně domluví na termínu vytyčení, o kterém vám předají vytyčovací protokol. Co se týče ceny vytyčení, ta se opět liší. Někteří správci provádějí vytyčení zcela zdarma, jiní za symbolický poplatek ve výši maximálně 2 000 korun. Více informací se dozvíte přímo na stránkách dané společnosti.

Za vytyčení stávajících sítí neplatíte správcům nic, případně pouze symbolický poplatek ve výši 1–2 000 korun.

Realizace vodovodní přípojky

Nyní se dostáváme k položce, která výslednou cenu vodovodní přípojky ovlivňuje zdaleka nejvíce. A tou jsou výkopové a instalatérské práce. Konečná částka závisí hned na několika faktorech – způsobu realizace přípojky (protlak vs. překop), v případě překopu pak hraje roli šířka a délka výkopu, stejně jako druh terénu, pod kterým přípojka povede.

Častějším způsobem realizace vodovodní přípojka stále zůstává klasický překop, proto se dále budeme věnovat právě jemu.

cena realizace vodovodní přípojky

Cena realizace vodovodní přípojky překopem

Šířku a hloubku výkopu určuje vždy správce vodovodní sítě, a to ve stanovisku, které jste od něj obdrželi na základě projektové dokumentace. Kromě těchto údajů se ve stanovisku většinou uvádí také typ trubek a armatur, které je třeba při instalaci přípojky použít. Vás tyto informace příliš zajímat nemusejí, důležité jsou pro stavební firmu, kterou si najmete.

Velmi důležitým faktorem, který vstupuje do hry, je povrch, pod kterým trasa přípojky povede a který výkopem porušíte (asfalt, chodník z dlažby, zatravnění apod.). Přibližnou cenu vodovodní přípojky lze stanovit dle ukazatelů za běžný metr (bm), přičemž v ceně je započítán i materiál:

 • asfaltová komunikace – cca 6 000,- Kč/bm

 • chodník asfalt – cca 5 000,- Kč/bm

 • chodník dlažba – cca 5 000,- Kč/bm

 • zatravnění (nezpevněná plocha) – cca 3 500,- Kč/bm

Cena za výkopové a instalatérské práce se odvíjí zejména od délky přípojky a terénu, pod kterým povede.

Napojení vodovodní přípojky

Vodovodní přípojka je zakončena vodoměrnou sestavou, kterou tvoří mimo jiné vodoměr. Napojení přípojky do této sestavy a také její tlakovou zkoušku má vždy na starosti zaměstnanec vodáren. Za tuto službu zaplatíte cca 8–12 000 korun.

Cena napojení vodovodní přípojky se pohybuje kolem 8–12 000 korun.

napojení vodovodní přípojky

Rozdíly v ceně vodovodní přípojky

Jak je možné, že zatímco váš soused zaplatil za vodovodní přípojku 80 000 korun, kamarád z druhého konce republiky si za ni připlatil až dvojnásobek? Cena vodovodní přípojky se skutečně může markantně lišit, závisí zejména na:

 • délce přípojky,

 • terénu, pod kterým přípojka povede,

 • ceně materiálu,

 • způsobu stavby přípojky – protlak vs. překop,

 • způsobu realizace – svépomocí vs. na klíč,

 • částce, kterou zaplatíte obci.

Orientační cena vodovodní přípojky

Když jsme si uvedli jednotlivé položky, které tvoří celkovou cenu vodovodní přípojky, pojďme si ji demonstrovat na konkrétním příkladu. Upozorňujeme, že uvedené částky jsou pouze orientační.

Položka

Cena (bez DPH)

Konzultace od Zakry

0,-

Projekt vodovodní přípojky od Zakry

11 990,-

Správní poplatek spojený s povolením přípojky

500,-

Vytyčení sítí (vodovod, kanalizace, plyn, elektřina)

3 000,-

Sazba bagristy (3 hodiny práce)

4 500,-

Výkop asfaltové komunikace (10 m)

60 000,-

Napojení vodovodní přípojky

10 000,-

Kompletní cena vodovodní přípojky

89 990,-

Jak při stavbě vodovodní přípojky ušetřit

 • Poptejte více stavebních firem a vyžádejte si od nich cenovou nabídku. Jednotlivé nabídky mezi sebou porovnejte a zvolte tu, která je pro vás nejvýhodnější.

 • Stavební firmu začněte shánět s dostatečným předstihem, ať v časovém presu nemusíte kývnout na nabídku, která pro vás není výhodná.

 • Pokud máte tu možnost, dobře zvažte, zda vás levněji vyjde protlak, nebo překop.

 • Vytyčení stávajících sítí nechte na jejich správcích, za externího geodeta si budete zbytečně připlácet.

 • Předem si zjistěte, kolik činí poplatek obci za připojení k vodovodnímu řádu a zda je skutečně oprávněný. Pokud vodovod není ve správě obce, teoreticky by po vás poplatek neměla požadovat.

 • Obětujte svůj čas a pusťte se do realizace svépomocí. Sami si sjednejte projektanta, oběhejte úřady a sežeňte spolehlivou stavební firmu. Vodovodní přípojka na klíč vás může stát až dvojnásobně víc.

Kolik stojí vodovodní přípojka na klíč

Pokud se rozhodnete realizovat vodovodní přípojku svépomocí, budete muset oslovit celou řadu lidí – od projektanta přes úředníky na stavebním úřadě až po bagristu a instalatéra. Jednodušší variantou je oslovit přímo firmu, která se specializuje na vodovodní přípojky na klíč. Ta je schopna zajistit vše od projektu přes povolení až po výkopové a instalatérské práce. Samozřejmě s výjimkou dílčích činností, které mají na starosti přímo správci vodovodů, tedy například vytyčení stávajících sítí a zapojení vodoměru.

Firma si od vás zpravidla vyžádá základní informace (parcelní číslo připojovaného pozemku, vytyčení stávajících sítí, pokud ho již máte, předpokládané umístění vodoměrné šachty, atd.) a plnou moc, aby za vás mohla jednat například při žádosti o stavební povolení. Díky tomu už se dále o nic nemusíte starat a v podstatě přijdete k hotovému. Na druhou stranu počítejte s tím, že za vodovodní přípojku na klíč si připlatíte, a to klidně dvojnásobně oproti variantě svépomocí.

Jak děláme projekt vodovodní přípojky v Zakra

V Zakře se soustředíme na kvalitu. Nejprve si od klienta vyžádáme veškeré podklady pro projekt vodovodní přípojky. V druhém kroku si zajistíme informace o pozemku, sítích a dalších regulacích vztahujících se na váš pozemek. Pak se pouštíme do práce na samotné projektové dokumentaci.

Projekt nám obecně nezabere více než 14 dní. Na termínu dodání se s vámi přitom vždy domluvíme předem. Pokud máte zájem, vyřídíme za vás i veškerá povolení, která k připojení vody budete potřebovat.

cena vodovodní přípojky v roce 2022

Proč si pro projekt vodovodní přípojky vybrat Zakru

Projekty vodovodních přípojek jsou naším denním chlebem a za jejich kvalitu dáme ruku do ohně. Celý projekt vodovodní přípojky s námi vyřídíte online z pohodlí svého domova a přenechat nám můžete i zdlouhavé obíhání úřadů a shánění potřebných povolení. Ušetřený čas raději věnujte tomu, co vás skutečně baví.

 • Úvodní konzultace – Každé bydlení je specifické, proto než se rozhodnete pro finální řešení, nabízíme konzultaci s profesionálem, který vám poradí, co a jak. Konzultace je nezávislá a zcela zdarma.

 • Získání podkladů pro přípojku vody – Nejprve zjistíme specifika situace, např. jaké sítě vedou přes váš pozemek, podmínky pro vypouštění odpadních vod v dané lokalitě, zda nejde o chráněnou krajinnou oblast a podobně.

 • Práce na projektu – Naši projektanti se vrhnou do práce a v co nejkratší době pro vás vytvoří projekt, který vyřeší vaši situaci.

 • Předání projektu – Projekt od nás obdržíte v několika vyhotoveních. Případné úpravy jsou zahrnuty v ceně, takže za ně nic neplatíte.

 • Zařídíme za vás i povolení – Pokud chcete, můžete nám předat plnou moc a my za vás oběháme úřady, seženeme všechna potřebná stanoviska a získáme povolení ke stavbě vodovodní přípojky.

Nezávazně nás kontaktujte